Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie jednej z fotografii prezentowanych na wystawie. Znicze. Pod nimi karta z napisem "Będziesz żyć w naszej pamięci".
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 21:20

Żałoba w obiektywie pomorskich fotoreporterów. Wernisaż wystawy "Cisza"

70 wyjątkowych zdjęć dokumentujących okres żałoby w Gdańsku po śmierci Pawła Adamowicza sprzed trzech lat można zobaczyć od 15 stycznia do 28 lutego w Muzeum Gdańska. W otwarciu wystawy „Cisza / Silence” uczestniczyła rodzina, bliscy przyjaciele oraz współpracownicy zamordowanego prezydenta, fotoreporterki fotoreporterzy oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, władz oraz samorządu terytorialnego RP.

13 stycznia 2019 roku Gdańsk stanął w miejscu. Dzień później w wyniku obrażeń po ataku nożownika zmarł prezydent Paweł Adamowicz. 19 stycznia w Bazylice Mariackiej odbył się pogrzeb. Podczas tych sześciu niezwykle trudnych dni, emocje mieszkanek i mieszkańców Gdańska zatrzymywali w swoich obiektywach pomorscy reporterzy. Teraz efekty tej niełatwej i wymagającej pracy można oglądać w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta.

– Ostatnie trzy lata były dla wszystkich nas niezwykle trudne. Bardzo doceniam niełatwą pracę reporterów. To część dziennikarstwa, która potrafi uchwycić moment, a ten moment ujęty na fotografii czasami oddaje więcej niż słowo pisane. Dziękuję za to, że byliście w tamtych dniach. To nie było wtedy tylko wypełnianie obowiązków zawodowych, to było coś więcej. Poprzez tę wystawę wracamy do nieszczęścia, wracamy do postaci. To nieszczęście każdego z was dotknęła w sposób indywidualny – mówił Piotr Adamowicz, poseł, brat zamordowanego prezydenta. – Dziękuję wszystkim fotoreporterom i pracownikom Muzeum Gdańska, którzy byli zaangażowani w stworzenie tej wystawy.

Za przygotowanie wystawy podziękowała również Prezydent Miasta Gdańska.

– To, co pomaga nam zachować pamięć, to wspomnienia. Dlatego obrazy są bardzo ważne. Inicjatywa środowiska fotoreporterów, dokumentujących ten trudny dla nas czas, jest szczególnie ważna i za nią z całego serca dziękuję – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Słowa często zaburzają obraz. Z obrazem każdy może być sam, ze swoimi emocjami, wspomnieniami i tęsknotami. Żywię nadzieję, że ta wystawa, pozwoli każdemu z nas być blisko pana prezydenta i wleje dobre emocje w serca gdańszczanek i gdańszczan.

Podczas wernisażu Karolina Misztal, fotografka i współautorka wystawy przekazała do zbiorów Muzeum Gdańska zdjęcie prezentujące pogrążoną w żałobie żonę oraz córki prezydenta Adamowicza.

Wspólnota połączona w ciszy pełnej smutku

Zorganizowana przez Muzeum Gdańska we współpracy ze środowiskiem pomorskich fotoreporterów, dokumentuje czas żałoby w Gdańsku sprzed trzech lat. Historię, często jej nieznane wątki, przybliży blisko 70 zdjęć wykonywanych od momentu informacji o śmierci prezydenta Pawła Adamowicza do dnia uroczystości pogrzebowych. Na wystawie udostępnione zostały zdjęcia nagrodzone w konkursach, publikowane w materiałach informacyjnych w Polsce, a także takie, które zostały publicznie zaprezentowane po raz pierwszy. Poza zdjęciami zaprezentowane zostały również pamiątki po Pawle Adamowiczu, m. in. urzędowy łańcuch prezydencki oraz biurko wraz z narzędziami pracy i książkami.

– Fotografowaliśmy prezydenta na co dzień, przez wiele lat kilkaset, a nawet więcej razy. Niektórzy z nas ostatni raz 13 stycznia, w dniu ataku, dlatego dla autorów zdjęć powrót do okresu żałoby był szczególnie trudny – mówiła Karolina Misztal, jedna z dwóch kuratorek wystawy. – Zdjęcia mają moc pamięci. Na wystawie zobaczymy najważniejsze fotografie czasu żałoby po ogłoszeniu śmierci prezydenta Adamowicza. Obrazów, które wzbudzają emocje i pokazują, że w obliczu tej tragedii, choć połączyła nas cisza pełna smutku, byliśmy wspólnotą.

Autorami fotografii prezentowanych na wystawie są Anna Bobrowska, Michał Czachorowski, Renata Dąbrowska, Marcin Gadomski, Karolina Misztal, Krzysztof Mystkowski, Mirosław Pieślak, Piotr Połoczański, Anna Rezulak i Mateusz Słodkowski. Kuratorkami wystawy są Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska i fotoreporterka Karolina Misztal.

Wystawa w Galerii Palowej jest częściowo dostosowana dla osób z niepełnosprawnością wzroku dzięki opisom audio-deskrypcyjnym, przygotowanym dla najważniejszych fotografii. Wystawa będzie czynna do 28 lutego 2022. Wstęp na wystawę czasową jest biletowany. Cena biletu wynosi 1 zł. Posiadacze Karty Mieszkańca mogą ją odwiedzić nieodpłatnie zgodnie z obowiązującymi zasadami programu.

Wystawa czasowa: CISZA / SILENCE. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska

  • Kiedy: 15 stycznia 2022 r. – 28 lutego 2022 r.
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47, Gdańsk
  • Ceny biletów: 1 zł, nieodpłatnie w ramach programu Karta Mieszkańca
  • Godziny otwarcia: strona internetowa Muzeum Gdańska 

Załączniki