Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 11:21
Punkty handlowe dla artystów plastyków – wyniki naboru
Wybrano artystów, którzy w nadchodzącym sezonie otworzą punkty handlowe na terenie Głównego i Starego Miasta. Twórcy będą mogli dzielić się swoją sztuką z turystami i mieszkańcami Gdańska. Ich dzieła dostępne będą na ul. Długiej, Długim Targu, Korzennej i w okolicy Długiego Pobrzeża.
Rozstrzygnięto nabór na miejsca wystawienniczo-handlowe w Gdańsku. Plastycy mogli ubiegać się o prowadzenie zorganizowanych punktów formie stoisk, gablot, stojaków oraz innych ekspozytorów i urządzeń wolnostojących przeznaczonych do prezentowania i sprzedawania własnej twórczości artystycznej z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, portretu, rzeźby, ceramiki, tkaniny, rękodzieła lub fotografii.
Miasto na ten cel przeznaczyło łącznie 37 miejsc znajdujących się na ul. Długiej (13 miejsc), ul. Długi Targ (11 miejsc), ul. Korzennej (4 miejsca) i okolicy ul. Długie Pobrzeże (9 miejsc). W tym naborze wpłynęły 27 wniosków.
Zainteresowanym sprzedażą swojej twórczość w sercu Gdańska przyznano 21 miejsc. 6 przy ulicy Długiej, 6 przy ul. Długi Targ, 2 przy ul. Korzenneji. Dzieła sztuki będzie mozna kupić także w okolicy ul. Długie Pobrzeże. Przyznano 3 miejsca przy ul. Tokarskiej i 4 miejsca przy ul. Warzywniczej.
Decyzja komisji
Wnioski o przydzielenie punktu rozpatrywała komisja powołana przez prezydent Gdańska, w skład której wchodzili przedstawiciele:
- Biura Prezydenta ds. Kultury,
- Biura Architekta Miasta,
- Wydziału Gospodarki Komunalnej,
- Działu Użytkowania Przestrzeni Publicznej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni,
- Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska,
- Związku Polskich Artystów Plastyków, Okręg Gdański,
- Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Komisja oceniała przede wszystkim wartość artystyczną przedstawionych prac. Pod uwagę brana była także dotychczasowa współpraca z oferentem, projekty punktu i deklarowany okres prowadzenia działalności.
Szczególne wymogi dotyczyły sprzedaży prac na obszarze Drogi Królewskiej (Długi Targ). Ze względu na dbałość o zachowanie i promocję dziedzictwa kulturowego Gdańska na tym obszarze dopuszcza się wyłącznie ekspozycję prac związanych z tematyką gdańską. Na terenie Drogi Królewskiej dozwolone jest wystawianie i sprzedaż dzieł z dziedzin takich jak: malarstwo, grafika, linoryt czy fotografia. Nie dopuszcza się tam sprzedaży karykatur oraz wyrobów masowej produkcji.
Dalsze kroki
Otrzymanie w Biurze Prezydenta ds. Kultury potwierdzenia przydzielenia punktu handlowego jest podstawą do ubiegania się o następujące, obowiązkowe dokumenty w GZDiZ:
- akceptację wyglądu punktu handlowego,
- zezwolenia na zajęcie pasa drogowego wydawanego w formie decyzji administracyjnej - Wystawca zobowiązany jest do uiszczenia związanych z tym opłat,
- identyfikator punktu.
Pierwsi plastycy pojawią się terenie Głównego i Starego Miasta w Gdańsku od 1 maja 2022 roku.