Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 13:08
Ukraina.gdanskpomaga.pl
Gdańsk organizuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy. W sobotę zebrał się sztab kryzysowy wraz z Fundacją Gdańską koordynującą wsparcie dla sióstr i braci z Ukrainy - ukraina.gdanskpomaga.pl . Do pomocy zgłosili się również przedstawiciele organizacji samorządowych. W spotkaniu wzięło udział ponad stu przedstawicieli organizacji z Gdańska i okolic oraz Łew Zacharczyszyn, konsul Ukrainy.
- Jesteśmy tuż przed przyjazdem pierwszej grupy osób z Ukrainy. Nie ulega wątpliwości, że należy pomóc, ale aby ta pomoc miała sens, była skuteczna i wydajna musi być skoordynowana - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Te działania na terenie Gdańska scala Fundacja Gdańska, dlatego zachęcam wszystkich i tych którzy chcą pomóc, i tych którzy pomocy potrzebują do kontaktu poprzez ukraina.gdanskpomaga.pl. A ostatnie 24 godziny pokazały, że chcemy pomagać. Już w piątek infolinia pracowała do 22.00, z obsadą dwujęzyczną.
Udało się już zebrać ponad 146 tys. zł. Tylko w piątek (25 lutego) odebrano 40 zgłoszeń z informacją, że uchodźcy są w drodze do Gdańska. Rozpoczęła się również szeroko zakrojona współpraca z Bankiem Żywności i Gdańskim Urzędem Pracy - Punkt Pomocy Cudzoziemcom. Pomorski Urząd Wojewódzki zgodnie z wytycznymi rządowymi zorganizował punkt informacyjny dla przyjezdnych w tymczasowym obiekcie Dworca PKP Gdańsk Główny (dyżur w godz. 8.00 -20.00).
Osoby przybywające do Polski mogą się zarejestrować w punktach recepcyjnych zaraz po przekroczeniu granicy, otrzymują status uchodźcy, zakwaterowanie, zasiłek i ubezpieczenie.
- Naszą pomoc oferujemy przede wszystkim osobom, które pozostały bez wsparcia, nie mają dachu nad głową, nie mają rodziny i znajomych, nie mają pieniędzy, czują się zagubione, osamotnione - powiedziała Monika Chabior, zastępca prezydenta ds. ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Rekomendujemy, aby osoby przyjezdne zgłaszały się do Straży Granicznej i status uchodźcy uzyskały. Jednak status uchodźcy, nie pozwala na podjęcie pracy przez sześć miesięcy. Z tego właśnie powodu wiele osób nie chce się rejestrować. Ci ludzie również nie zostaną pozostawieni bez wsparcia. Do Gdańska przyjadą też rodziny, przyjaciele osób, którzy już funkcjonują w naszym mieście, to kolejna grupa, która może potrzebować naszej pomocy, ale w mniejszym zakresie.
- Mamy już pierwsze prośby o pomoc humanitarną, potrzebne są środki medyczne, ale potrzebujemy też hełmów. Nasze władze rozdają broń, ale niestety nie były przygotowane na taki atak i brakuje takiej właśnie ochrony - Łew Zacharczyszyn, były konsul Ukrainy w Gdańsku.
Centrum pomocy organizowanej przez Fundację Gdańską, mieści się przy ul. Dolna Brama 8. Obywatele z Ukrainy, którzy są już w Gdańsku i potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny na stronie Gdańsk Pomaga. Także tam możliwe jest zgłoszenie chęci pomocy w kilku najpotrzebniejszych zakresach:
- wsparcie psychologiczne dla uchodźców,
- zakwaterowanie,
- tłumaczenie,
- opieka nad dziećmi,
- inna pomoc wolontariacka.
Zgłoszenia/kontakt: ukraina.gdanskpomaga.pl
Infolinia +48 500 218 337
У зв’язку з ситуацією в Україні та численними запитаннями як біженців з України, так і жителів Гданська, на порталі Gdańsk Pomaga ukraina.gdanskpomaga.pl запрацювала підсторінка. Цей веб-сайт приймає звіти від людей, які потребують допомоги, а також від тих, хто декларує таку допомогу. Потрібна фінансова та матеріальна підтримка, а також допомога психологів та людей, які б взялися за переклад українською мовою.
Pomorska infolinia dla uchodźców 734 – 117 -307. Pod tym nr osoby z Ukrainy, potrzebujące pomocy, będą mogły uzyskać informacje o:
- możliwości zakwaterowania na terenie województwa pomorskiego, w obiektach przygotowanych przez Wojewodę Pomorskiego
- adresach placówek Straży Granicznej (dla obywateli Ukrainy, którzy mają tzw. nieuregulowany status np. nie posiadają paszportów lub innego dowodu tożsamości)
- kwestiach związanych z pomocą medyczną, żywnościową etc.
Люди з України, які потребують допомоги, зможуть отримати інформацію про:
- можливості розміщення на території Поморського воєводства, в об'єктах, підготовлених Поморським воєводою;
- адреси прикордонних служб (для громадян України, які мають так званий нерегульований статус, наприклад, не мають паспортів або іншого посвідчення особи);
- питання, пов'язані з медичною, продовольчою допомогою і т. д.
fot. G. Mehring/gdansk.pl
fot. Zuzanna Cichoń, WRS