Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Łącznik Niepołomicka - mapa
Zdjęcie portretowe: Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:48

Umowa na budowę połączenia ul. Niepołomickiej z ul. Łuczniczą podpisana

Na tę inwestycję czeka wielu mieszkańców południowych dzielnic Gdańska. W poniedziałek, 13 grudnia podpisano umowę na budowę łącznika pomiędzy ul. Niepołomicką a Łuczniczą. Realizacja inwestycji potrwa 8 miesięcy.

- Podpisujemy umowę na wydłużenie ul. Łuczniczej, wszyscy którzy znają Gdańsk Południe, jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic naszego miasta, wiedzą jak kluczowy to odcinek - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jest to początek jeszcze lepszego skomunikowania tej części Gdańska. Ulica ta powstanie w śladzie Nowej Świętokrzyskiej. Poza tym w pierwszym kwartale 2022 roku ogłosimy przetargi na rondo Satrogardzka - Czerska - Niepołomicka oraz przedłużenie ul. Piotrkowskiej do węzła przy szkole podstawowej nr 6.

Realizowany łącznik stanowić będzie kontynuację istniejącej ul. Łuczniczej i powstanie na ok. 325 m odcinku. Droga usprawni komunikację w tym rejonie i odciąży ruch w obszarze ul. Wielkopolskiej, ul. Przebiśniegowej i ul. Hokejowej. W ramach inwestycji wykonana zostanie droga wraz chodnikiem i odwodnieniem.

Wykonawcą prac została firma ASPERGO Maciej Dziechciński. Koszt inwestycji wyniesie ok. 2 mln złotych. Prace zakończą się w sierpniu 2022 r.- Prawdziwą wspólnotę samorządową buduje się nie odgórnymi regulacjami, nie spektakularnymi inwestycjami przyciągającymi uwagę mediów i być może turystów. Buduje się ją właśnie poprzez wsłuchiwanie się w potrzeby, radości i troski mieszkańców w ich najbliższych wspólnotach, w ich dzielnicach - powiedziała Katarzyna Czerniewska, radna Wszystko dla Gdańska. - Ta inwestycja, cieszy mnie szczególnie dlatego, że powstanie w czasach bardzo trudnych. Potrzeby samorządów są ograniczane, trzeba zastanawiać się jak budżetem zarządzać, żeby wystarczyło na wszelkie usługi komunalne. Tym bardziej wyrażam swoją radość i już teraz życzę mieszkańcom, żeby ta wyczekiwana inwestycja przyniosła wytchnienie komunikacyjne.


- Ważne, że jesteśmy w punkcie, kiedy umowa na realizację jest podpisana. Powstanie pełnowartościowa droga, nie z betonowych płyt, będzie to ogromna ulga dla mieszkańców tamtego rejonu Gdańska - dodała Kamila Błaszczyk, radna Koalicja Obywatelska.

Inne inwestycje w okolicy

To nie jedyna inwestycja w tej części miasta. Właśnie zakończono prace związane z budową ścieżki rekreacyjnej po południowej stronie Zbiornika Kolorowego. Inwestycja była zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. W zakresie zadania znalazło się m.in.  wykonanie ścieżki z nawierzchni gliniasto – żwirowej i umieszczenie na terenie obiektów małej architektury. Koszt wyniósł 155 tys. złotych.

Ponadto planowana jest budowa zbiornika retencyjnego M-2 w pobliżu ul. Starogardzkiej. Ogłoszono przetarg dotyczący opracowania projektu. Projekt uwzględni budowę jednego zbiornika mokrego lub kilku zbiorników ułożonych kaskadowo wraz z przebudową koryta Potoku Maćkowy poniżej zbiornika Kolorowego do wylotu w ul. Starogardzkiej. Ostateczne rozwiązanie zostanie przyjęte na podstawie wariantowej koncepcji opracowanej w ramach zamówienia dokumentacji projektowej.