Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 12:00
Wizyta prezydent Gdańska w dzielnicy Nowy Port
Drugi w tym roku spacer prezydent Aleksandry Dulkiewicz po gdańskich dzielnicach dotyczył potrzeb mieszkańców Nowego Portu. Rozmowy toczyły się m.in. na temat koncepcji tzw. Zielonej Wyzwolenia, rozwiązania kwestii problematycznego punktu gromadzenia odpadów przy ul. Marynarki Polskiej, modernizacji ulicy Krzywej, a także chodników i ulic w ramach rewitalizacji Nowego Portu.
Spacer roboczy Aleksandry Dulkiewicz prezydent Gdańska i Piotra Grzelaka, zastępcy prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, odbył się we wtorek, 12 kwietnia. Uczestniczyli w nim także radni miejscy i dzielnicowi oraz przedstawiciele Urzędu i miejskich jednostek, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Biura Rozwoju Gdańska, Wydziału Projektów Inwestycyjnych, Wydziału Polityki Gospodarczej, Gdańskich Nieruchomości, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Gdańskich Wód oraz Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.
Spotkanie rozpoczęło się w rejonie ulic Marynarki Polskiej i Góreckiego, gdzie przedstawione zostały informacje na temat koncepcji przekształcenia ulicy Wyzwolenia w bulwar zielony. Poruszono m.in. kwestie problematycznego punktu gromadzenia odpadów w rejonie ulicy Marynarki Polskiej 1,3,5,7-9-11, odwodnienia ulicy w okolicach Przedszkola nr 1 dla poprawy dojazdu i dojścia. W trakcie spaceru dyskutowano także o chodnikach i ulicach w ramach rewitalizacji oraz problemie mijanek samochodów na ul. Góreckiego, dalszej rewitalizacji ulicy Góreckiego na odcinku od ul. Wolności do ul. Wyzwolenia, zagospodarowaniu parkingu przy Gdańskim Centrum Zdrowia oraz wyburzeniu m.in. blaszanego budynku przy Specjalistycznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2.
Z ustaleń wynika, że w najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie przetargu na opracowanie wariantowej koncepcji tzw. Zielonej Wyzwolenia, która ma zostać przekształcona w zielony bulwar o wysokich walorach estetycznych, zapewniający bezpieczną komunikację, w szczególności osób z niepełnosprawnościami. Dział Nadzoru Właścicielskiego na wniosek Wspólnot Mieszkaniowych Marynarki Polskiej 1,3,5,7-9-11 wystąpił do jednostek współpracujących o wydanie opinii w sprawie wybudowania wiaty śmietnikowej, która polepszy funkcjonowanie mieszkańców. Ulica Krzywa uwzględniona zostanie przy tworzeniu listy zadań do kolejnej edycji Programu Modernizacji Chodników.
Na ulicy prowadzącej do Przedszkola nr 1 przeprowadzono pierwszą część monitoringu, który ma wskazać jej stan techniczny oraz sprawdzona zostanie możliwość przedłużenia kanalizacji i włączenia jej do sieci miejskiej. Ulice i chodniki w ramach rewitalizacji zmieniły charakter poprzez wyeliminowanie parkowania na chodnikach, jednak sytuacja na ulicy będzie monitorowana i nie wyklucza się korekty oznakowania, a podczas konsultacji społecznych będzie możliwość zgłaszania inicjatyw dla zadań do rewitalizacji w przyszłym etapie programowania, m.in. dalszej część ulicy Góreckiego.
Przedstawione zostały informacje o terenach zaplanowanych do objęcia partnerstwem publiczno – prywatnym, obecnie trwa etap przygotowywania dokumentacji celem zlecenia analiz przedrealizacyjnych i wytypowania ostatecznych celów publicznych. Rozbiórka blaszanego budynku przy Specjalistycznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 planowana jest na III kwartał 2022 r.
Kolejne wizyty zaplanowane są w dzielnicach: Chełm, Wzgórze Mickiewicza, Przeróbka, Przymorze Małe i Osowa.