Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Widok z punktu widokowego im. Macieja Kosycarza, fot. Grzegorz Mehring
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 20:46

Pierwsze w tym roku kolegium Zarządów Rad Dzielnic

Kwestie nazewnictwa czy upamiętniania były tematem przewodnim pierwszego w 2022 roku spotkania przewodniczących Zarządów Dzielnic. Udział w nim wziął m.in. Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska. Z uwagi na trwającą pandemię, kolegium odbyło się zdalnie. 

Styczniowe spotkanie było kolejnym z cyklu spotkań z przewodniczącymi rad dzielnic. Uczestniczą w nich prezydenci oraz przedstawiciele poszczególnych jednostek Urzędu Miasta. Poruszane są tematy dotyczące działań UM w poszczególnych dzielnicach oraz zgłaszane są nowe tematy przez przewodniczących. W trakcie pierwszego w nowym roku kolegium omówione zostały kwestie pomników przyrody, nazewnictwa ulic, skwerów i placów, uchwały pomnikowej oraz umieszczania tablic pamiątkowych. 

Na wstępie przedstawiona została definicja pomników przyrody, których w mieście jest już 180, a do których można zaliczyć m.in. drzewa o znaczeniu historycznym. Wnioski o nadanie takiego tytuły przyjmuje Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Ustanowiona została już także lista potencjalnych pomników przyrody, które zostaną przedstawione do głosowania Radzie Miasta Gdańska. Wytłumaczona została także procedura zgłaszania możliwych pomników przyrody przez zarządy dzielnic. 

Następnie Wydział Geodezji przedstawił zasady stosowane przy nadawaniu nazw ulicom, placom i innym terenowym obiektom publicznym oraz drogom wewnętrznym w Gdańsku. Rady Dzielnic bardzo często składają uchwały dotyczące upamiętnienia zasłużonych osób poprzez nadanie nazwy ulicy właśnie od ich nazwiska. Każda taka wstępnie przyjęta uchwała musi zostać zaopiniowana również przez historyka, który potwierdzi, czy dana osoba zasługuje na uhonorowanie. 

Ostatnie dwie poruszone kwestie dotyczyły uchwały pomnikowej, czyli zasad stosowanych przy wznoszeniu pomników na terenach stanowiących własność Gminy Miasta Gdańska oraz tablic pamiątkowych umieszczanych w przestrzeni miasta w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii Europy, Polski, Pomorza i Gdańska. Przedstawiono, co powinien zawierać wniosek projektu o nowy pomnik oraz podkreślono, że rady dzielnic będą zapraszane do komisji konkursowych. W przypadku tablic pamiątkowych, których w mieście jest już dwadzieścia, przedstawiono kwestie formalne, których musi dopilnować wnioskodawca oraz wskazano, że mogą być one umieszczane na budynkach należących do miasta. 

Zdjęcie: Widok z punktu widokowego im. Macieja Kosycarza, fot. Grzegorz Mehring