Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 13:34
Przejście przy Bramie Wyżynnej otwarte
Ważne zmiany w sercu miasta, przejście naziemne przy Bramie Wyżynnej zostało udostępnione pieszym. Wkrótce również oddana do użytku zostanie droga rowerowa między Huciskiem a Targiem Siennym.
- Jesteśmy w sercu miasta, gdzie skupia się bardzo ważny węzeł komunikacyjny, z którego tysiące osób dojeżdża do pracy, do domu, do szkół. Tej inwestycji przyglądało się codziennie setki osób z przystanków autobusowych i tramwajowych. Konsekwentnie, zgodnie z zapowiedzią prezydenta Pawła Adamowicza i radnych w 2018 roku, zbudowaliśmy przejście naziemne – po to, aby było bezpieczniej, przyjaźniej i aby spowolnić w tym miejscu ruch - powiedziała podczas otwarcia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – W ostatnim czasie także doświadczyłam kłopotów z chodzeniem, w związku z moim wypadkiem. Było to dla mnie bardzo ważne doświadczenie, które pozwoliło mi spojrzeć, jak możemy w bardziej przyjazny sposób organizować chodzenie w naszym mieście.
Przejście naziemne nie tylko zwiększy bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, ale jest także częścią sukcesywnie realizowanej polityki miasta, przywrócenia Śródmieścia pieszym. W ostatnich latach wybudowano skrzyżowania na Podwalu Przedmiejskim na wysokości ulicy Łąkowej i kolejne na ulicy Chmielnej.
Nowe przejście sterowane będzie sygnalizacją świetlną. Aby ułatwić dostęp do przejścia pasażerom, przebudowane zostały także przystanki tramwajowe, kosztem zawężenia jezdni w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Przebudowano również chodniki i zatokę autobusową w pobliżu nowego przejścia. W ramach inwestycji wyremontowano nawierzchnię jezdni w ul. Wały Jagiellońskie (jezdnia w kierunku Warszawy) na odcinku od ul. Okopowej do okolic skrzyżowania z ul. Hucisko. Natomiast na jezdni w kierunku Gdyni, przebudowany pas do skrętu w lewo znajdujący się na wysokości gmachu Narodowego Banku Polskiego. Koszt prac wyniósł ok. 5,8 mln złotych.
- Bardzo się cieszę, że zrealizowana została inwestycja, którą zapowiadaliśmy już w 2018 roku. To przejście, to tak naprawdę połączenie dwóch części miasta, które były przecięte jedną z najbardziej ruchliwych ulic, pod którą piesi musieli przechodzić tunelem - podkreśliła Beta Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska. – To przejście naziemne to wielkie ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i matek z dziećmi, które musiały pokonać kilka barier, żeby przejść z jednej strony ulicy na drugą. To długo oczekiwana, bardzo dobra inwestycja. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą zadowoleni. Jest to także bardzo dobry moment, aby spowolnić ruch i realizować jeden z punktów wyborczych Wszystko dla Gdańska, czyli zero wypadków śmiertelnych na przejściach dla pieszych na drodze.
- Jednym z zalążków tej niezwykle potrzebnej inwestycji, była interpelacja radnych Platformy Obywatelskiej jeszcze w poprzedniej kadencji – powiedział Cezary Śpiewak – Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. - Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja, która powstała, przysłuży się zarówno pieszym, jak i rowerzystom. To, że ruch naziemny w tym miejscu będzie bardzo dużym ułatwieniem widać po tym, jak od kilku lat funkcjonuje połączenie przystanku tramwajowego z Huciskiem. Tunel, który znajduje się pod ziemią, pozostanie otwarty i myślę, że osoby, które miały wątpliwości co do celowości tej inwestycji, same się przekonają po tym, jak zobaczą, jak wiele osób będzie wybierać naziemne przejście dla pieszych w porównaniu z dawnym tunelem.
W drugiej połowie roku powstanie przejście przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, które obecnie jest realizowane. Zakończenie prac planowane jest na sierpień 2022 r.
Równocześnie kończy się budowa brakującego fragmentu drogi rowerowej od Huciska do centrum handlowego połączona z przebudową dwóch przejazdów (gumowe podkłady) i przejść dla pieszych przy Hucisku (kierunek ratusz i kierunek Teatru Wybrzeże). Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 1 mln złotych. Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitarnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”. Wykonawcą obu inwestycji jest firma EUROVIA POLSKA S.A.
Obecnie trwają przygotowania do odbiorów na obu zadaniach. Koniecznie będzie także uzyskanie stosownych pozwoleń na użytkowanie, zatem mimo, że przejście zostanie udostępnione mieszkańcom, w jego pobliżu mogą być prowadzone drobne prace porządkowe.