Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Drganie Jednej Struny, mat  Teatr Dada von Bzdulow
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:40

“Drganie Jednej Struny” premiera na Scenie Malarnia

Mijający rok gdański Teatr Dada von Bzdulow zakończy premierą spektaklu "Drganie Jednej Struny", dla którego inspirację stanowiła powieść "Solaris", obchodzącego w tym roku setne urodziny, Stanisława Lema. To efekt współpracy artystów z Polski i Słowenii. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 18 grudnia o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże.

 „Wiemy - ale tylko wiemy, nie pojmując - że równocześnie nad i pod nami, w strzelistych otchłaniach, poza granicami wzroku i wyobraźni zachodzą̨ krocie i miliony równoczesnych przekształceń́, powiązanych ze sobą̨ jak nuty matematycznym kontrapunktem.”
(Stanisław Lem, "Solaris")

"Drganie Jednej Struny" nie jest jednak interpretacją twórczości literackiej Lema, ale utworzonym z odłamków i fragmentów znaczeń spektaklem, który na język ciała przekłada zagadnienia zawarte w powieści. Nie trzeba udawać się do odległych galaktyk, aby móc sobie wyobrazić reprezentację ciał, które w sferze wizualnej są antropomorficzne, lecz w sferze materii zupełnie obce/nieznane, niedostępne.

Za koncepcję, choreografię i taniec odpowiada troje artystów: Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter i Jakub Truszkowski. Polska premiera spektaklu odbędzie się 18 grudnia o godzinie 19 na Scenie Malarnia w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Kilka dni wcześniej, 10 grudnia, spektakl miał premierę w Stara mestna elektarna - Elektro Lublana w Słowenii. Czas trwania spektaklu to 1 godzina, bez przerw.

Wydarzenie dofinansowano ze środków: Miasta Gdańska, Miasta Lublana - wydziału kultury, Ministerstwa kultury Republiki Słowenii, Instytutu Adama Mickiewicza Kultura polska na świecie, Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Lublanie.

Instytut Mirabelka działa od 2013 roku w obszarze sztuk performatywnych i edukacji tanecznej w Słowenii. Regularnie współpracuje zarówno ze słoweńskimi jak i zagranicznymi partnerami i koproducentami przy realizacji spektakli, a także organizacji Festiwalu Tańca Vibra i warsztatów w Lublanie.

Więcej o spektaklu można przeczytać na stronie internetowej Teatru Wybrzeże.

  • Produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw - Michał Jankowski (PL), Zavod Mirabelka - Magdalena Reiter, Tina Dobnik (SI)
    Koprodukcja: Ambasada RP w Lublanie
    Partnerzy: Teatr Wybrzeże, Instytut Adama Mickiewicza - CULTURE.PL, Bunker, GAK, Klub Żak 
  • Koncept, choreografia i taniec: Katarzyna Chmielewska Magdalena Reiter, Jakub Truszkowski
  • Video, scenografia i reżyseria świateł: Atej Tutta
  • Muzyka: Radosław Duda
  • Dramaturgia: Rok Bozovičar
  • Kostiumy: Jelena Proković
  • Projekt graficzny: Michał Kołodziej