Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Plakat wydarzeń Grudzień

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 13:23

NIE MA GRANIC DLA PRAW CZŁOWIEKA

Sytuacja w Polsce, a szczególnie wprowadzenie stanu wyjątkowego w obszarze granicy z Białorusią, zmusza do postawienia pytania o respektowanie praw człowieka w systemie demokratycznym. Szczególnym pretekstem do takich rozważań jest 73 rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. 11 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się konferencja społeczna „Nie ma granic dla praw człowieka”, a w dniach 11-12 grudnia po wystawie stałej oprowadzają bohaterki walki o prawa człowieka: Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska i Danuta Kuroń.

Dlaczego w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i rewolty grudniowej będzie się toczyć debata o prawach człowieka?

– Pamięć o przeszłości zobowiązuje do stawiania pytań o dzisiejszy poziom ochrony praw człowieka w Polsce. Te dwa wymiary, pamięci i uniwersalnych praw, są motywem przewodnim naszego programu obchodów dwóch grudniów – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

NIE MA GRANIC DLA PRAW CZŁOWIEKA | konferencja społeczna

termin | 11 grudnia, sobota, godz. 15.00–18.30

miejsce | ECS, okrągły stół w ogrodzie zimowym ECS (parter)

wstęp | wolny transmisja online | gdansk.pl ecs.gda.pl oraz kanały FB i YouTube ECS

– Sytuacja na polskiej granicy wschodniej będzie punktem wyjścia do rozmowy o tym, co oznaczają prawa człowieka w życiu każdego człowieka, nie tylko grup narażonych na dyskryminację czy prześladowanie – mówi Patrycja Medowska, zastępca dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej.

Prawa człowieka nadal są wyzwaniem praktycznym, ale mają też swoją historię pełną przełomowych momentów. Organizatorzy konferencji NIE MA GRANIC DLA PRAW CZŁOWIEKA chcą przypomnieć te momenty, aby pokazać, że możliwym jest to, co kiedyś wydawało się niemożliwe.

PROGRAM KONFERENCJI

/ 15.00–17.00

wprowadzenie do konferencji:  Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności: GDZIE JESTEŚMY? WYZWANIA DLA PRAW CZŁOWIEKA

wystąpienie: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska: PRAWA CZŁOWIEKA NIE SĄ PRZYWILEJEM

rozmowa: CO SIĘ DZIEJE NA GRANICY? PRAWO DO INFORMACJI Anna Dąbrowska, prezeska stowarzyszenia HOMO FABER, Grupa GRANICA Piotr Skrzypczak, współzałożyciel i członek zarządu stowarzyszenia HOMO FABER, Grupa GRANICA moderator | dr Marta Abramowicz, psycholożka, reporterka, działaczka społeczna komentarz | dr hab. Edyta Widawska, socjolożka, pedagożka społeczna, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Śląski Dyskusja

17.00–17.15 Przerwa 

17.15–18.30 wprowadzenie do dyskusji: Aleksandra Łoboda, studentka kierunku Prawa człowieka i pomoc humanitarna w Instytucie Nauk Politycznych Sciences Po w Paryżu, współzałożycielka fundacji Widzialne – Zmiana jest Kobietą: GDZIE JESTEŚMY? ZWYCIĘSTWA PRAW CZŁOWIEKA

wielogłos: PRAWO DO POSIADANIA PRAW. O ZMIANIE MYŚLENIA Michael O’Flaherty, dyrektor Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (online) dr Anna Strzałkowska, socjolożka, psycholożka i coach, działaczka na rzecz praw mniejszości, Uniwersytet Gdański, Europejskie Centrum Solidarności Marta Siciarek, koordynatorka regionalnej polityki migracyjnej, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Wystawa stała oczami bohaterek

Zwiedzanie wystawy stałej, po której oprowadzają osoby, będące świadkami ukazanych na wystawie historii, to zawsze ogromna gratka. Tym razem przez dwa weekendowe dni – w sobotę i w niedzielę 11 i 12 grudnia po wystawie oprowadzają Magda Krzyżanowska-Mierzewska (11.12, godz. 11.00) i Danuta Kuroń (12.12, godz. 11.00). Zwiedzanie trwa około 1,5 h i wymaga rejestracji.

