Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 13:52
Uroczyste wbicie łopaty pod nową fabrykę
Rozpoczęły się prace przy budowie fabryki bateryjnej Northvolt Dwa. Zajmuje się ona produkcją najnowocześniejszych, zrównoważonych systemów magazynowania energii. Nowa fabryka, to ponad 500 miejsc pracy w regionie.
Northvolt Systems Dwa, który powstanie w Gdańsku, to największa fabryka produkująca systemy magazynowania energii w Europie. Fabryka o powierzchni 50 tys. m2 stanowi inwestycję o wartości ok. 200 mln dolarów. Projekt zostanie zrealizowany w dwóch etapach. Northvolt utworzy także nowe centrum badawcze i doskonalenia inżynieryjnego. Fabryka została zaprojektowana w celu montażu najnowocześniejszych, zrównoważonych systemów magazynowania energii, aby zmniejszyć zależność Europy od paliw kopalnych.
- Często mówimy o solidarności, a ta inwestycja pokazuje solidarność z przyszłymi pokoleniami - powiedziala podczas inauguracji Aleksandra Dulkieiwcz, prezydent Gdanska. - To, jak chcemy myśleć o Gdańsku, Pomorzu, Polsce, Europie i całym świecie. Bez takich inwestycji, bez takiego myślenia o odzyskiwaniu energii, nie będziemy mieli gdzie żyć. Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać to działanie.
Uroczystym wbiciem łopaty, projekt oficjalnie wszedł w pierwszy etap, w którym rozpoczyna się budowa fabryki z początkową mocą wynoszącą 5 GWh. Rozpoczęcie produkcji jest przewidywane na 2022 r. W drugim etapie projektu fabryka rozszerzy swoją moc całkowitą do 12 GWh. Przewiduje się, że urządzenia produkcyjne zainstalowane w obecnej fabryce montażu systemów bateryjnych Northvolt Jeden, zostaną w przyszłości przetransportowane do Northvolt Dwa.
- Budowa Northvolt Systems Dwa jest ważną inwestycją w rejonie, spowoduje wzrost liczby nowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy - powiedział Robert Chryc-Gawrychowski, Prezes Zarządu Northvolt Poland Sp. z o.o. - Fabryka, razem z centrum badawczorozwojowym, sprawi, że region ten stanie się kluczowym ośrodkiem produkcji systemów bateryjnych w Europie.
Oprócz ceremonii inauguracji budowy nowego zakładu, Northvolt podpisał też umowy współpracy z Politechniką Gdańską i Poznańską. Celem partnerstwa jest wspieranie projektów badawczo-rozwojowych związanych z bateriami, programów doktoranckich i innych możliwości w związku z powstaniem nowej fabryki.
O Northvolt
Northvolt jest europejskim dostawcą wydajnych ogniw i systemów bateryjnych wysokiej jakości. Założona w 2016 r. firma poczyniła szybki progres w misji stworzenia najbardziej ekonomicznej baterii litowo-jonowej na świecie z minimalnym śladem CO2. Aktualnie w firmie zatrudnionych jest ponad 2300 osób ze 100 różnych narodowości. Do tej pory Northvolt pozyskał kontrakty o wartości ponad 27 mld dolarów z kluczowymi klientami, wśród których znajdują się BMW, Fluence, Scania, Voklswagen, Volvo Cars i Polestar. Northvolt Systems to firma będąca częścią Northvolt, która produkuje rozwiązania dla systemów bateryjnych, aby umożliwić mniejszą zależność od paliw kopalnych w warunkach sieciowych i przemysłowych. Rozwiązania sieciowe umożliwiają, między innymi, częstsze użycie energii odnawialnej. Przemysłowe zastosowania baterii obejmują pojazdy ciężkie i terenowe, w których odchodzi się od silników spalinowych.
fot. G. Mehring, gdansk.pl