Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

2022-04-27 konsultacje Pasmo alei Grunwaldzkiej G  Mehring gdansk (1)
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:24

Konsultacje pasma alei Grunwaldzkiej

Rozpoczął się proces konsultacji nad studium pasma alei Grunwaldzkiej. To jeden z najważniejszych obszarów miasta, niezwykle istotny dla rozwoju Gdańska i metropolii. W środę, 27 kwietnia, w Żaku odbyło się pierwsze spotkanie z interesariuszami.

Rozpoczęcie prac nad studium pasma alei Grunwaldzkiej to próba odejścia od punktowego rozpatrywania wniosków dotyczących planów miejscowych na rzecz wypracowania spójnych wytycznych dla całego obszaru. Kluczowe zagadnienia będą dotyczyć uspójnienia założeń architektonicznych oraz rozwiązań transportowych. To także szansa rozwojowa dla miasta oraz możliwość wykreowania nowej jakości miejskich przestrzeni publicznych.

- Chcielibyśmy wspólnie z Biurem Rozwoju Gdańska i z biurem Architekta Miasta rozpocząć konsultacje, w ramach których ustalimy jedną, wspólną koncepcję dla całego pasma. Nie zależy nam na tym, aby zajmować się poszczególnymi wnioskami osobno, ale na tym by stworzyć wizję, która będzie skonsultowana z mieszkańcami Gdańska – powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Podstawą pracy przy studium będzie współpraca z mieszkańcami i z szerokim gronem interesariuszy aby wypracować spójną wizję. W pierwszym spotkaniu na temat pasma alei Grunwaldzkiej uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, ale również radni miejscy - Emilia Lodzińska, przewodnicząca Komisji Zagospodarowania Przestrzennego, Anna Golędzinowska, przewodnicząca Komisji Zrównoważonego Rozwoju Rady Miasta, a także przedstawiciele zarządów dzielnic.

-Dzisiejsze spotkanie rozpoczyna etap prac nad pasmem alei Grunwaldzkiej. Dziś przedstawimy interesariuszom dokumenty strategiczne, na bazie których była formułowana dotychczasowa wizja zagospodarowania tego terenu. Przedstawimy także wnioski i postulaty inwestorów, jak chcieliby, aby ten teren się zmieniał –  dodaje Edyta Damszel Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

- Przewidujemy trzy główne wymiary prac i analiz: urbanistyka, architektura i komunikacja. Chcemy zdefiniować wizję architektoniczno – urbanistyczną oraz wypracować zalecenia dotyczących przyszłej zabudowy. Będziemy inspirować się przykładami z zagranicy, aby przyjęte rozwiązania były nowoczesne i innowacyjne. Pasmo alei Grunwaldzkiej ma szanse stać się nową twarzą Gdańska o prawdziwie śródmiejskim charakterze – tłumaczy Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska.

Pasmo alei Grunwaldzkiej

W dokumentach studialnych Pasmo alei Grunwaldzkiej to część szerszego obszaru Centralnego Pasma Usług. Obszar obejmuje powierzchnię ok. 620 ha​ i pokryty jest planami miejscowymi w 71%. W trakcie sporządzania jest sześć planów miejscowych. Liczba osób zameldowanych w 2021 roku - 18 316.​ W obszarze występuje największa koncentracja usług w Gdańsku, rozciągająca się wzdłuż głównego ciągu transportowego. Podjęte prace mają stać się podstawą do podejmowania dalszych decyzji, w tym związanych ze zmianami planistycznymi oraz z projektowaniem i kształtowaniem infrastruktury w rejonie alei Grunwaldzkiej.