Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Rada Miasta Gdańska
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 13:00

Trzy ulice, skwer i rondo z nowymi nazwami

Rondo Praw Kobiet, Skwer Świętopełka Wielkiego oraz ulice Ireny Kosmowskiej, Jana Ożdżyńskiego i Geologów – o nadaniu takich nazw zdecydowali dziś gdańscy radni. Wszystkie nowo nazwane obiekty, wcześniej nie miały swoich nazw.

Podczas pierwszej z dwóch zaplanowanych na marzec Sesji Rady Miasta Gdańska, aż pięć projektów uchwał dotyczyło nadania nazw. Od dziś plac w Śródmieściu Gdańska nosi nazwę Skwer Świętopełka Wielkiego, a zlokalizowane w dzielnicy Piecki – Migowo rondo zyskało nazwę Rondo Praw Kobiet. Nowe nazwy nadano tez trzem ulicom. Jednej z ulic biegnącej przez Orunię - Św. Wojciech – Lipce oraz Chełm nadano nazwę Ireny Kosmowskiej. Patronem jednej ze śródmiejskich ulic został Jan Ożdżyński, natomiast Kokoszki mają od dziś ulicę Geologów.

Rondo Praw Kobiet

Z wnioskiem o nadanie nowej nazwy ronda wystąpił Klub radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska. Proponowana nazwa ma na celu upamiętnienie historii uzyskiwania przez kobiety swoich praw oraz podkreślenie znaczenia praw kobiet w aktualnym życiu społecznym. Będzie upamiętnieniem działań wszystkich osób, które przyczyniły się do zmiany świadomości społecznej w zakresie praw kobiet – czytamy w uzasadnieniu. Rondo zlokalizowane jest w dzielnicy Piecki – Migowo na skrzyżowaniu ulic Myśliwskiej i Wołkowyskiej.  

Skwer Świętopełka Wielkiego

Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpiło Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Na placu znajdującym się pomiędzy ulicami Szeroką, Grobla II, Świętojańską i Szklary znajduje się pomnik księcia Świętopełka Wielkiego autorstwa Wawrzyńca Sampa. Pomnik wpisał się w miejscowy krajobraz i stał się jego charakterystycznym elementem. W związku z tym wnioskodawcy uznali, że Plac, na którym stoi pomnik Świętopełka Wielkiego powinien również nosić jego imię.

Ulica Ireny Kosmowskiej

Z propozycją nadania nazwy wystąpiło Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk. Konieczność nadania nowej nazwy ulicy jest związana z wydzieleniem działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowo-usługowe. Zaprojektowanie numeracji porządkowej wymaga nowej nazwy ulicy. Ulica przebiega przez Orunię - Św. Wojciech – Lipce oraz Chełm na północ od ulicy Starogardzkiej. 

Irena Kosmowska -  polska działaczka niepodległościowa, ludowa i oświatowa urodziła się 20 grudnia 1870 roku w Warszawie. Była współorganizatorką i sekretarzem generalnym Towarzystwa Kółek Rolniczych im. Stanisława Staszica. Jako jedyna kobieta w okresie II Rzeczpospolitej sprawowała funkcję ministerialną. W 1919 została posłanką na Sejm Rzeczpospolitej. Podczas II Wojny Światowej uczestniczyła w ruchu oporu, za co została aresztowała przez Gestapo i osadzona w więzieniu. Zmarła w Berlinie 21 sierpnia 1945 r.

Ulica Jana Ożdżyńskiego

Potrzeba nadania nowej nazwy ulicy wynika z wydzielenia na tym terenie działek, na których przewidziana jest zabudowa mieszkaniowo – usługowa, co wiąże się z koniecznością zaprojektowania numeracji porządkowej. Ulica Jana Ożdżyńskiego położona jest na południe od ulicy Toruńskiej w Śródmieściu Gdańska.  

Jan Ożdżyński jako kilkunastoletni ochotnik brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie, awansując na stopień plutonowego podchorążego. Znał w mowie i w piśmie pięć języków obcych. Był korespondentem Polskiej Agencji Telegraficznej oraz pełnił funkcję referenta w Polskiej Radzie Sportowej. W gdańskiej Chorągwi ZHP objął stanowisko kierownika referatu zuchowego. W 1939 r. został formalnie harcmistrzem. Jan Ożdżyński zginął nad ranem w piątek 1 września 1939 roku w budynku dyrekcji kolei przy obecnej ulicy Dyrekcyjnej. Został zastrzelony przez napastników, którzy wtargnęli do budynku. Był jedną z pierwszych ofiar II wojny światowej w Gdańsku.

Ulica Geologów

Konieczność nadania nowej nazwy ulicy jest konsekwencją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w wyniku którego wydzielono nowe działki przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowo – usługowe. Zaprojektowanie numeracji porządkowej wymaga nadania nowej nazwy ulicy. Ulica położnona jest na północ od ulicy Bysewskiej w dzielnicy Kokoszki.

Nazwa ulica Geologów nawiązuje do grup zawodowych, którymi są oznaczone sąsiednie ulice np. Montażystów, Metalowców, Transportowców, Betoniarzy, Instalatorów czy Geodetów.