Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 16:30
Gdańsk jest gotowy na przyjęcie ewentualnych uchodźców z Ukrainy
Ponad 600 obywateli Ukrainy, jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie mogło znaleźć schronienie i opiekę w Gdańsku. Miasto wskazało już cztery obiekty, w których możliwe będzie zakwaterowanie cudzoziemców. Kilka tygodni temu przy prezydent Gdańska powstała również grupa robocza ds. sytuacji na Ukrainie.
Miasto przyszykowało 646 miejsc noclegowych dla uchodźców. Hostele, hotele, zarówno miejskie, ale i prywatne zostały już oficjalnie zgłoszone do urzędu wojewódzkiego. Specjalny zespół roboczy pracuje także nad zasadami przyjęcia i wsparcia obywateli Ukrainy w związku z kryzysem. W marcu odbędą się szkoleniu dla wolontariuszy, którzy zadeklarowali gotowość do pomocy ewentualnym uchodźcom.
- Wszyscy mamy głęboką nadzieję, że do wojny na Ukrainie nie dojdzie. Myślę, że w takim mieście jak Gdańsk, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, ale także zakończył się podział Europy i świata, dzięki Solidarności, wszyscy wierzymy w pokojowe rozwiązania. Jednak zgodnie z pismem Wojewody, przygotowaliśmy listę czterech podmiotów, które możemy przekazać do zakwaterowania ewentualnych uchodźców z Ukrainy, w których schronienie będzie mogło znaleźć 646 osób. Taka lista trafiła do Urzędu Wojewódzkiego, który będzie decydował o ich wykorzystaniu - mówiła podczas briefingu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Pomoc, jakiej będzie mógł udzielić m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, zależy w głównej mierze od statusu, jaki zostanie przyznany osobom szukającym schronienia. W przypadku, gdy będzie to status uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, osoby takie będą mogły np. zostać objęte Indywidualnym Programem Integracji, który pozwala na naukę języka polskiego, wsparcie żywnościowe, psychologiczne czy socjalne.
- W 2022 roku Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu, dlatego także przygotowujemy szkolenia dla tych, którzy chcieliby wesprzeć potencjalnych uchodźców, którzy mogliby trafić do Gdańska - dodaje prezydent Dulkiewicz. - W najbliższy czwartek spotkam się także z Gdańską Radą Imigrantek i Imigrantów, wraz ze specjalnym zespołem roboczym, aby porozmawiać o tym, co jeszcze możemy przygotować i jakie działania społeczne możemy przeprowadzić jako samorząd.
W środę, o godz. 18.00 na Placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, prezydent Gdańska będzie chciała okazać wsparcie w pokojowej manifestacji organizowanej przez Związek Ukraińców w Polsce.
"Działając na rzecz rozwoju samorządności i niezależności społeczności lokalnych w Polsce, pragniemy wyrazić wsparcie dla naszego wschodniego sąsiada, który przeciwstawia się agresywnej polityce Rosji. Jakakolwiek agresja godząca w niezależność Ukrainy jest dla nas niedopuszczalna" deklarują przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, którego członkiem jest także Aleksandra Dulkiewicz. Cały tekst dostępny jest w załączniku.
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zainicjowała także list wsparcia od grupy roboczej Ukraina - Europejskiego Komitetu Regionów, wraz z wyrazami głębokiej solidarności i jedności, zaadresowany do Witalija Kliczki, mera Kijowa oraz przewodniczącego Związku Miast Ukrainy.