Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

W Centrach Pracy Socjalnej gdańszczanie otrzymują informację i wsparcie - pracowniczki CPS 9 MOPR
Zdjęcie portretowe: Sylwia Ressel

Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Data publikacji 10:00

Światowy Dzień Pracy Socjalnej honoruje zaangażowanie i profesjonalizm

We wtorek, 15 marca br. obchodzone jest święto pracy socjalnej. To dzień poświęcony m.in. pracowniczkom i pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, ale też innym osobom obszaru pomocy społecznej.

Światowy Dzień Pracy Socjalnej został ustanowiony i jest obchodzony przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych. Prekursorami wspólnych działań byli pracownicy socjalni w Europie, zrzeszeni w organizacjach współpracujących w ramach Federacji. Każdego roku święto przypada w trzeci wtorek marca. Ma ono na celu m.in. podniesienie świadomości o pracy służb społecznych oraz o ich ważnej roli w życiu rodziny. Jest też okazją do złożenia wyrazów szacunku pracownikom, którzy na co dzień wspierają osoby i rodziny mniej radzące sobie z życiowymi problemami.

Zawód z misją

W gdańskim Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie takich specjalistek i specjalistów jest ponad 200. Na co dzień wspierają m.in. rodziców mniej zaradnych opiekuńczo i wychowawczo, osoby starsze, z niepełnosprawnością oraz osoby w kryzysie bezdomności. Służą radą, wiedzą i rozwiązaniami, które wpływają na poprawę sytuacji mieszkanek i mieszkańców zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pracują z osobami, rodzinami niosąc im niezbędną pomoc, ale też pobudzając do życiowej aktywności. Zawsze starają się być blisko potrzebujących, by podpowiedzieć najprostsze i skuteczne rozwiązania problemów.

Praca socjalna to także kwalifikowanie podopiecznych do uzyskania świadczeń pomocowych oraz pobudzanie ich do społecznej aktywności. To konsekwentne współdziałanie m.in. z asystentami rodzin, psychologami, przedstawicielami organizacji pozarządowych i lokalną społecznością, by pomocowy rezultat był jak najlepszy. Czas epidemii, a teraz kryzys humanitarny w Ukrainie pokazują, jak ważne są działania podejmowane także przez pracowników gdańskiego MOPR na rzecz potrzebujących mieszkanek i mieszkańców oraz uchodźców. Współpracując m.in. z innymi jednostkami miejskimi oraz organizacjami pomocowymi starają się otaczać wsparciem i troską każdą potrzebującą osobę. To właśnie sedno i misja pracy socjalnej.

W 2020 roku MOPR w Gdańsku obchodził 30-lecie działalności, o której opowiedzieli m.in. pracownicy Ośrodka na stronie internetowej jubileuszu.