Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Podczas pikniku posiana została łąka kwietna i zasadzono rabatę bylinową
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 16:25

Park Południowy – jak tę przestrzeń widzą mieszkanki i mieszkańcy

To ma być drugi, największy park w Gdańsku. Zakończyły się konsultacje społeczne na temat przyszłości prawie 77 hektarowego terenu Parku Południowego. Ich wyniki zostały przedstawione mieszkańcom w sobotę, 7 maja podczas rodzinnego pikniku.

- To, co najczęściej wskazywali mieszkańcy, to zachowanie istniejącej już w Parku zieleni. To także wyznaczenie miejsc do aktywnego spędzania czasu i uprawiania sportu, czyli przygotowanie ścieżek biegowych i rowerowych, a także wyznaczenie przejść z osiedli i pomiędzy zbiornikami retencyjnymi - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Park Południowy nie powstanie jednej jesieni, ale jeszcze w tym roku, zaprosimy mieszkańców do wspólnych nasadzeń.

Opracowana wstępna koncepcja jest wynikiem procesu konsultacyjnego, w którym wzięło udział ponad 1300 mieszkańców Gdańska. Główne wnioski z niego płynące dla kształtowania parku to:

  • ochrona najcenniejszych przyrodniczo obszarów i zachowanie naturalnego charakteru parku
  • jasne wyznaczenie obszarów przeznaczonych pod rekreację w formie zorganizowanej
  • stworzenie sieci powiązanych wnętrz krajobrazowych
  • wyznaczenie dogodnych połączeń pieszych i rowerowych oraz pogodzenie realizacji nowego parku z potrzebnymi inwestycjami w infrastrukturę transportową (pkm, nowa świętokrzyska, nowa bulońska)
  • stworzenie nowych miejsc komfortowego spędzania czasu wolnego dla wszystkich grup mieszkańców
  • realizacja najbliższych działań na terenach wokół zbiorników retencyjnych i w strefie centrum dzielnicowego

- Raport liczący ponad 130 stron jest już dostępny online. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z jego wynikami. W ramach konsultacji powstało 15 punktów konsultacyjnych, odbyły się 3 warsztaty, 3 spacery i przygotowaliśmy ogólnomiejską ankietę - mówił prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska. - Udało nam się opracować wstępną wizję zagospodarowania terenu Parku Południowego. Co ważne, poza samymi nasadzenia, dla lokalnej społeczności powstaną także kolejne miejsca kultury.

W sobotnim spotkaniu z mieszkańcami, udział wzięli także radni miejscy i dzielnicowi.

- Zależało nam bardzo, aby w Gdańsku powstał pierwszy duży park stworzony w pełni przez całe lokalne społeczeństwo - mówiła Anna Golędzinowska, Radna Miasta Gdańska i przewodnicząca komisji ds. zrównoważonego rozwoju. - Cieszę się, że mieszkańcy cenią obecną tutaj naturalność, zależy im nie tylko na własnej wygodzie, ale również na obecnych tutaj owadach. Wspólnie zachowujemy zielone płuca południowej części Gdańska.

- To bardzo budujące, widzieć ilu jest aktywnych mieszkańców w Gdańsku, którzy chcą coś zmienić w swoim otoczeniu i chcą współpracować z władzami miasta - mówił Andrzej Stelmasiewicz, Radny Miasta Gdańska. - Z takiej współpracy mogą powstać cuda, a jednym z nich będzie właśnie omawiany dziś Park Południowy.

- Dzisiejsza frekwencja pokazuje, jak bardzo potrzeba mieszkańcom miejsca do rekreacji - mówiła Kamila Błaszczyk, Radna Miasta Gdańska. - Dlatego też będziemy zabiegać o to, aby takich inicjatyw jak Park Południowy, powstawało w mieście jeszcze więcej.

Mieszkańcy, którzy licznie przybyli na spotkanie mogli również skorzystać z przygotowanych atrakcji.

Nowa łąka kwietna i rabata bylinowa

Podczas pikniku mieszkanki i mieszkańcy zaproszeni zostali do wspólnego sadzenia kwiatów, krzewów i łąk polnych. Niezapominajki, skalnice, jeżówki, szałwie, naparstnice, łubiny, dziewanny oraz onętki kosmosy, lewizje, kocimiętki i ostnice cieniutkie. Z tych kwiatów mieszkańcy Gdańska Południe założyli kolejną łąkę kwietną oraz rabatę bylinową. Łąka i rabata z kwitnącymi roślinami zostały założone nieopodal placu zabaw i zbiornika retencyjnego Świętokrzyska II. Przygotowanie miejsca pod nasadzenia obejmowało wyrównanie terenu oraz rozplantowanie biokompostu, który wspomoże rozwój i wzrost kwiatów.

Nasiona łąki kwietnej zostały przygotowane do wysiewu poprzez wymieszanie ich z wermakulitem, który reguluje warunki powietrzno-wodne w glebie. Intensyfikuje też działanie nawozów oraz stymuluje rozwój roślin. Gotowe mieszanki nasion oraz sadzonki bylin czekały na mieszkańców.

Czarne złoto ogrodników

Podczas pikniku swoje stoisko miał Zakład Utylizacyjny, gdzie można było zaopatrzyć się w Czarne złoto ogrodników, czyli w kompost produkowany z odpadów bio segregowanych przez mieszkańców. Przygotowane zostały paczki zawierające próbki produktu, które idealnie sprawdzą się do wykorzystania na balkonie. Osoby, które potrzebowały większej ilości kompostu, mogły go zapakować do toreb o pojemności około 2-3 kg. Dla osób, które wypełniły ankiety przygotowane przez ZUT, otrzymały sadzonki kwiatów.

Atrakcje dla najmłodszych

Dla najmłodszych mieszkańców były przygotowane dwie dmuchane zjeżdżalnie, malowanie buziek oraz warsztaty z budowania domków dla owadów. Domki będą schronieniem i miejscem odpoczynku dla pszczół, trzmieli i innych owadów zapylających, które zawitają z czasem na nową łąkę. Na mieszkańców czekał również poczęstunek z grilla i grochówka.

Park Południowy

Park Południowy to aż 77 ha. To drugi największy miejski park w Gdańsku. Zbiorniki retencyjne łącznie mogą zgromadzić 148 tys. m3 wody. Konsultacje dotyczące Parku Południowego odbywały się jesienią 2021 roku i wyniknęły z potrzeby wykreowanie serca dzielnicy - wyjątkowej, przyjaznej i tętniącej życiem przestrzeni, w której mieszkańcy będą chcieli spędzać czas.

BO w Parku Południowym

Zaangażowanie mieszkanek i mieszkańców południowych dzielnic widać było w ramach Budżetu Obywatelskiego. Od 2017 zrealizowano tam kilka inwestycji zaproponowanych właśnie w ramach BO.

Wybudowano ciąg pieszy łączący ul. Jaworzniaków ze zbiornikiem Świętokrzyska II oraz ścieżkę biegową Świętokrzyska II do ul. Dulina wraz z oświetleniem całej trasy, koszt tej inwestycji to 750 000 zł.  W roku 2018 utworzono park rekreacyjny na osiedlu 5 Wzgórz – 450 000 zł. Powstało także boisko wielofunkcyjne, Multi Park, czy Rowerowy Raj. Wnioskodawcą wielu projektów był Paweł Wiśniewski, radny dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.

Załączniki