Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Grzegorz Zaleski
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Promyk

Data publikacji 09:30

Nie jestem zabawką - schronisko dla zwierząt zawiesza adopcje podopiecznych

Zwierzę to nie zabawka. Pomimo powtarzania tego komunikatu, nadal zbyt często po świętach zwierzaki stają się ponownie bezdomne. Aby chronić podopiecznych przed chybionymi decyzjami, Promyk zawiesza adopcje do 3 stycznia 2022 r.

- Każdego roku w okresie świątecznym zauważamy wzmożone zainteresowanie błyskawiczną  adopcją, w szczególności szczeniąt i kociaków – mówi Emilia Salach, zastępca dyrektora gdańskiego ZOO, nadzorującego funkcjonowanie Schroniska dla Bezdomnych Zwierzat Promyk. -  Adopcja zwierzęcia "pod choinkę" niestety często bywa co najmniej nietrafionym pomysłem, dlatego od 17 grudnia br. zawieszamy adopcję licząc na zrozumienie przyszłych, odpowiedzialnych rodzin adopcyjnych - dodaje Salach.

Umowę adopcyjną można podpisać jeszcze do 16 grudnia włącznie, ale pamiętajmy, że przed zabraniem zwierzaka do domu trzeba przejść proces adopcyjny – poznać się z nowym podopiecznym, nauczyć jego przyzwyczajeń. Z powodu pandemi COVID_19 na  wizytę adopcyjną w schronisku należy umówić się telefonicznie.

Dlaczego adopcje zostaną zawieszone?

Aklimatyzacja adoptowanego zwierzęcia w nowym środowisku trwa nawet do 3 m-cy, a przedświąteczne przygotowania czy wyjazdy nie ułatwiaja tego procesu ani nowym właścicielom ani zwierzakowi. Często przedświąteczna adopcja wynika z ulegania presji najmłodszych członków rodziny. Dorośli uważają, że pies czy kot pod choinką jest prezentem wyjątkowo rozczulającym, nie kalkulując na chłodno dalszych, stałych konsekwencji: wychodzenia na regularne spacery, pozostawianie zwierzaka samego w domu kiedy po okresie wolnego trzeba wrócic do pracy czy szkoły, zmniejszenia czasu przeznaczonego tylko dla siebie, bo opieka nad zwierzęciem wymaga uwagi i czasu.

Utrzymanie kota czy psa jest kosztowne. Poza karmieniam, zwierzęta trzeba regularnie szczepić, a kiedy chorują leczyć. Należy także brać pod uwagę, że być może trzeba będzie skorzystać ze szkoleń, czy porad behawiorysty, co też wiąże się z niemałymi kosztami. Opieka nad adoptowanym zwierzakiem spada głównie na osoby dorosłe, a fascynacja przybyciem nowego domownika szybko może minąć wśród najmłodszych i staje się on nie powodem do radości, ale często niestety do ogromnej frustracji.

W trosce o zwierzęta, od piątku 17 grudnia 2021 do poniedziałku 3 stycznia 2022 roku schronisko wstrzymuje wydawaniem zwierząt nowym chętnym. Wizyty adopcyjne oraz praca przedadopcyjna z wybranym wcześniej zwierzakiem trwają przez cały czas -  bez zmian.

Na wizyty w schronisku należy umawiać się telefonicznie pod numerem 58/522-37-80 w godz. 8.00 – 16.00, 7 dni w tygodniu.