Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Data publikacji 12:00
„Kochaj – nie krzywdź!” w filmowej odsłonie
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca dzieci i młodzież do obejrzenia krótkiego filmu, którego bohaterowie podpowiadają m.in. jak ustrzec się w codziennym życiu przemocowych zachowań i jak na nie reagować.
Ten edukacyjny i profilaktyczny obraz powstał w ramach realizacji projektu „Kochaj – nie krzywdź!, gdańskiego MOPR. Projekt zakłada podjęcie kompleksowych działań zwłaszcza profilaktycznych m.in. na rzecz dzieci, młodzieży i rodziców, przeciwdziałających problemowi agresji w rodzinie.
Szacunek, tolerancja, akceptacja
Film, na zlecenie Ośrodka, przygotowali specjaliści Gdańskiego Stowarzyszenia „Jaś i Małgosia”. W rolach głównych wystąpiły gdańskie dzieci.
- W bardzo prosty sposób młodzi aktorzy pokazują „różne odcienie” rówieśniczych relacji – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Opowiadają m.in. o sytuacjach konfliktowych, które w efekcie mogą prowadzić do niepożądanych, przemocowych zachowań np. wśród nastolatków. Czasem złośliwa uwaga może prowadzić do tragedii, destrukcyjnie wpłynąć na adresata i zdeterminować także jego dorosłe życie.
Jednocześnie młodzi aktorzy wskazują, jak ważne w życiu i kontaktach są: wzajemna pomoc, szacunek, tolerancja, zrozumienie potrzeb drugiego człowieka. Całość realizacji uzupełnia informacja, gdzie jest dostępne wsparcie życzliwych i kompetentnych ludzi z przyjaznych, specjalistycznych organizacji i instytucji.
Przeciwko przemocy – rodzic z dzieckiem
Filmik został przesłany do szkół. Chodzi bowiem o to, aby obejrzeli go zwłaszcza młodzi: gdańszczanki i gdańszczanie. Zachęcamy do odbioru także rodziców, najlepiej w towarzystwie swoich dzieci. Wystarczy kliknąć tutaj, by odtworzyć obraz.
Projekt „Kochaj nie krzywdź” dofinansowano ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”, w wysokości 90 000 zł. Całkowita wartość projektu wynosi 129 100 zł.