Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 13:43
80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową
Mija 80 lat od przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W związku z tym w Gdańsku zapanowano kolejną odsłonę akcji Światło dla Bohatera, plenerową wystawę czasową, mszę świętą w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy oraz złożenie wieńca przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK na Targu Rakowym. Uroczystości odbędą się w dniach 12-14 lutego.
14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego przemianowano działający od 1939 roku Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W szczytowym okresie swego rozwoju – w 1944 r. osiągnęła stan ok. 390 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów.
Represjonowani po zakończeniu II wojny światowej przez komunistyczne władze AK-owcy osiedli w różnych częściach PRL. Tysiące żołnierzy przybyło również do Gdańska, włączając się w proces odbudowy miasta. Po przemianach ustrojowych 1989 r., w latach 90. XX w., z inicjatywy kombatantów powstała Kwatera AK na Cmentarzu Łostowickim.
Światło dla Bohatera
W sobotę, 12 lutego o godz. 11.00 w Kwaterze Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowickim odbędą się oficjalne uroczystości rocznicowe. Zaplanowano przemówienia Piotra Grzelaka, zastępcy prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju, prof. Jerzego Grzywacza, prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Janusza Marszalca, prezesa Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim.
W programie znalazła się także modlitwa oraz złożenie wieńca pod Ścianą Pamięci.
Tylko na samym Cmentarzu Łostowickim, w Kwaterze AK, spoczywa 220 polskich bohaterek i bohaterów. Na wszystkich grobach zapalone zostaną znicze pamięci.
Z Wolnego Miasta Gdańska do Armii Krajowej
Także w sobotę, 12 lutego o godz. 13.00 przy ul. Grobla I zostanie zainaugurowana wystawa plenerowa „Z Wolnego Miasta Gdańska do Armii Krajowej”. Na planszach przygotowanych przez Muzeum Gdańska przedstawione zostaną sylwetki 10 wyjątkowych żołnierzy Armii Krajowej, którzy m.in. walczyli w powstaniu warszawskim lub jako „cichociemni”. Ich wspólnym mianownikiem są związki z Wolnym Miastem Gdańsk.
Wystawa będzie prezentowana do 25 marca 2022 roku. Więcej informacji można znaleźć w wirtualnym biurze prasowym Muzeum Gdańska.
Msza święta w Bazylice Mariackiej
W niedzielę, 13 lutego o godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej ks. biskup Zbigniew Zieliński odprawi mszę świętą w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy AK. Po mszy zostaną złożone kwiaty przed grobem prezydenta Pawła Adamowicza oraz w krypcie Kapłanów Gdańskich przy grobie ks. Józefa Zatora-Przytockiego i ks. infułata Stanisława Bogdanowicza. Na zakończenie mszy św. nastąpi odsłonięcie tablicy ku czci poległych i zmarłych żołnierzy wszystkich formacji Armii Krajowej.
Uroczyste złożenie wieńca przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK
W 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, w poniedziałek 14 lutego, o godz. 13.00 zaplanowano złożenie wieńca od żołnierzy AK i mieszkańców Gdańska przy pomniku „Polskiego Państwa Podziemnego i AK”, który znajduje się na Targu Rakowym.
W związku z panującą pandemią uczestnicy wydarzeń proszeni są o zachowanie szczególnych środków bezpieczeństwa i trzymanie dystansu fizycznego.