Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Pomoc dla osób z Ukrainy fot  Dominik Paszliński www gdansk pl (2)
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 12:38

Pomoc dla osób z Ukrainy

W związku z obecną sytuacją i licznymi pytaniami, zarówno ze strony uchodźców z Ukrainy, jak i mieszkańców Gdańska, uruchomiona została podstrona na portalu Gdańsk Pomaga. Można tam zgłosić potrzebę pomocy, chęć jej niesienia oraz wpłacić darowiznę.

- Podjęłam decyzję, że codziennie o 8.30 spotykamy się w ramach sztabu kryzysowego, aby monitorować sytuację, ale też na bieżąco reagować. Wspólnie z Fundacją Gdańską, która opracowała bardzo dobry sposób, aby łączyć potrzebujących i tych pomoc oferujących, podjęliśmy też decyzję, że strona internetowa Gdańsk Pomaga staje się programem Gdańsk Pomaga Ukrainie. Wykorzystując doświadczenia, stworzyliśmy strukturę koordynacyjną - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Przygotowujemy miejsca, w których będzie można znaleźć bezpieczne schronienie, wśród uchodźców są przede wszystkim kobiety i dzieci. Wspólnie z przewodniczącym Europejskiego Komitetu Regionów, wczoraj wysłaliśmy pismo wspierające naszych braci i siostry na Ukrainie. Musimy sobie zdać sprawę, że to nie tylko atak na Donieck, Ługańsk, Kijów, na Ukrainę, to jest atak na nowy porządek świata, który nastąpił po upadku ZSRR. 

W pomoc dla potrzebujących zaangażowali się już mieszkający w Gdańsku obywatele z krajów wschodnich. Przewidują oni, że w najbliższych dniach można spodziewać się podwojenia liczby obywateli Ukrainy przejeżdżających do Polski.

- My, jako szeroko rozumiana wspólnota rosyjskojęzyczna, czyli Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie, ze swojej strony dokładamy wszelkich sił, aby też wspierać i pomagać na swoim poziomie. Jako Kościół Chrześcijan Baptystów, organizujemy bezpłatne lekcje języka polskiego, pomagamy ludziom w sprawach urzędowych, chodzimy do szpitala, a nawet pomagamy w rozliczeniach z pracodawcami. I będziemy robić to dalej – mówi Maksym Sliazin – Jeszcze dziś jadę jednak na granicę, by zabierać stamtąd kobiety z dziećmi. Niestety, sygnały są takie, że mężczyźni zostają na Ukrainie i nie są przepuszczani przez granicę.

Żeby uzyskać pomoc gwarantowaną przez polski rząd, osoby, które przyjeżdżają z Ukrainy do Polski, muszą wystąpić o status uchodźcy, albo inną formę pomocy prawnej na terenie Rzeczpospolitej.

- Bardzo dużo Ukraińców przyjeżdża na zaproszenie lub mają wizę. Na razie przepisy polskiego prawa nie pozwalają udzielać pomocy w szerokim zakresie. Dążymy do tego, żeby nastąpiła zmiana przepisów, rozmawialiśmy na ten temat wczoraj z ministerstwem, wyślemy dzisiaj propozycje, jak powinno to wyglądać, żeby samorządy mogły udzielać jak najszerszej możliwej pomocy – mówi Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Jak pomagać i gdzie szukać pomocy

Obywatele z Ukrainy, którzy są już w Gdańsku i potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny na stronie Gdańsk Pomaga. Także tam możliwe jest zgłoszenie chęci pomocy w kilku najpotrzebniejszych zakresach:

  • wsparcie psychologiczne dla uchodźców,
  • zakwaterowanie,
  • tłumaczenie,
  • opieka nad dziećmi,
  • inna pomoc wolontariacka.

- Fundacja Gdańska uruchomiła stronę Gdańsk Pomaga już w trakcie pandemii. Kontynuujemy tę akcję pod kątem pomocy Ukrainie. Strona przetłumaczona jest na język angielski, ukraiński i rosyjski - mówi Dobrawa Morzyńska z Fundacji Gdańskiej. - Otrzymujemy już zgłoszenia od mieszkańców, odbieramy telefony z deklaracjami pomocy psychologicznej, tłumaczeniowej czy w zbiórkach rzeczy. Chcemy to wszystko zebrać w jednym miejscu, dlatego zapraszamy do zgłaszania się na stronie, aby jak najlepiej tę pomoc rozdysponowywać.

- Wczoraj uruchomiliśmy za pomocą portalu Facebooka zbiórkę finansową, na którą wpłynęło już kilkanaście tysięcy złotych. To dużo pieniędzy, ale przed nami bardzo duże zadanie i długi marsz. Ta nasza pomoc nie skończy się w przyszłym tygodniu i musimy być przygotowani na pomoc w dłuższej perspektywie czasu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dobrze podzielili siły, byśmy tę pomoc mogli jak najlepiej nieść - mówi Karol Gzyl z Fundacji Gdańskiej. Części zadań pomocowych, nie jesteśmy w stanie sfinansować z pieniędzy publicznych, dlatego tak ważne są wpłacane darowizny, które zostaną przeznaczone na najważniejsze zadania.