Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:35

Europejska Noc Muzeów już w ten weekend

17. odsłona Europejskiej Nocy Muzeów odbędzie się z 14 na 15 maja. Już bez obostrzeń i restrykcji będzie można odwiedzać muzea, galerie czy instytucje kultury. Nie zabraknie też atrakcji przygotowanych z myślą o osobach z Ukrainy czy specjalnych animacji dla najmłodszych. To wszystko by pokazać jak bardzo różnorodne i dopasowane do potrzeb mieszkańców są gdańskie instytucje kultury.

- Nocne zwiedzanie muzeów od lat cieszy się popularnością – opowiada Karina Rojek, specjalistka ds. badań i rozwoju w Instytucie Kultury Miejskiej, koordynatorka Europejskiej Nocy Muzeów na Pomorzu. –  Można wtedy bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę odwiedzić artystyczne przestrzenie, zobaczyć wystawy stałe, ale także skorzystać ze specjalnie przygotowanej na tę noc oferty – warsztatów, koncertów, spektakli, gry miejskich czy seansów filmowych.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 19 instytucji, w tym po raz pierwszy dołączyło NOMUS Nowe Muzeum Sztuki z wystawą „Kolekcja w działaniu”. Tworzą ją przede wszystkim dzieła miejscowych artystów, szczególnie wrażliwych na wyzwania współczesności, w której uczestniczą poprzez sztukę.

Ciekawą propozycję przygotowało również Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. W LKW Gallery, czyli TIRrze znajdującym się pod wiaduktem można zobaczyć prace Julii Tymańskiej. 

Natomiast w oddziale Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Nowym Porcie można zobaczyć pięć krótkometrażowych filmów aktorskich nominowanych do Oscara, w tym „Sukienkę” w reż. Tadeusza Łysiaka – polskiego kandydata do prestiżowej nagrody.

Za ścianą, na suficie, w zakamarku, skrytce czy może w kącie? W każdym oddziale Gdańskiej Galerii Miejskiej zostanie ukryty w schowku jeden z sekretów. W trzech kryjówkach zajmą miejsce przedmioty, albo tajne znaki, a każdy dotyczy wystawy, w której się znajduje! Szukanie ułatwi specjalnie zaprojektowana mapa. Mapka podpowie jak trafić do każdej galerii, wytłumaczy co przedstawia wystawa i gdzie znaleźć wskazówki do kryjówek. Zapraszamy do wspólnej rodzinnej zabawy, mapki w języku polskim, ukraińskim i angielskim będą do odbioru w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa w Europejską Noc Muzeów, w godzinach 16.00-21.00.

W ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów zwiedzić będzie można 6 oddziałów Muzeum Gdańska, w tym premierowo Gdańską Galerię Malarstwa w Dworze Artusa. W wybranych obiektach zwiedzający będą mogli odebrać nieodpłatne egzemplarze wybranych publikacji, a na niektóre otrzymać specjalne upusty. Więcej informajcji o atrakcjach można przeczytać na wirtualnym biurze prasowym Muzeum Gdańska

Specjalnie dla rodzin z dziećmi ECS przygotował edukacyjną grę rodzinną pod hasłem „Miło cię poznać”. To gra dla rodziców i dzieci w wieku 6-12 lat, do tego uczestnicy nie muszą mówić po polsku. Edukatorki będą rozmawiały także w języku ukraińskim i angielskim. Do wspólnej zabawy szczególnie zaproszeni są nowi mieszkańcy Gdańska. Mole książkowe i wszyscy, którzy nie wyobrażają sobie wieczoru bez czytania mogą bez wyrzutów sumienia przyjść do biblioteki ECS (1 piętro) i rozpocząć „Nocne buszowanie”. Przed konkursem warto prześledzić internetowy katalog biblioteki, a potem zawalczyć o pakiet książek. Nie zapomniano o miłośnikach X Muzy. W mediatece (2 piętro) odbędzie się pokaz filmów dokumentalnych.

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, Teatr GAK zaprasza na spektakl plenerowy pt. „Sen astronoma”, który odbędzie się 14 maja o godzinie 21.00 w Parku Oruńskim w Gdańsku. Spektakl jest luźną artystyczną wizją i interpretacją odkryć znanego gdańskiego astronoma – Jana Heweliusza – jego badań nad libracjami księżyca, plamami na słońcu, tranzytem Merkurego – kiedy ten będąc pomiędzy Słońcem a Ziemią jest widoczny na tarczy Słońca, oraz badaniami nad Saturnem.

