Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Fontanna pływająca na zbiorniku Srebrniki  Mat  fot  Tomasz Masiul Gdańskie Wody
Zdjęcie portretowe: Agnieszka Kowalkiewicz

Agnieszka Kowalkiewicz
Gdańskie Wody

Data publikacji 09:52

Nie ma wiosny bez miejskich fontann

Gdy zaczynają tryskać wodą to znak, że wiosna rozkręca się na dobre, a majówka jest naprawdę blisko. Nie inaczej jest w tym roku. Po zimowym odpoczynku gdańskie fontanny wracają do pracy.

Upiększają miejski krajobraz, tworzą korzystny mikroklimat, przynoszą ochłodę w upalne dni, są miejscem spotkań i relaksu. Te zamontowane na zbiornikach retencyjnych napowietrzają też wodę. Fontanny mają wiele zalet, a ich uruchomienie każdego roku cieszy równie mocno. Na zimę wyłączane, zwykle wracają do działania na przełomie kwietnia i maja.

- Fontanny włączamy stopniowo, zgodnie z przyjętym harmonogramem – mówi Jarosław Graczyk, kierownik działu obiektów i logistyki Gdańskich Wód, spółki miejskiej opiekującej się gdańskimi fontannami. – W tym sezonie uruchamianie wodnych obiektów zaczęliśmy 19 kwietnia.  Działają już fontanny:  Jaśkowa Dolina i Srebrniki  we Wrzeszczu, Gustkowicza w Nowym Porcie, Pusty Staw na Stogach, Okopowa, Generała Maczka, Szeroka, Cztery Kwartały w Śródmieściu, fontanny pływające w dzielnicy Ujęścisko-Łostowisce. Dziś ruszą fontanny na oliwskich zbiornikach Grunwaldzka i Spacerowa oraz Fontanna Neptuna na Długim Targu. Jako ostatnia zostanie włączona fontanna na placu Heweliusza-  ruszy 1 maja.

Coraz więcej fontann

Łącznie w Gdańsku jest obecnie 19 miejskich wodotrysków.

Ta liczba będzie jednak rosnąć! Lubiane przez mieszkańców, fontanny znajdują się wśród projektów zgłaszanych do Budżetu Obywatelskiego. W ramach zeszłorocznej edycji zrealizowana zostanie Fontanna pływająca w Parku Oruńskim oraz Fontanna na skwerze przy pętli tramwajowej w Brzeźnie.

- Celem fontanny w Parku Oruńskim będzie m.in. poprawa jakości wody i natlenienia zbiornika. Fontanny korzystnie wpływają na zdrowie i na klimat, co w obecnym czasie jest dla nas, mieszkańców, bardzo ważne. Są też atrakcją dla wszystkich odwiedzających park- mówi Agnieszka Bartków, przewodnicząca Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

- Projekt brzeźnieńskiej fontanny przewiduje klasyczną formę z obrzeżem w kształcie koła oraz oświetleniem, umiejscowioną w centralnym punkcie dzielnicy, w otoczeniu Domu Zdrojowego oraz zabytkowego Parku im. Haffnera, a także pergoli, drzew i ławek. Nowy obiekt kompozycyjnie wpisze się w otaczającą zabudowę, umilając czas mieszkańcom i turystom- mówi Ewa Parafjanowicz-Potuczko z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Miejsca z historią

Każda z gdańskich fontann jest inna, wszystkie są wyjątkowe. Choć tą najbardziej rozpoznawalną jest bezapelacyjnie Neptun, warto odwiedzić też inne obiekty – na przykład seniorkę fontannowego rodu, wybudowaną w 1911 roku Jaśkową Dolinę czy Fontannę Bremeńską na Placu Kobzdeja, której pierwowzór pełnił rolę wodopoju dla zwierząt.