Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 14:56
Jubileuszowy koncert Cappelli Gedanensis
Mija 30 lat od kiedy Cappella Gedanensis została miejską instytucją kultury. Z tej okazji w czwartek, 28 kwietnia odbędzie się jubileuszowy koncert. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 w sali koncertowej zespołu, która mieści się w Kościele Zielonoświątkowym przy ul. Menonitów 2a. Wstęp jest wolny.
W trakcie koncertu Cappella Gedanensis wystąpi pod batutą swojej założycielki, Aliny Kowalskiej-Pińczak, oraz jednej z najwybitniejszych postaci sceny muzycznej, światowej sławy dyrygentki Agnieszki Franków-Żelazny, obecnej dyrektor artystycznej zespołu. Gośćmi specjalnymi wieczoru będą Agnieszka Tomaszewska (sopran) i maestro Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce). W programie koncertu znajdą się dzieła Maximiliana Dietricha Freisslicha, Francesca Geminianiego, Karola Lipińskiego, Marca-Antoine’a Charpentiera oraz napisana z okazji jubileuszu kompozycja Lux aeterna Anny Rocławskiej-Musiałczyk.
Powołany do życia w 1981 roku zespół Cappella Gedanensis – wówczas jako Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis – to rozpoznawalna nie tylko na Pomorzu i w całej Polsce, ale także na świecie wizytówka Gdańska. Od momentu powstania nieodmiennie wpisuje się w życie kulturalne miasta i z roku na rok poszerza swoją ofertę koncertową dostosowując ją do oczekiwań melomanów.
Kontynuator tradycji Kapeli Rajców Miejskich
W 1992 roku zespół otrzymał status instytucji kultury miasta Gdańska, jako kontynuatora tradycji Kapeli Rajców Miejskich. Objęcie zespołu mecenatem miasta otworzyło całkowicie nową kartę w dziejach zespołu, dając mu możliwość profesjonalnego funkcjonowania i rozwoju. Dotychczasowa historia Cappelli Gedanensis to tysiące koncertów wykonanych zarówno w Gdańsku, jak i najdalszych zakątkach Polski i świata, blisko pięćdziesiąt zrealizowanych płyt, nagrania radiowe i telewizyjne.
- Niezmiennie dbamy o duchowe dziedzictwo naszego miasta systematycznie umieszczając w programach koncertów utwory kompozytorów gdańskich. Konsekwentnie rozpowszechniamy szeroko pojętą muzykę klasyczną kontynuując cykl koncertów metropolitalnych. Docieramy do miejsc, w których muzyka najwyższych lotów rzadko jest wykonywana na żywo, w pierwszej kolejności propagując muzykę gdańską oraz regionalną – mówi Marek Więcławek, dyrektor Cappelli Gedanensis. - W ramach szeroko pojętej edukacji muzycznej organizujemy stałe cykle koncertowe dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających Gdańsk. Prezentujemy w nich muzykę klasyczną w sposób interesujący, a poprzez wnikliwą selekcję repertuaru oraz uzupełnienie formuły koncertu o zwarte prelekcje przedstawiamy niewykwalifikowanemu odbiorcy historię kompozytorów i utworów.
Cappella Gedanensis towarzyszymy również mieszkańcom Gdańska oraz odwiedzającym miasto turystom w okazjonalnych uroczystościach świeckich i religijnych, bierze również udział w renomowanych festiwalach muzycznych. Honorowym opiekunem artystycznym zespołu i jego przyjacielem od lat niezmiennie pozostaje legenda polskiej wiolinistyki - Konstanty Andrzej Kulka.
- Rok 2022 jest kolejnym, w którym regularnie zapraszamy melomanów na koncerty odbywające się w przekazanym w użytkowanie zespołowi Zborze Zielonoświątkowym Radość Życia, coraz wyraźniej wpisując to miejsce w kulturalną mapę Gdańska. Szczególną popularnością w latach ubiegłych cieszyły się koncerty w ramach cyklu „Letnie wieczory u Mennonitów”, na które zapraszamy Państwa również w wakacyjne miesiące tego roku - dodaje Marek Więcławek, dyrektor Cappelli Gedanensis.
Jubileuszowy koncert Cappelli Gedanensis odbędzie się w czwartek, 28 kwietnia o godz. 18.00 w sali koncertowej zespołu, która mieści się w Kościele Zielonoświątkowym przy ul. Menonitów 2a. Wstęp jest wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej o historii zespołu można przeczytać na stronie cappellagedanensis.pl.