Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Na pierwszym planie pnącza bluszczu. W tle, nieco rozmyty, herb Gdańska.
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 09:24

W Gdańsku zazieleniają się… przystanki

Pasażerowie oczekujący na przyjazd tramwaju na przystanku Urząd Miejski 01, od dziś będą mogli korzystać z wyjątkowej, zielonej wiaty. Tylna część obiektu obsadzona została gęstym bluszczem zwyczajnym Hedera helix, natomiast jego boczne części ozdobione są m.in. ozdobnymi bylinami i trawami. To drugi taki przystanek w Gdańsku – pierwszy powstał na początku kwietnia przy Podwalu Przedmiejskim na przystanku „Chmielna”.  

Gdańsk konsekwentnie realizuje politykę zazieleniania miasta. Prowadzone są nowe nasadzenia, powstają ogrody deszczowe, łąki kwietne czy łąki miejskie. Zmienia się także podejście dotyczące zagospodarowania zieleni oraz sposobu jej pielęgnacji. W tym sezonie, do już realizowanych przedsięwzięć, dołączyła nowa inicjatywa. Chodzi o zielone wiaty przystankowe. Właśnie zazieleniła się kolejna wiata, tym razem w Śródmieściu Gdańska.  

Gramy w zielone

Drugi w mieście, zielony przystanek znajduje się w sąsiedztwie Urzędu Miejskiego przy ulicy 3 Maja. Korzystają z niego pasażerowie oczekujący na tramwaj nr 4. Tylną część wiaty ozdobiły szeregowe nasadzenia żywopłotu z bluszczu o wysokości ok. 180 cm. Na bokach pojawiły się natomiast kompozycje roślinne, złożone z ozdobnych bylin i traw. Zaaranżowanie zieleni przylegającej do wiaty przystankowej wymagało odpowiedniego przygotowania. Rośliny zostały wkopane do gruntu w pasie o szerokości 40 cm wzdłuż ściany przystanku, a do zabezpieczenia brzegów otworu zastosowano specjalne obrzeża eko-bord. W miejscu nasadzeń konieczna była wymiana gruntu na żyzną ziemię. Pojawiły się też solidne, ale umożliwiające demontaż stelaże, które nie są związane z konstrukcją wiaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest właściwe utrzymanie roślin oraz przystanku, a pnącza bluszczu, wyglądają niezwykle efektownie.

Wykonawca, w ramach umowy, zobowiązany jest do pielęgnacji roślin przez okres dwóch lat. Gwarancja obejmuje m.in. systematyczne nawadnianie, stały monitoring stanu zdrowia roślin, ręczne odchwaszczanie, a w razie potrzeby również zabezpieczenie roślin na zimę.