Winda GAK po raz drugi włącza się w międzynarodową akcję Noc Muzeów. Z tej okazji odbędzie się wydarzenie „Kolorem i dźwiękiem – gdańskie opowieści” z prezentacją prac Barbary Raksimowicz-Wypustek i Roberta Sobolewskiego poświęconych Gdańskowi. Wystawa podzielona jest na ekspozycję zewnętrzna składającą się z dwudziestu reprodukcji, które będą dostępne dla zwiedzających całą dobę, zaś drugą cześć stanowią obrazy, które będą wyeksponowane w przestrzeni korytarzy, foyer oraz sali czarnej Windy. W prezentowanych pracach Barbary i Roberta dominują elementy Stoczni Gdańskiej, żurawi, kamieniczek czy punktów widokowych miasta.

Wygraj bilet bez kolejki

W Noc Muzeów tysiące osób odwiedza instytucje kultury. Dla tych, którzy nie lubią czekać w kolejce, organizatorzy przygotowali specjalny konkurs na Facebooku. Od wtorku do soboty (10.05-14.05) będzie można wygrać BILET BEZ KOLEJKI, który umożliwia pierwszeństwo wejścia do instytucji dwóm osobom. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej: nocmuzeow.ikm.gda.pl.

Bezpłatna komunikacja miejska 

Gdańskie Autobusy i Tramwaje w tę noc zapewniają bezpłatną komunikację miejską oznakowaną specjalnymi numerami. Autobusy i tramwaje będą kursować cyklicznie wedle rozkładu:

GAiT przygotował dla Państwa 4 trasy:

• Autobus NM1: Wały Piastowskie („ECS”) – Podwale Grodzkie (Dworzec Główny) – Wały Jagiellońskie (Brama Wyżynna) – Żabi Kruk / Toruńska (Muzeum Narodowe) – Dolne Miasto (ul. Wróbla/Łąkowa/Śluza „C.S.W. Łaźnia”) – Most Siennicki – Przeróbka – Sucharskiego – Sucharskiego – Westerplatte / 4. autobusy przegubowe, niskopodłogowe;
 POBIERZ ROZKŁAD JAZDY

• Autobus NM2: Wały Piastowskie („ECS”) – Podwale Grodzkie (Dworzec Główny) – Wały Jagiellońskie (Brama Wyżynna) – Trakt Św. Wojciecha – Orunia Gościnna /
 POBIERZ ROZKŁAD JAZDY

• Tramwaj NMT1: Siedlce – Kartuska – Hucisko – Podwale Grodzkie (Dworzec Gł.) – al. Zwycięstwa – al. Grunwaldzka – Wrzeszcz – Wita Stwosza – Oliwa
 POBIERZ ROZKŁAD JAZDY

• Tramwaj NMT2: Siedlce – Kartuska – Hucisko – Podwale Grodzkie (Dworzec Gł.) – Jana z Kolna – Marynarki Polskiej – Nowy Port Oliwska
POBIERZ ROZKŁAD JAZDY 

Noc Muzeów z nocną linią tramwajową N0

Tramwaje nocnej linii N0 pojadą przez Gdańsk w nocy z soboty na niedzielę 14/15.05.2022 r. To dodatkowa oferta komunikacyjna przygotowana z myślą o tych, którzy skorzystają z atrakcji tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów.

Tramwaje linii N0 pojadą:

w godzinach ramowych 23:00-03:00,
co pół godziny,
na trasie: Oliwa – Strzyża PKM – Opera Bałtycka – al. Zwycięstwa – Dworzec Główny – Śródmieście SKM – Łostowice Świętokrzyska – Dworzec Główny – Jana z Kolna – Zaspa – Oliwa.

Na linii tramwajowej N0 będzie obowiązywała taryfa jak na liniach zwykłych.

Uwaga! Ze względu na trwające prace budowlane niedostępny jest przystanek „Uniwersytet Medyczny” 02 (w kierunku pętli Łostowice Świętokrzyska).

Kontakt dla dziennikarzy

Maria Pyrek, mail: nocmuzeow@ikm.gda.pl 

Pomorskie instytucje, które biorą udział  Nocy Muzeów 2022

Szczegółowy program zaplanowanych na tę noc atrakcji można znaleźć na stronach poszczególnych instytucji kultury. 

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku - laznia.pl

 • ŁAŹNIA 1 na Dolnym Mieście, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk (godz. 12:00-24:00, wstęp: 1 zł)
 • Łaźnia 2 w Nowym Porcie, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk (godz. 18:00-22:00, wstęp: bezpłatny)
 • ŁAŹNIA – LKW Gallery, ul. Szopy, Gdańsk (godz. 19:00-23:00, wstęp: bezpłatny)

Gdański Archipelag Kultury - gak.gda.pl

Godz. 19:00-01:00

Wstęp: bezpłatny

 • Winda, ul. Racławicka 17 (wejście od Klonowicza), Gdańsk Wrzeszcz
 • Projektornia, ul.Dworska 29a, Gdańsk Brzeźno (godz. 20:00-1:00, wstęp: 1 zł)
 • Scena Muzyczna, Park Oruński, Gdańsk Orunia
 • Plama, ul. Pilotów 11, wejście od strony patio, (godz. 19:00-22:00)
 • Teatr, Park Oruński, Gdańsk Orunia (godz. 21:00)
 • Wyspa Skarbów, ul. Turystyczna 3, Gdańsk – Wyspa Sobieszewska (godz. 16:00-20:00)

