Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Spotkanie prezydent Aleksandry Dulkiewicz z radnymi dzielnicy i mieszkańcami na Przeróbce.
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 08:44

O sprawach ważnych dla mieszkańców Dzielnicy Przeróbka

Remont chodnika na ulicy Siennej, modernizacja ulicy Siennej i Dickensa, kontrapas dla rowerzystów, zagospodarowanie Nabrzeża Szyprów, plac zabaw przy ul. Bajki, a przede wszystkim przyszłość Biblioteki przy ul. Krynicznej to tematy poruszone podczas spaceru prezydent Aleksandry Dulkiewicz w Dzielnicy Przeróbka.

W poniedziałkowe  popołudnie, 16 maja w spacerze prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz uczestniczyli radni miejscy i dzielnicowi oraz przedstawiciele Urzędu i miejskich jednostek, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Biura Rozwoju Gdańska, Wydziału Projektów Inwestycyjnych, Wydziału Skarbu, Gdańskich Nieruchomości, Biura Prezydenta ds. Kultury  oraz  Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

Spotkanie rozpoczęło na ulicy Siennej przy Szkole Podstawowej nr 61, gdzie omawiano potrzebę remontu chodnika oraz możliwość utworzenia kilku miejsc parkingowych dla rodziców odwożących dzieci do szkoły na kontrapasie dla rowerzystów. Ustalono, że w ramach programu chodnikowego GZDiZ planuje modernizację istniejących chodników na ulicy Siennej na odcinku od ul. Krynicznej do ul. Bajki. Wyznaczenie kilku miejsc postojowych na kontrapasie dla rowerzystów nie jest możliwe ze względów bezpieczeństwa rowerzystów i ryzyka wjechania przez nich prosto pod nadjeżdżający pojazd z naprzeciwka, jednak analizie poddana zostanie kwestia potrzeby istnienia w tym miejscu kontrapasu.

W trakcie spaceru poruszono m.in. kwestie remontu ulicy Siennej i Dickensa, planów miasta co do terenów gminnych po wyburzonych budynkach przy ul. Siennej 29, rozbiórki budynku przy ul. Siennej 31 i remontu gminnego budynku przy ul. Siennej 14.  Z rozmów wynika, że remont ulicy Siennej i Dickensa wpisany jest do Programu Modernizacji Ulic, jednak ulice modernizowane są w tempie zależnym od dostępności środków inwestycyjnych w budżecie miasta w kolejnych latach budżetowych. Dalsze przeznaczenie terenów gminnych po rozbiórce budynku to przygotowanie nieruchomości Sienna 29 i 31 jako całości do sprzedaży. Budynek przy ul. Siennej 14 z uwagi na zły stan techniczny zakwalifikowany został do wykwaterowania z przeznaczeniem budynku w całości na funkcję użytkową.

Dyskutowano także na temat planowanego zagospodarowania Nabrzeża Szyprów, gdzie dla terenu w rejonie ul. Pastoriusza i Krynicznej została opracowana karta przestrzeni lokalnej, a teren przeznaczony na cele zieleni ogólnodostępnej położony jest między
ul. Sienną i Nabrzeżem Szyprów w rejonie ul. Bajki. Gdański Zarząd Dróg i Zielenie również w tym rejonie planuje zrealizować I etap zagospodarowania Nabrzeża Szyprów – polane miejską, w ramach którego będzie wolna przestrzeń w nawierzchni trawiastej uzupełniona
o elementy małej architektury, tj. siedziska, leżaki, hamaki, hotele dla owadów. Poruszony został również temat przejęcia placu zabaw wybudowanego przez NGO zlokalizowanego za blokami przy ul. Bajki, gdzie poinformowano, iż sprawa przekazania placu zabaw
w administrowanie Gdańskich Nieruchomości jest w toku. Zostanie również sporządzona koncepcja podziału dla tego terenu, który podlega roszczeniu Wspólnot o nabycie terenów przyległych, dla poznania możliwości zagospodarowania pozostałej części działki dla mieszkańców.

Ostatnim i bardzo ważnym dla mieszkańców punktem rozmów była przyszłość biblioteki przy ul. Krynicznej, gdyż mieszkańcy sprzeciwiają się planom przeniesienia biblioteki i połączenia jej z biblioteką w Dzielnicy Stogi. Przed biblioteką licznie zebrali się mieszkańcy, którzy nie chcą połączenia filii. To miejsce ważne nie tylko do wypożyczania książek, ale także jako miejsce spotkań, integracji czy świetlicy dla dzieci. Na miejscu był też Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W obliczu tak dużego poparcia dla zostawienia biblioteki na Przeróbce prezydent AleksandraDulkiewicz podjęła decyzję, że biblioteka zostanie utrzymana w dzielnicy, natomiast analizie poddana zostanie lokalizacja i potrzeba remontu obecnej siedziby. Temat będzie kontynuowany wspólnie z władzami biblioteki i Radą Dzielnicy.

Kolejne spacery odbędą się w dzielnicach: Przymorze Małe i Osowa.