SUBIEKTYWNE SPACERY PO WYSTAWIE STAŁEJ ECS ŚLADAMI PRAW CZŁOWIEKA

termin | 11 i 12 grudnia, sobota – niedziela, godz. 11.00–12.30

zbiórka | vis-à-vis kas biletowych, prosimy o przybycie z 15-minutowym wyprzedzeniem

wstęp | bilet: 1 zł + rezerwacja miejsca poniżej

Prawa człowieka nadal są wyzwaniem praktycznym, ale mają też swoją historię pełną przełomowych momentów. Chcemy je przypomnieć, aby pokazać, że możliwym jest to, co kiedyś wydawało się niemożliwe. Zapraszamy na spacer po wystawie stałej ECS.

/ 11.00 w roli przewodniczki | MAGDA KRZYŻANOWSKA-MIERZEWSKA → rezerwacja miejsc

Gdańszczanka. Radczyni prawna. Za pierwszej Solidarności dziennikarka-wolontariuszka w Biurze Informacji Prasowej NSZZ „Solidarność” BIPS w Gdańsku. Córka Olgi Krzyżanowskiej, posłanki ziemi gdańskiej i wicemarszałkini Sejmu. Żona Piotra Mierzewskiego, sekretarza Sekcji Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność” (1980–1981), internowanego w 1982 roku, aresztowanego dwa lata później za to, że „od jesieni 1982 do 12.06.1984 w Gdańsku brał udział [...] w związku mającym na celu przestępstwo pod nazwą »Regionalna Komisja Koordynacyjna NSZZ Solidarność Region Gdańsk«”.

Prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (1993–2018), przewodnicząca Panelu ds. Praw Człowieka w misji Unii Europejskiej w Kosowie (2012–2018). Autorka licznych publikacji o ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości. Z pasji i potrzeby opowiedzenia historii swej rodziny – współautorka dwóch książek. „Według ojca, według córki. Historia rodu” (wspólnie z Jerzym Krzyżanowskim) – uhonorowana Nagrodą Historyczną „Polityki” – to rekonstrukcja barwnych dziejów dwóch rodów Krzyżanowskich wywodzących się z Wileńszczyzny, Krzyżanowskich ze Lwowa i ich potomków z Trójmiasta (2010). A „Olga, córka Wilka” (wspólnie z Aldoną Wiśniewską) to opowieść o gdańskiej lekarce, kobiecie Solidarności, posłance, za której sukcesem stały wspaniałe kobiety: jej babka, matka i ciotki (2019). / 11.00 w roli przewodniczki | DANUTA KUROŃ → rezerwacja miejsc

Opozycjonistka w czasach PRL, działaczka społeczna i aktywistka.

Studiowała historię na Uniwersytecie Warszawskim (1968–1970), a ukończyła ten kierunek na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1976). Należała do czołowych działaczek solidarnościowego podziemia, których historię przedstawiła Shana Penn w książce „Podziemie kobiet” (wydanie polskie 2003).

Po wprowadzeniu stanu wojennego organizowała struktury podziemnej Solidarności na Lubelszczyźnie, była redaktorką i kolportażystką czasopism związkowych drugiego obiegu, angażowała się w pomoc internowanym i represjonowanym, a także utrzymywała kontakt z zagranicznymi organizacjami wspierającymi Solidarność.

Po 1989 roku pracowała jako dziennikarka. Wraz z Jackiem Kuroniem założyła Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach (2000). Objęła funkcję prezesa Fundacji Pomoc Społeczna SOS Jacka Kuronia. Obecnie zajmuje się edukacją, prowadząc Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach. Wyróżniona Orderem Uśmiechu.

WSZYSCY LUDZIE RODZĄ SIĘ WOLNI I RÓWNI… | wystawa

termin | 10–31 grudnia 2021

miejsce | ECS, ogród zimowy

wstęp | wolny

wernisaż | 11 grudnia 2021, godz. 14.30

W przestrzeni ogrodu zimowego ECS eksponowana będzie wystawa grafik i ilustracji młodych artystek i artystów, studentek i studentów – WSZYSCY LUDZIE RODZĄ SIĘ WOLNI I RÓWNI... Tytuł wystawy nawiązuje do pierwszych słów Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, uchwalonej przez ONZ 10 grudnia 1948 roku.

W otwartym naborze prac napłynęło 128 grafik i ilustracji, których autorami są studentki i studenci dwóch gdańskich uczelni – Akademii Sztuk Pięknych i Wyższej Szkoły Bankowej. Wybrano kilkanaście najlepszych.

Wystawa będzie eksponowana do końca roku.

Pełen program wydarzeń | https://ecs.gda.pl/gdansk-pamieta