Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 16:00
Można już składać wnioski do Nagrody im. Lecha Bądkowskiego
Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska zostanie przyznana w trzech kategoriach: dla Organizacji Pozarządowej Roku, Darczyńcy Roku oraz Społecznika Roku. Wnioskodawcy muszą zwrócić uwagę na zmiany wprowadzone w regulaminie. Wnioski można składać do środy, 11 maja do godziny 17.00.
Z wnioskiem o przyznanie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego w kategorii „Gdańska Organizacja Pozarządowa” mogą wystąpić instytucje, organizacje pozarządowe, mieszkańcy i mieszkanki Gdańska. W pozostałych kategoriach zgłoszenia muszą być podpisane przez minimum 10 osób. Ponownie zgłoszeni nie mogą być ci laureaci, którzy otrzymali Nagrodę w ciągu ostatnich 5 lat oraz wyróżnienie w ciągu ostatnich 2 lat. Lista dotychczasowych laureatów dostępna jest na wskazanej stronie internetowej.
Patron Nagrody - Lech Bądkowski był współtwórcą „Solidarności", działaczem społecznym i kaszubskim, swoją działalnością znacząco wpłynął na kształt gdańskiej kultury i przyczynił się do rozwoju samorządności lokalnej. Zmarł w 1984 roku i został pochowany na Cmentarzu Centralnym „Srebrzysko”. Przyznawanie nagrody Jego imienia dla gdańskich organizacji pozarządowych zainicjował w 2001 roku prezydent Paweł Adamowicz, aby uhonorować i podkreślić ich wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego i rozwiązywanie lokalnych problemów.
Organizacja Pozarządowa Roku
Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego w kategorii „Gdańskiej Organizacji Pozarządowej Roku”, przyznawana jest organizacji pozarządowej, która ma siedzibę i działa na terenie Gdańska i w sposób widoczny przyczyniła się do rozwoju sektora organizacji pozarządowych w Gdańsku i jej działalność służy interesom Miasta oraz jego mieszkańców.
Darczyńca Roku
Nagroda w kategorii „Gdańskiego Darczyńcy Roku” przyznawana jest osobie fizycznej lub prawnej, która z własnych środków udziela, w formie darowizny, pomocy i wsparcia finansowo-rzeczowego mieszkankom i mieszkańcom Gdańska lub organizacjom pozarządowym działającym na rzecz gdańszczanek i gdańszczan, z wyłączeniem spółek skarbu państwa oraz podmiotów z udziałem publicznym.
Społecznik Roku
Nagroda w kategorii „Gdańskiego Społecznika Roku” przyznawana jest osobie fizycznej, która zaangażowana jest w działalność społeczną na rzecz mieszkańców Miasta Gdańska i przyczynia się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W szczególnie uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się przyznanie Nagrody w kategorii „Gdańskiego Społecznika Roku” dwóm osobom.
Zmiany w regulaminie
Zmiany w stosunku do roku poprzedniego:
- W kategorii „Gdański Darczyńca Roku” - nagroda przyznawana jest osobie fizycznej lub prawnej, która z własnych środków udziela pomocy i wsparcia w formie darowizny.
- W kategorii „Gdańska Organizacja Pozarządowa” nie może być:
- wnioskodawcą i nominowanym ta sama organizacja,
- nominowana organizacja, w której władzach (zarząd, komisja rewizyjna, rada nadzorcza, walne zgromadzenie) zasiada Prezydent Miasta Gdańska lub jego przedstawiciel; - Wnioski nominacyjne podlegają ocenie formalnej.
- Członkowie Kapituły dokonują zatwierdzenia list nominowanych we wszystkich kategoriach.
Jak i gdzie składać wnioski
Wnioski o przyznanie nagrody w poszczególnych kategoriach można składać:
- w formie pisemnej w zamkniętej kopercie z napisem „Nagroda im. L. Bądkowskiego w kategorii: Gdańska Organizacja Pozarządowa Roku/ Gdański Darczyńca Roku/ Gdański Społecznik Roku” - Wydział Rozwoju Społecznego, Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12 – sala Obsługi Mieszkańców (stanowiska nr: od 14 do 17)
- lub przesłać pocztą na adres: 80-803 Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 8/12, Urząd Miejski w Gdańsku, w terminie wskazanym w ogłoszeniu o naborze. W przypadku przesłania wniosków drogą pocztową decyduje data wpływu do Urzędu Miejskiego.
Wnioski należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 11 maja, do godz. 17.00. Wnioski złożone i przesłane po terminie nie będą rozpatrywane.
Szczegółowy regulamin i wnioski do pobrania znajdują się na stronie internetowej Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego pod nr. tel.: 58 323 68 67 lub mailowo: zuzanna.cichon@gdansk.gda.pl.