Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 14:31
Pomorze pomaga - karetka i sprzęt medyczny w drodze do Ukrainy
Urządzenia do próżniowego leczenia, zestawy stabilizacji ortopedycznej i opatrunki, to sprzęt medyczny przekazany przez Szpitale Pomorskie, a zakupiony ze środków pomorskich samorządów. Do Lwowa pojechała również karetka z wyposażeniem i opatrunkami przekazana przez samorządy powiatu gdańskiego.
Delegacja pomorskich samorządowców 16 marca odwiedziła Lwów. Otrzymali oni informacje dotyczące potrzeb Ukraińców i zaangażowali się w konkretną pomoc. Jej przejawem jest transport medyczny, który w piątek, 1 kwietnia wyruszył z Pomorza do Ukrainy. Zostanie on przeznaczony na pomoc poszkodowanym w wyniku działań wojennych.
- Historia pokazała, że my samorządowcy potrafimy współpracować w trudnych czasach. Pokazała to nawałnica, pokazała to pandemia, a teraz pokazuje to kryzys, który mamy w Ukrainie - mówił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Efektem współpracy samorządowców naszego województwa jest lepsza, bardziej skoordynowana i skuteczniejsza pomoc. Dowodem tego jest karetka, którą przekazują dla Lwowa wszyscy samorządowcy powiatu gdańskiego. Drugim dowodem jest bus, w którym Sopot, Gdynia, Gdańsk i samorząd województwa zgromadzili aparaturę medyczną i sprzęt do leczenia ran pola walki.
Karetkę, która trafi do Lwowa wraz z wyposażeniem i opatrunkami, przekazały samorządy powiatu gdańskiego. Do tej pory była ona w dyspozycji Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Pruszczu Gdańskim. Na jej pokładzie znalazły się m.in.: respirator, defibrylator i ssaki.
Sprzęt medyczny dla szpitala
Bus wypełniony sprzętem medycznym zapewniły Szpitale Pomorskie. Spółka zakupiła go ze środków, które przekazały samorządy województwa pomorskiego (400 tys. zł) oraz Gdańska (250 tys. zł), Gdyni (250 tys. zł) i Sopotu (100 tys. zł). Są to: urządzenia do próżniowego leczenia, wiertarki ortopedyczne, zestawy stabilizacji ortopedycznej i diatermie. Przekazane zostały one do Lwowskiego Szpitala Komunalnego, w którym przebywają ranni żołnierze przywiezieni z pola walki.
- Jesteśmy świadkiem kolejnego momentu, w którym przekazujemy Ukrainie i Ukraińcom energię, którą generują nasi mieszkańcy. Robimy to dlatego, że sami mieszkańcy oczekują od nas takiego samego zaangażowania, jakie sami oferują, otwierając swoje serca, swoje mieszkania, przekazując dary i oferują swój czas - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Możemy być bardzo dumni z tego kolejnego konwoju i z tej współpracy. Rady miast jednogłośnie przyjmują uchwały mające na celu wspieranie działań pomocowych w Ukrainie czy pomocy na miejscu.
- Myślę, że Państwo zdają sobie sprawę z tego, że w tak ciężkich czasach, jakie obecnie mamy dla samorządu, milion złotych, choćby i wygenerowany wspólnie z budżetów miast trójmiasta oraz województwa pomorskiego to jest ogromna kwota. Jednak nikt się nie wahał, decyzje były bardzo szybkie - mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Bardzo dziękuję zarządowi Szpitali Pomorskich, który niezwykle sprawnie poradził sobie z wykonaniem tego trudnego zadania. Bo pieniądze to jedno, a organizacja to drugie.
Do przejścia granicznego w Hrebennem ambulans i bus ze sprzętem medycznym mają dotrzeć w sobotę, 2 kwietnia rano. Stamtąd zostaną odebrane przez ukraińską ekipę medyczną i wyruszą do Lwowa.