Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Rozmowy o potrzebach dzielnicy, fot  Dominik Paszliński
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:49

Wizyta prezydentów Gdańska w Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza

Czwarty w bieżącym roku spacer prezydent Aleksandry Dulkiewicz z radnymi dzielnic dotyczył spraw mieszkańców Wzgórza Mickiewicza. Rozmowy dotyczyły m.in. remontu chodników na ul. Horeszków czy Filomatów, budowy wiaduktu w kierunku obwodnicy nad skrzyżowaniem al. Armii Krajowej z Łostowicką, realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego dla zielonego skwerku na rogu ulic Telimeny i Filaretów oraz możliwości budowy ekranu akustycznego w tym rejonie, remontu nawierzchni ulicy Pana Tadeusza i schodów w Parku na Zboczu czy modernizacji ulicy Soplicy.

We wtorkowe popołudnie, 10 maja w spacerze prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i Piotra Borawskiego zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu uczestniczyli radni miejscy i dzielnicowi oraz przedstawiciele Urzędu i miejskich jednostek, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Biura Rozwoju Gdańska, Wydziału Projektów Inwestycyjnych, Wydziału Środowiska, Wydziału Skarbu, Saur Neptun Gdańsk oraz Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

Spotkanie rozpoczęło się na rogu ulic Horeszków i Wojskiego, skąd nastąpiło przejście na kładkę dla pieszych nad al. Armii Krajowej, by omówić problem korkującej się ulicy oraz możliwość budowy wiaduktu. Ustalono, że w pierwszej kolejności opracowana zostanie koncepcja sterowania ruchem, by usprawnić płynność poruszających się pojazdów.

W trakcie spaceru poruszono też kwestie zielonego skweru na rogu ulic Telimeny i Filaretów, gdzie niezbędna jest zmiana przeznaczenia gruntu, by zrealizować projekt z Budżetu Obywatelskiego. Dyskutowano także o możliwości rozbudowy w tym rejonie ekranu akustycznego w pasie drogowym. Zagospodarowanie zgodnie z zadaniem z Budżetu Obywatelskiego wymaga podziału geodezyjnego działki i zmiany klasoużytku. Przewidywany termin zakończenia niezbędnych prac geodezyjnych to koniec czerwca 2022. Montaż ekranu akustycznego jest zasadny z uwagi na przekroczenie dopuszczalnych norm hałasu drogowego i w tym celu opracowany zostanie projekt z analizą form źródeł dofinansowania.

Podczas spaceru poruszano także tematy remontów chodników m.in. na ulicy Horeszków i Filomatów, nawierzchni ulicy Pana Tadeusza na odcinku od Świtezianki do Pobiedzisko, ulicy Soplicy oraz schodów w Parku na Zboczu łączących ul. Maryli z ul. Szarą.

Z ustaleń wynika, że remont chodników na ulicy Horeszków jest na liście zadań przewidzianych w kolejnej edycji Programu Modernizacji Chodników. Drobne ubytki w chodniku na ulicy Filomatów zostały naprawione w ramach bieżącego utrzymania, a modernizacja chodnika na całej długości zostanie uwzględniona przy tworzeniu listy zadań do kolejnej edycji Programu Modernizacji Chodników. Remont nawierzchni ulicy Pana Tadeusza na wskazanym odcinku zostanie wykonany w możliwie najszybszym czasie, natomiast modernizacja ulicy Soplicy jest w Programie Modernizacji Ulic w Gdańsk, jednak ulice modernizowane są w tempie zależnym od dostępności środków inwestycyjnych w budżecie miasta w kolejnych latach budżetowych. Schody terenowe łączące ul. Maryli z ul. Szarą aktualnie są w stanie technicznym dostatecznym, ich stan będzie na bieżąco monitorowany, a Kompleksowy remont zostanie uwzględniony w kolejnej edycji Programu Modernizacji Chodników.

Do końca tego półrocza zaplanowane są kolejne spacery w dzielnicach: Przeróbka, Przymorze Małe i Osowa.