Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w 2021 roku fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Zdjęcie portretowe: Sylwia Ressel

Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Data publikacji 10:00

Gdańsk wspiera osoby ze spektrum autyzmu i ich rodziny

Na sobotę, 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Gdańsk wspiera nie tylko osoby ze spektrum autyzmu, ale też ich rodziców i opiekunów. W geście solidarności, co roku na niebiesko świecą najbardziej znane obiekty na świecie. Gdańsk po raz kolejny dołącza do akcji, podświetlając fontannę Neptuna.

Celem ustanowionych przez ONZ w 2007 roku obchodów jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz podkreślanie, jak ważne jest wyrównywanie szans i wspieranie potencjału osób ze spektrum. Symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski, który 2 kwietnia rozświetla najpopularniejsze obiekty na świecie – m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro czy operę w Sydney. Fontanna Neptuna dołączy do nich już kolejny raz.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Żyją z nim jednak przecież także rodzice, rodzeństwo, krewni, opiekunowie. Liczba osób, których dotyczy autyzm, jest więc znacznie większa i może wynosić nawet 3 mln.

Wsparcie w Gdańsku

Od kwietnia 2019 roku realizowany jest w mieście projekt „OzA – Testowanie gdańskiego modelu wsparcia dorosłych Osób z Autyzmem”. W jego ramach pomocą objęto już, łącznie 79 osób z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną oraz 101 rodziców i opiekunów. Swoje kompetencje, umiejętności podniosło też 192 specjalistów (m.in. terapeuci, asystenci, medycy), którzy wspierają osoby z niepełnosprawnością. Projekt wprowadził szereg rozwiązań mających na celu w szczególności aktywizację zawodową, społeczną i życiową jego głównych beneficjentów. Pozwolił też na rozwijanie w mieście wieloaspektowej pomocy dla osób potrzebujących i ich rodzin. Bardzo ważnym elementem tego gdańskiego modelu wsparcia są także edukacja i podnoszenie społecznej świadomości na temat autyzmu.

Projekt będzie wdrażany do końca września 2022 Liderem realizacji z ramienia miasta jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, partnerami są: Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym oraz Fundacja „Pomóż Mi Żyć”. Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa.

W Gdańsku realizowane są także projekty współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, które adresowane są do osób z autyzmem i ich rodzin:

  1. Fundacja „Pomóż Mi Żyć” w partnerstwie z Gminą Miasta Gdańska i Fundacją „Damy radę” pozyskała dofinansowanie na dwa komplementarne projekty pod tą samą nazwą – „Pomorska Farma Życia – Placówka całodobowa dla dorosłych osób z autyzmem w Gdańsku” w ramach którego planowane jest wybudowanie placówki całodobowego wsparcia oraz pracowni terapeutycznych dla dorosłych osób z autyzmem. Dorosłe osoby z autyzmem i ich rodziny otrzymają m.in. wsparcie w postaci specjalistycznych usług opiekuńczych, zapewnienie opieki wytchnieniowej, czy szkolenia i konsultacje. Przedsięwzięcie realizowane jest w okresie 11.2021-06.2023 i jego łączna wartość opiewa na blisko 4.500.000 mln zł. 
  2. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w partnerstwie z Gminą Miasta Gdańska pozyskało dofinansowanie na dwa komplementarne projekty "Budowa i wyposażenie obiektu w Gdańsku na potrzeby wsparcia dorosłych osób z autyzmem" oraz „Żyć Razem- wsparcie dorosłych osób z autyzmem i ich rodzin” w ramach których planowane jest wybudowanie i wyposażenie obiektu infrastruktury społecznej, Wspólnoty Domowej II oraz utworzenie na tej bazie małej specjalistycznej formy mieszkalnictwa dla 6 osób oraz placówki dziennego wsparcia dla 10 osób . Uczestnicy projektu tj, osoby z autyzmem i ich rodziny otrzymają wsparcie m.in. w postaci usługi asystencji osobistej, usługi wytchnieniowej oraz interwencji kryzysowej. Projekty realizowane są w okresie 11.2020-06.2023 i ich łączna wartość opiewa na blisko 6.500.000 mln zł.