Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zostań radnym dzielnicy Stogi
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:45

Ostatnie dni zgłoszeń kandydatów do Rady Dzielnicy Stogi

Mieszkasz na terenie dzielnicy Stogi? Zgłoś swoją kandydaturę, zostań radnym i zyskaj szansę na bezpośrednie decydowanie o przyszłości i rozwoju swojego najbliższego otoczenia i jego mieszkańców. Zgłoszenia przyjmowane są do piątku, 22 kwietnia. Kandydatem na radnego może być tylko osoba stale zamieszkująca w dzielnicy i ujęta w rejestrze wyborców na terenie Stogów.

Zgłoszenie kandydata na radnego musi zawierać:

  • nazwę Rady do której się kandyduje,
  • dane kandydata (imię/imiona, nazwisko, wiek, nr PESEL, adres zamieszkania),
  • oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie.

Kandydatury należy zgłaszać do piątku, 22 kwietnia do Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku. Do tego dnia utworzone zostaną też obwody głosowania.

Zgłoszenie kandydata może zawierać nazwę jednej organizacji społecznej lub partii politycznej popierającej kandydata, jeżeli taka jest. Poza tym takie zgłoszenie powinno być podpisane przez co najmniej 30 wyborców ujętych w rejestrze wyborców dzielnicy Stogi.

Harmonogram wyborów

  • Do 27 kwietnia należy zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.
  • Do 2 maja powołane zostaną obwodowe komisje ds. wyborów do Rady Dzielnicy w Gdańsku.
  • Do 17 maja należy zgłaszać kandydatów na mężów zaufania.
  • 20 maja, o godz. 24.00, nastąpi zakończenie kampanii wyborczej. Obowiązywać będzie cisza wyborcza.
  • 22 maja odbędzie się głosowanie w godz. 7.00 - 21.00.

Niezbędne dokumenty dotyczące wyborów znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej lub na stronie gdansk.pl w zakładce dzielnice.

Co warto wiedzieć?

Dzielnica to nie tylko część miasta, ale przede wszystkim wspólnota mieszkańców. Jej sprawami zajmują się urzędnicy, radni miasta, a niekiedy także lokalne organizacje pozarządowe, podmioty gospodarcze, parafie i grupy nieformalne. Jednak najbliżej mieszkańców dzielnicy są wybierane przez nich rady dzielnic i powoływane przez nie zarządy dzielnic. 

Dlaczego radni dzielnicowi?

Radny wybierany jest ze swojej społeczności.

Dzięki temu wie:

  • jakie problemy występują w dzielnicy,
  • ma kontakt z mieszkańcami
  • pośredniczy w kontaktach z Urzędem i jednostkami Gdańska.

Rada dzielnicy to jednostka pomocnicza gminy – nie sprawuje bezpośredniej władzy, ale wspiera władze Gdańska w rozwoju dzielnicy. Aktualnie w Gdańsku powołanych zostało 35 dzielnic. Ich działalność opiera się głównie na statucie uchwalonym dla każdej dzielnicy przez Radę Miasta Gdańska. Określa on zadania dzielnicy i kompetencje jej organów (rady i zarządu), a także ich wzajemne relacje i zasady funkcjonowania.

Jak wygląda praca rady?

Pracami rady kierują jej przewodniczący i jego zastępca. Rada obraduje głównie na sesjach, zwoływanych nie rzadziej niż raz na kwartał. Sesje rady są otwarte dla mieszkańców, a podejmowane przez radę uchwały i protokoły obrad jawne. Poza sesjami radni mogą spotykać się na posiedzeniach komisji, o których powołaniu decydują samodzielnie w drodze uchwały rady. Radni mają również obowiązek utrzymywać kontakt z mieszkańcami dzielnicy. Najczęściej odbywa się to na zaplanowanych dyżurach i zebraniach. Możliwe jest również nawiązanie kontaktu z radą dzielnicy za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz telefonicznie (z reguły w godzinach dyżurów).

Jak wygląda praca zarządu dzielnicy?

Uchwały rady wykonuje zarząd dzielnicy, liczący od 2 do 4 osób. Zarząd reprezentuje również dzielnicę w kontakcie z władzami Gdańska oraz Urzędem Miejskim, którym pomaga w działaniach oraz opiniuje planowane działania. Decyzyjność rad ma w zasadzie jedynie wymiar finansowy. Prace zarządu najczęściej odbywają się w godzinach pracy Urzędu i innych jednostek miejskich. Dlatego wielu członków zarządów dzielnic to osoby, które mają możliwość elastycznego czasu pracy.