Muzeum Gdańska - muzeumgdansk.pl

godz. 19:00-01:00

wstęp: 1 zł

 • Dwór Artusa (Długi Targ 43/44) 19.00-01.00, ostatnie wejście 23.50
 • Dom Uphagena (Długa 12) 19.00-01.00, ostatnie wejście 23.50
 • Muzeum Nauki Gdańskiej (Profesorska 3) 19.00-24.00, ostatnie wejście 22.50
 • Muzeum Poczty Polskiej (plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2) 19.00-01.00, ostatnie wejście 23.50
 • Kuźnia Wodna w Oliwie (Bytowska 1A) 19.00-01.00, ostatnie wejście 23.50
 • Wartownia Nr 1 na Westerplatte, Ul. Mjra H. Sucharskiego 1 (godz. 19:00-01:00)

Europejskie Centrum Solidarności - www.ecs.gda.pl

Godz. 19:00-0:00

Wstęp: 1 zł

ul. Solidarności 1, Gdańsk

Gdańska Galeria Miejska - www.ggm.gda.pl, www.zywabibliotekapolska.pl

godz. 16:00-21:00

wstęp: bezpłatny

 • GGM1, Ul. Piwna 27/29 Gdańsk
 • GGM2, Ul. Powroźnicza 13-17 Gdańsk
 • 4G przy ul. Szeroka 34/35, 36, 37

Muzeum Narodowe - www.mng.gda.pl

Godz. 19:00-01:00

Wstęp: bezpłatny

 • Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
 • Oddział Zielona Brama, Długi Targ 24, Gdańsk
 • Oddział Gdańska Galeria Fotografii, Długi Targ 24, Gdańsk
 • NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, ul. Jaracza 14, Gdańsk
 • Oddział Sztuki Nowoczesnej – Pałac Opatów w Oliwie, ul. Cystersów 18, Gdańsk
 • Oddział Etnografii w Oliwie, ul. Cystersów 19, Gdańsk
 • Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Będomin 16
 • Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim

Nadbałtyckie Centrum Kultury - www.nck.org.pl

Godz. 19:00-01:00

Wstęp: bezpłatny

ul. Świętojańska 50, Gdańsk

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego - muzeum.ug.edu.pl

Godz. 17:00-22:00

Wstęp: bezpłatny

ul. Bielańska 5, Gdańsk (Instytut Archeologii i Etnologii UG)

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - www.archeologia.pl

godz. 19:00-01:00

wstęp: 1 zł

 • Spichlerz „Błękitny Baranek”, Chmielna 53, Gdańsk
 • Piwnica Romańska, pl. Dominikański 1, Gdańsk
 • Grodzisko w Sopocie, , ul. Haffnera 63 (godz. 18:00-23:00, wstęp: bezpłatny)

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - www.nmm.pl

Godz. 19:00-01:00

Wstęp: 1 zł

 • Statek-Muzeum „Sołdek”, ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk
 • Statek – Muzeum „Dar Pomorza”
 • Spichlerze na Ołowiance, Gdańsk (godz. 19:00-24:00)
 • Ośrodek Kultury Morskiej, Tokarska 21/25, Gdańsk
 • Muzeum Wisły/ Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie
 • Muzeum Rybołówstwa w Helu, Bulwar Nadmorski 2, Hel (godz. 19:00-24:00)

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku - gdansk.pjwstk.edu.pl

godz. 19:00-23:00

wstęp: bezpłatny

ul. Brzegi 55, Gdańsk

Akademia Sztuk Pięknych - Asp.gda.pl

Targ Węglowy 6, 80-836 Gdańsk

Godz.12:00-21:00

Wstęp: bezpłatny

 • Wielka Zbrojownia (wejście do ASP od strony ulicy Tkackiej), Gdańsk
 • Dom Angielski, ul. Chlebnicka 13/15, Gdańsk
 • Mała Zbrojownia, Plac Wałowy 15, Gdańsk

Muzeum Sopotu - www.muzeumsopotu.pl

Godz. 19:00-01:00

Wstęp: bezpłatny

ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8, Sopot

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie - www.pgs.pl

godz. 19:00-24:00

Wstęp: 1 zł

Plac Zdrojowy 2, Sopot

Goyki Sopot - www.goyki3.pl

Godz. 19:00-01:00

Wstęp: 1 zł

ul. Jakuba Goyki 3, Sopot

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach - www.muzeum-kaszubskie.pl

godz. 18:00-24:00

wstęp: bezpłatny

ul. Kościerska 1, Kartuzy

Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie - www.okis-zukowo.pl

godz. 19:00-01:00

wstęp: bezpłatny

ul. 3 Maja 9b, Żukowo