Agnieszka Kowalkiewicz
Gdańskie Wody
Data publikacji 14:30
Gdańska pomoc dla ukraińskich wodociągów
Półtorej tony darów dotarło w wielkanocny poniedziałek do Borodzianki w obwodzie kijowskim. To pierwszy transport pomocy od gdańskich spółek gospodarujących wodą. Sprzęt o łącznej wartości ponad 150 tys. zł posłuży do zapewnienia dostaw wody i odbioru ścieków w ogarniętej wojną Ukrainie.
Wspólna inicjatywa
Motopompa do szlamu, młoty udarowo-obrotowe, szlifierki kątowe, zestawy naprawcze do sieci wod-kan czy generatory prądu – to tylko niektóre z darów od gdańskich firm zajmujących się gospodarką wodną. Wspólny transport pomocy materialnej przygotowały miejskie spółki: Gdańskie Wody, GIWK i Saur Neptun Gdańsk przy wsparciu Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Gdańskiej Fundacji Wody i Fundacji Gdańskiej. Zakres najpilniejszej pomocy ustalono podczas spotkania przedstawicieli polskich i ukraińskich wodociągów.
1,5 tony pomocy
W Wielki Piątek z Gdańska wyjechały 2 busy, po brzegi wypełnione darami.
– To bardzo konkretna pomoc, uszyta na miarę potrzeb, które zostały określone przez ukraińskie służby wodociągowe jako najpilniejsze. Nie mogliśmy pozostać obojętni na potrzeby kolegów z ukraińskich wodociągów. Bez wody nie ma życia, trudno nieść pomoc medyczną i humanitarną, dlatego przywrócenie dostaw wody jest niezwykle pilne – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.
Gdańsk od początku rosyjskiej agresji wspiera Ukrainę. Środki pomocowe zapełniły już 26 TIR-ów, które wyjechały od nas do dotkniętych wojną sąsiadów. Miasto Gdańsk przekazało także 2 autobusy, które zasiliły tabor miejski we Lwowie.
Miasto w ruinie
Po wyzwoleniu Borodzianki z rąk okupantów, w miejscu dawnego centrum, ukraińskie wojska zastały zgliszcza. To jedno z najbardziej zniszczonych działaniami wojennymi miast w obwodzie kijowskim. Rosyjskie ostrzały i bombardowania zdewastowały m.in. bloki mieszkalne, punkty usługowe i budynki administracji samorządowej. Jak podają ukraińskie władze, sytuacja w Borodziance może być jeszcze bardziej tragiczna niż w Buczy, gdzie dochodziło do masowych mordów ludności cywilnej. Spod gruzów wydobyto już ponad 40 ciał, a setki osób uznaje się za zaginione.
#POMÓŻMYODBUDOWAĆUKRAINĘ
Obecnie ukraińskim wodociągom potrzebne jest przede wszystkim specjalistyczne wsparcie techniczne oraz humanitarne. Po zakończeniu konfliktu ważna może być jednak także bezpośrednia pomoc fachowców. 4 marca w liście otwartym do wodociągowców, hydrotechników i meliorantów, Ryszard Gajewski zaapelował o połączenie branżowych sił w odbudowie ukraińskiej infrastruktury po wojnie. „Swoją wiedzą i doświadczeniem, nasza branża może dać Ukrainie nadzieję na nową przyszłość i długoterminową pomoc w odbudowie. Do tego zadania możemy zacząć przygotowywać się już dziś” – napisał prezes Gdańskich Wód.
Pełna treść listu otwartego do branży
Do tej pory na apel odpowiedziało już kilkanaście osób. Do pomocy zgłosili się zarówno studenci, jak i fachowcy z bardzo bogatym doświadczeniem zawodowym.
Chęć wsparcia można zgłaszać pisząc na PomocDlaUkrainy@gdanskiewody.pl.
Ogólnopolską koordynacją pomocy rzeczowej i humanitarnej dla ukraińskiej branży wod-kan zajmuje się Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Pierwsza lista potrzeb jest dostępna na https://www.igwp.org.pl/lista-potrzebnego-sprzetu-dla-wodociagowcow-z-ukrainy i będzie na bieżąco aktualizowana.