Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Depresja to nie powód do wstydu fot  pixabay com
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 10:00

Depresja to nie powód do wstydu

W środę, 23 lutego obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja, aby powtórzyć, że depresja jest chorobą diagnozowaną przez lekarza na podstawie określonych kryteriów diagnostycznych.

To jest chandra, gorszy dzień czy powód do wstydu. Każdy jej może doświadczyć, a kiedy kogoś dotyka, nie ujmuje jego wartości ani nie świadczy o jego słabości. Wręcz przeciwnie, osoba, która szuka pomocy i podejmuje walkę z chorobą wykazuje siłę.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja to najczęstsze zaburzenie psychiczne i jedna z wiodących przyczyn niezdolności do pracy. Prognozuje się, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Ze względu na poważne konsekwencje, jakie za sobą niesie, nie należy bagatelizować jej objawów, wśród których znajdują się:

  • stopniowa utrata radości życia i odczuwania przyjemności,
  • ograniczenie aktywności życiowej, stopniowa utrata dotychczasowych zainteresowań, trudności w podejmowaniu różnych czynności i działań,
  • myślenie pesymistyczne, lęk, narastające poczucie beznadziejności i utraty sensu życia,
  • myśli o śmierci oraz myśli, plany i działania samobójcze,
  • zaburzenia snu,
  • spadek libido,
  • zaburzenia koncentracji i pamięci.

Gdańsk wspiera zdrowie psychiczne mieszkanek i mieszkańców przez realizację Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2023. Na realizację Programu w 2022 miasto przeznaczyło 2,7 mln zł. Działania prowadzone są w szerokim partnerstwie i na rzecz różnych grup wiekowych. Wsparcie świadczone jest m.in. w zakresie kryzysów psychicznych o różnym podłożu (także związanych z pandemią Covid-19), kryzysów suicydalnych, problemów związanych z przeżywaniem żałoby czy depresją. Ważnym wymiarem Programu są również działania profilaktyczne skierowane w szczególności dla dzieci i młodzieży.

Nie zwlekaj ze zwróceniem się po pomoc!

Jeśli potrzebujesz wsparcia psychicznego, możesz zgłosić się do Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego prowadzonego na zlecenie Gminy Miasta Gdańska przez Fundację Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, który dysponuje pełną, aktualną informacją o usługach na rzecz zdrowia psychicznego dostępnych w Gdańsku.

Kontakt z Punktem Informacyjno-Konsultacyjnym możliwy jest od poniedziałku do piątku pod numerami telefonu 787 960 860 (godz. 8-18), 577 772 838 (godz. 8-16), stacjonarnie przy ul. Chopina 42 oraz przy ul. Toruńskiej 8/4 oraz online na stronie internetowej www.wsparciewgdansku.pl

W sytuacjach kryzysowych po pomoc można zgłaszać się także do Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Kontakt telefoniczny możliwy przez całą dobę 7 dni w tygodniu pod numerami telefonu: 58 511 01 21, 58 511 01 22, oraz drogą mailową: goik@mopr.gda.pl.