Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 14:30
Apel samorządowców Pomorza w sprawie wstrzymania procesu wyprzedaży Lotosu
Samorządowcy z Trójmiasta i Pomorza wspólnie apelują do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, prezydenta Andrzeja Dudy, przewodniczącego partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego i prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka o natychmiastowe wstrzymanie procesu wyprzedaży majątku Lotosu.
Treść apelu odczytano podczas briefingu z udziałem Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu oraz Piotra Adamowicza, posła na Sejm RP.
Podczas spotkania prezydent Gdańska przypomniała nadzwyczajną sesję, która odbyła się 10 lutego, a była poświęcona wyprzedaży Lotosu. Przy tej okazji radni zaprosili prezesa Orlenu Daniela Obajtka do rozmowy. Po wymianie korespondencji takie spotkanie najpewniej odbędzie się w Warszawie.
- Pan prezes nie pojawił się na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, ale zaprosił do siebie. Wspólnie z szefami klubów Koalicji Obywatelskiej, Wszystko dla Gdańska, z panią przewodniczącą Agnieszką Owczarczak podpisałam list do prezesa Obajtka, przyjmujący to zaproszenie. Czekamy na wyznaczenie terminu, żeby móc rozmawiać w Warszawie, skoro prezes nie może się pofatygować do Gdańska – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Apel w sprawie wyprzedaży Lotosu
Pomorscy samorządowcy wydali oświadczenie, w którym raz jeszcze zwracają uwagę na potrzebę wstrzymania procesu wyprzedaży spółki. W obliczu toczącego się konfliktu zbrojnego decyzja o odstąpieniu od tego planu nie powinna budzić żadnych wątpliwości.
- To przecież Orban bardzo jasno powiedział, że nie wesprze militarnie, że nie przepuści konwojów. Powiedział, w wywiadzie, który tydzień temu ukazał się w Węgierskiej prasie, że właściwie Europa i NATO są same sobie winne, bo skoro rozpychają się na wschód, to nie ma co się dziwić agresji Putina na Ukrainę. Czy to naprawdę jest dzisiaj strategiczny sojusznik Rzeczpospolitej Polskiej? Dzisiaj nie tylko chodzi o interes Gdańska i Pomorza, o którym mówiliśmy już wielokrotnie w sensie ekonomicznym, strategicznym, ale tu naprawdę chodzi o interes Rzeczpospolitej Polskiej – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska.
- Wojna nie może nam przesłonić kilku istotnych spraw, które dotyczą Pomorza. Chciałabym odczytać list, który jest apelem samorządowców Pomorza. Chcemy się pod nim podpisać i wysłać do wszystkich najważniejszych osób w państwie, zawłaszcza tych reprezentujących obecny obóz władzy, który może zdecydować o wstrzymaniu tego procesu - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który odczytał treść apelu.
- Prezes Obajtek, ze ślepym uporem realizujący ściśle polityczne wytyczne obozu rządzącego, wbrew rachunkowi ekonomicznemu i logice gospodarczej, ignoruje realia stanu wojny i blokady Federacji Rosyjskiej. Kontynuacja procesu wyprzedaży Lotosu w sytuacji, gdy cała Europa zrywa wszelkie formy współpracy gospodarczej z obozem putinowskim – To gorzej niż zbrodnia – czytamy w apelu samorządowców. - Jeszcze nie jest za późno! To ostania chwila, by wstrzymać proces wyprzedaży Lotosu i wycofać się z błędnej decyzji o wyprzedaży majątku Lotosu. To już nie jest jedynie sprawa rachunków ekonomicznych czy społecznych. To kwestia racji stanu i obrony najżywotniejszych interesów Polski!
Negatywne konsekwencje wyprzedaży
Poseł Piotr Adamowicz zwrócił uwagę na sposób w jaki węgierskie media informują o wojnie, która toczy się w Ukrainie.
- Chciałbym się zwrócić do prezesa Obajtka, jako członek Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, żeby zapoznał się z węgierskim przekazem, jaki rządowe media węgierskie serwują obywatelom tego kraju. Tam dużo jest o uchodźcach, o pomocy. Jednak nie znajdziemy tam obrazu bombardowanych szpitali, szkół, cywilnych obiektów, mieszkań. Tam tego nie ma, tam się nie mówi o ofiarach, ile osób zginęło, ile spłonęło obiektów użyteczności publicznej. Tego przekazu w rządowych mediach węgierskich nie ma. Niech prezes Obajtek zapozna się jak jest prezentowana tragedia ludności ukraińskiej, bombardowanie obiektów publicznych, śmierć cywili i niech zastanowi się co robi – mówił Piotr Adamowicz, poseł na Sejm RP.
Swojego oburzenia nie krył również Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
- Kiedy tu będzie stacja węgierska, tak naprawdę będzie stacja rosyjska. Nie można żądać od naszych sojuszników, żeby wyłączyli gaz, żeby wyłączyli ropę, żeby nie brali węgla, a z drugiej strony wpuszczać na nasz rynek sojuszników Putina, a właściwie Putina. To jest niedopuszczalne i za to należy się trybunał stanu – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Zapis video briefingu jest dostępny na profilu FB prezydent Gdanska.