Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Splendor Gedanensis zgłoszenia - grafika pozioma
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:00

Poszukiwani zasłużeni dla Gdańska w dziedzinie kultury

Do 31 marca można zgłaszać kandydatury do 49. edycji Splendor Gedanensis – najważniejszej gdańskiej nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Przyjmowane są także zgłoszenia do tytułu Mecenasa Kultury Gdańska za wsparcie działań w obszarze kultury w 2021 roku. Nowością jest zgłaszanie kandydatów w systemie Witkac.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis przyznawana jest co roku osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej za wybitne dokonania artystyczne oraz promocję kulturalną miasta w kraju i za granicą, w roku poprzedzającym jej wręczenie.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: za twórczość artystyczną i dokonania twórcze, działania na rzecz ochrony, popularyzacji i dokumentowania dziedzictwa kulturowego oraz kreację kultury i działanie na rzecz jej upowszechniania w kraju i zagranicą.

Do Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska można zgłaszać osoby lub instytucje znacząco wspierające działania w obszarze kultury w 2021 roku

Kto może zgłaszać?

Aby wytypować kandydatów do Nagrody Splendor Gedanensis i Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska należy wypełnić wnioski znajdujące się na stronie Biura Prezydenta ds. Kultury. Swoich kandydatów, wybitnie zasłużonych dla kultury w mieście mogą zgłaszać:

  • Instytucje kultury
  • Związki twórcze, organizacje pozarządowe i podmioty działające w sektorze kultury
  • Szkoły wyższe i artystyczne,
  • Organy administracji publicznej,
  • Radni Miasta Gdańska,
  • Przedstawiciele mediów,
  • Dotychczasowi laureaci Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”

Składanie wniosków

Każdy zgłaszający może wytypować maksymalnie trzech kandydatów do nagrody i jednego kandydata do tytułu Mecenasa Kultury za rok 2021. Wnioski należy składać na obowiązujących formularzach, w terminie do 31 marca 2022.

Wypełnione i podpisane wnioski przyjmowane są w formie papierowej w Zespołach Obsługi Mieszkańców nr 1–4 Urzędu Miejskiego w Gdańsku – dostarczone osobiście lub przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Urząd Miejski w Gdańsku, Biuro Prezydenta ds. Kultury, ul. Nowe Ogrody8/12, 80-803 Gdańsk z dopiskiem: Kandydatura do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” i Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska,

Po raz pierwszy można też zgłoszenia przesyłać drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu Witkac.

Po złożeniu wniosku w systemie Witkac, należy wygenerować Potwierdzenie złożenia wniosku. Niezwłocznie trzeba je dostarczyć, jednak najpóźniej do 31 marca do Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

a) używając podpisu zaufanego poprzez system ePUAP

lub

b) dostarczając jego własnoręcznie podpisaną papierową wersję (bez załączonego wniosku, ani innych załączników) do siedziby organizatora konkursu:

  • ZOM nr 1, ul. Partyzantów 74,
  • ZOM nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12,
  • ZOM nr 4, ul. Wilanowska 2

lub

c) przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego.

Najstarsze i najistotniejsze wyróżnienie w gdańskiej kulturze

Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70 tych. W sierpniu 1973 roku ówczesny przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Jan Nikołajew po raz pierwszy ogłosił ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska. Od tego czasu wyróżnienie to przyznawane jest raz do roku, zaś od 2004 r. nosi nazwę "Splendor Gedanensis". Jest to najstarsze i najistotniejsze gdańskie wyróżnieniem w dziedzinie kultury.

Laureatami Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2020 zostali:

  • ksiądz prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP za rewitalizację i ochronę dziedzictwa kulturowego Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.
  • Dorota Karaś i Marek Sterlingow, dziennikarski duet, za pasjonującą i doskonale udokumentowaną książkę "Walentynowicz. Anna szuka raju" wydaną przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
  • Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, za wirtuozerię i popularyzację muzyki carillonowej, które przyczyniły się do wpisania gdańskiej kultury carillonowej na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wraz z wyróżnieniami dla twórców przyznawany jest również Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska. Jest to honorowe wyróżnienie przyznawane darczyńcom gdańskiej kultury. Honorowy tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2020 rok trafił do Stoczni Cesarskiej Development - wybranej za udostępnienie terenów postoczniowych i wsparcie sponsorskie projektów kulturalnych realizowanych przez młodych artystów w WL4Mleczny Piotr czy CUMY – inicjatywę młodych projektantów i rzemieślników.