Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Grób Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej, fot. Grzegorz Mehring
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 22:33

3. rocznica zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza

W trzecią rocznicę tragicznego zamachu na Pawła Adamowicza bliscy, przyjaciele, samorządowcy z całej Polski oraz gdańszczanki i gdańszczanie spotkali się, aby oddać hołd zmarłemu prezydentowi.

- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! – tak brzmiały ostatnie słowa prezydenta Pawła Adamowicza. Te słowa zostały wyryte na płycie pamiątkowej wmurowanej w miejscu zamachu w pierwszą rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

W tym właśnie miejscu w czwartek, 13 stycznia, niemal o tej samej godzinie, w której nastąpił atak, oddano hołd zmarłemu prezydentowi. Na płycie pamiątkowej złożono białe róże i znicze.

Tego wieczoru do Gdańska przyjechali prezydenci miast z całej Polski. Tadeusz Truskolaski, prezes Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, prezydent Białegostoku, Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Obecni byli także samorządowcy z Pomorza. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, oraz reprezentacja wójtów burmistrzów i radnych.

W uroczystości wzięli udział także Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu i miejscy radni.

Niestety najbliższe rodzina zmarłego prezydenta nie mogła być obecna podczas uroczystości. Przesłanie od brata prezydenta, Piotra Adamowicza, odczytał prowadzący uroczystość Lech Parell, prezes portalu gdansk.pl.

- Szanowni państwo, drodzy przyjaciele, koleżanki i koledzy samorządowcy, dziękuję za to, że 3 lata temu tego tragicznego dnia byśmy razem. Dziękuję za to, że 2 lata temu i rok temu również byliśmy razem. Dziękuję za to, że jesteście w tym symbolicznym miejscu. Myślą i sercem jestem z wami – brzmiał wstęp przesłania.

Poseł Piotr Adamowicz swoją nieobecność w Gdańsku argumentował obecnością w sejmie, gdzie trwały głosowania nad ważnymi tematami, w tym nad "Lex Czarnek". W przesłaniu wspomniał także o przedłużającym się procesie w sprawie Stefana W. i wyrażał zaniepokojenie, że proces i wyrok może zostać zakwestionowany.

- Dziękując za to, że przez te trzy lata byliśmy razem, apeluję i proszę, żebyśmy nadal byli razem. Dla Pawła, dla Gdańska i dla Polski – dodał w swoim przesłaniu Piotr Adamowicz.

Następnie głos zabrała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Trzy lata to dla niektórych bardzo długo. Mi czasami wydaje się, jakby to było wczoraj, albo było czymś nierzeczywistym, wręcz nieprawdopodobnym. Czasami wydaje się bardzo, bardzo odległą przeszłością. Ale spotykając was kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie, na ulicach miasta wiem jedno. Dobro, które pozostawił naszej gdańskiej wspólnocie prezydent Paweł Adamowicz jest, trwa i procentuje. Dziękuję wam koleżanki i koledzy prezydenci burmistrzowie, rodzino samorządowa z Pomorza i Polski. Ale dziękuję tysiącom osób, stąd, z Polski, z daleka, którzy byliście z nami wtedy, 3 lata temu, ale jesteście też dzisiaj. Dla nas to bardzo ważny znak solidarności, który dodaje sił – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Gdyby każdy z nas za śmierć prezydenta Adamowicza uczynił coś małego, co by zmieniło codzienność. Gest uśmiech, mała zmiana, dobre słowo... To małe dobro powtarzane po tysiąckrotność przelałoby szalę na dobrą stronę i byłoby lekarstwem na zło.

W imieniu Magdaleny Adamowicz, wdowy po zmarłym prezydencie oraz jego córek, prezydent Aleksandra Dulkiewicz podziękowała wszystkim za obecność.

Następnie zgromadzeni przy płycie przeszli do Bazyliki Mariackiej, aby złożyć kwiaty przy grobie ś.p. Pawła Adamowicza. Podczas drogi z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewał utwór „The Sound of Silence”, w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej. Było to na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. 

W Bazylice Marackiej modlitwę w intencji zmarłego poprowadził ks. prałat Ireneusz Bradtke.

- W trzecią rocznicę zamachu na świętej pamięci Pawła Adamowicza stoimy przy jego grobie, aby w chwili zadumy, refleksji, wzbudzając nie tylko wspomnienia, ale nade wszystko całym sercem zbliżając się do niego, otoczyć go naszą modlitwą - mówił proboszcz Bazyliki Mariackiej. 

Następnie przy dźwiękach muzyki wykonywanej przez Cappellę Gedanensis samorządowcy i mieszkańcy Gdańska złożyli kwiaty przy grobie Pawła Adamowicza. 

W piątek, 14 stycznia o godzinie 18.00 odbędzie się msza święta w intencji Pawła Adamowicza, po zakończeniu której, przy grobie zamordowanego prezydenta odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa. W świątyni obowiązują obostrzenia sanitarne. Transmisja wydarzenia na stronie www.gdansk.pl.

Pozostałe wydarzenia związane z obchodami rocznicowymi można znaleźć w osobnym komunikacie. 

Załączniki