Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 12:00
Prezydentka Kolonii laureatką pierwszej Nagrody im. Pawła Adamowicza
Trzy lata po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza, Henriette Reker została nagrodzona za doskonałość i odwagę w działaniach na rzecz promowania wolności, solidarności i równości w Kolonii. Przyznawana po raz pierwszy nagroda ustanowiona została na cześć prezydenta Gdańska zamordowanego w styczniu 2019 roku podczas wypełniania obowiązków publicznych.
Wyróżnienie zostało przyznane wspólnie przez miasto Gdańsk, na którego czele przez 20 lat stał Paweł Adamowicz, Międzynarodową Sieć Miast Schronienia (ICORN) oraz Europejski Komitet Regionów, którego nieżyjący prezydent był członkiem. Nagroda propaguje spuściznę Pawła Adamowicza w obronie demokracji na szczeblu lokalnym oraz stanowi hołd i uznanie dla wszystkich osób, które odważnie i uczciwie stawiają czoła nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii.
Henriette Reker, pierwsza kobieta pełniąca funkcję prezydenta Kolonii, została uhonorowana za odwagę i determinację, którymi wykazała się w ciągu ostatnich 20 lat w promowaniu różnorodności, solidarności i integracji jako nieodłącznej części tożsamości Kolonii. W 2015 r. Henriette Reker została zaatakowana nożem w reakcji na jej zaangażowanie na rzecz wspierania społeczności migrantów i ich integracji. Ten akt przemocy nie zniechęcił jej do dalszego podtrzymywania bliskich jej wartości w życiu publicznym oraz w ramach prowadzonych przez nią polityk i projektów.
Prezydentka Henriette Reker powiedziała:
- Jestem dumna z tej szczególnej nagrody. Wszystkie kwestie, których ona dotyczy, wszystkie wspomniane wartości są mi szczególnie bliskie. Przemoc nigdy nie była i nigdy nie będzie rozwiązaniem. Może być tylko pierwszym krokiem w złym kierunku. Dlatego musimy bronić pokoju, otwartego dialogu i jedności.
Wystąpienie Henriette Reke. Materiał w języku angielskim.
Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów i gubernator regionu Macedonia Środkowa, zaznaczył:
- Prezydent Paweł Adamowicz dał wyraźny przykład tego, w jaki sposób politycy na wszystkich szczeblach muszą bronić naszych wspólnych wartości europejskich. Jego dziedzictwo stanowi punkt odniesienia dla burmistrzów i przywódców regionalnych zaangażowanych w walkę z nietolerancją. Nagroda jest hołdem dla zaangażowania Pawła Adamowicza na rzecz jego społeczności lokalnej oraz uwidacznia i nagradza liderki i liderów demokracji i osoby broniące naszych wspólnych wartości.
Prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz stwierdziła:
- Nagroda im. Pawła Adamowicza jest hołdem i uznaniem dla osób odważnie i sprawiedliwie przeciwdziałających nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, terrorowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, włączenie społeczne i podstawowe prawa człowieka w swoich społecznościach i na świecie oraz dla tych, którzy czerpią inspirację ze spuścizny Pawła Adamowicza i są gotowi pójść jeszcze dalej. Prezydentka Kolonii Henriette Reker jest właśnie takim odważnym i sprawiedliwym człowiekiem. Dziś została pierwszą laureatką tej nagrody. Mamy nadzieję, że będzie cenić uniwersalne wartości, za które oddał on życie.
Przewodniczący zarządu ICORN Christopher Gribble powiedział:
Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia umożliwia miastom na całym świecie udostępnienie bezpiecznej przystani dla prześladowanych pisarzy i artystów. Miasta tworzące sieć współpracują na rzecz postępów w dziedzinie wolności słowa, obrony wartości demokratycznych i propagowania międzynarodowej solidarności. Prezydent Paweł Adamowicz przez całą swoją karierę zawodową walczył o wolność i solidarność, a w 2017 r. włączył swoje miasto do ICORN. Z wielkim zadowoleniem współpracowaliśmy z miastem Gdańsk i z Europejskim Komitetem Regionów nad ustanowieniem nagrody jego imienia i gratulujemy prezydentce Kolonii Henriette Reker, laureatce pierwszej edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza.
Uroczystość wręczenia Nagrody im. Pawła Adamowicza odbędzie się 27 stycznia 2022 r. podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów.
Kontekst:
13 stycznia 2019 r. Paweł Adamowicz został pchnięty nożem podczas wydarzenia charytatywnego. Zmarł następnego dnia w wyniku odniesionych obrażeń. Miał 53 lata. Zabójstwo poprzedziły nasilające się akty mowy nienawiści skierowane przeciwko niemu. Jego śmierć wywołała debatę na temat wpływu, jaki degradacja dyskursu publicznego wywiera na narastanie przemocy, ekstremizmu, propagandy i nietolerancji. Ostatnie słowa, jakie wymówił tuż przed atakiem, brzmiały: „Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję Wam!”
Prezydent Adamowicz angażował się na rzecz promowania podstawowych wartości UE i był aktywnym członkiem Europejskiego Komitetu Regionów. W 2016 r. po spotkaniu z papieżem Franciszkiem zainaugurował gdański „model integracji imigrantów”, który stał się inspiracją dla innych polskich miast.
7 lutego 2019 r. Europejski Komitet Regionów, jako zgromadzenie polityczne polityków lokalnych i regionalnych w UE oraz z inicjatywy delegacji polskiej, jednomyślnie przyjął rezolucję potępiającą nawoływanie do nienawiści i wszelkiego rodzaju groźby wobec przywódczyń i przywódców politycznych.
Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (ICORN) jest organizacją międzynarodową skupiającą 75 miast i regionów w Europie i poza nią, która oferuje bezpieczne schronienie prześladowanym pisarzom i artystom, propaguje wolność słowa, broni wartości demokratycznych i działa na rzecz międzynarodowej solidarności. Ponad 250 pisarzy i artystów otrzymało możliwość pobytu w mieście należącym do sieci ICORN. W bezpiecznym środowisku nadal odgrywają oni kluczową rolę, uwypuklając naruszenia praw człowieka i wolności wypowiedzi w swoich krajach pochodzenia i wspierając koleżanki i kolegów w kraju pochodzenia. 30 sierpnia 2017 r. prezydent Paweł Adamowicz włączył Gdańsk do sieci ICORN.
- Strona internetowa poświęcona Nagrodzie im. Prezydenta Pawła Adamowicza: #AdamowiczAward - w języku angielskim
- Zasady i przepisy dotyczące przyznawania nagrody, kryteria kwalifikowalności, kryteria wyboru - w języku angielskim
- Strona internetowa z informacjami na temat Pawła Adamowicza i rocznicy jego zabójstwa - w języku angielskim
- Strona internetowa z informacjami na temat Pawła Adamowicza i rocznicy jego zabójstwa - w języku polskim
Kontakt:
Europejski Komitet Regionów
- Wioletta Wojewódzka
- tel.: +32 (0)2 282 2289
- tel. kom. +32 (0)473 843 986
- wioletta.wojewodzka@cor.europa.eu
Miasto Gdańsk
- Maciej Buczkowski
- tel. + 48 58 323 62 84
- maciej.buczkowski@gdansk.gda.pl
Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia
- Helge Lunde
- tel. + 47 99582488
- helge@icorn.org