Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej mat  Polski Chór Kameralny
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 09:00

Nagrodzone kompozycje muzyki chóralnej

W sobotę, 11 grudnia o godz. 19.30 w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku odbędzie się wyjątkowy koncert zatytułowany Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej. W repertuarze znalazły się utwory m.in. Krzysztofa Pendereckiego czy Henryka Mikołaja Góreckiego. Po raz pierwszy zabrzmią także kompozycje nagrodzone na 25. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova.

Nowa inicjatywa Polskiego Chóru Kameralnego – Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej to idea, przez którą ożywiony ma zostać proces powstawania ciekawej i wartościowej muzyki chóralnej. Taki cel przyświeca także konkursowi Musica Sacra Nova, który swoją tradycją sięga 1996 roku. Obecnie, dzięki prestiżowym nagrodom i szerokiemu gronu międzynarodowych partnerów, konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych kompozytorów z całego świata.

Koncert w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, prezentować będzie utwory młodych kompozytorów z Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii (do 35 roku życia), które zwyciężyły w 25. konkursie kompozytorskim Musica Sacra Nova. Podczas wydarzenia przyznane zostaną także nagrody za 2021 rok. 

Utwory nagrodzone na 25. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova:

  • I nagroda - Andreu Diport: O vos omnes,
  • II nagroda - Paolo Orlandi: In paradisum,
  • III nagroda - Michał Malec: Rorate caeli.

Formuła „laboratorium”, która wprowadzona została do nazwy projektu, oznacza, że uruchomiony i wzmocniony zostanie proces poszukiwania i powstawania nowych brzmień i nowych rozwiązań formalnych (budowa utworu, obsady wokalne i instrumentalne). Konfrontowane i zestawiane ze sobą mają być utwory sakralne uznanych kompozytorów współczesnych, Profesorów Laboratorium, takich jak Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Stanisław Moryto, Marian Sawa z utworami najmłodszych polskich  kompozytorów, Studentów Laboratorium, którzy urodzili się w drugiej połowie XX w. lub już w XXI wieku.

Bilety w cenie:

  • 20 złotych (ulgowy)
  • 30 złotych (normalny)

Do nabycia za pośrednictwem portalu Bilety24 i na 30 minut przed koncertem w Katedrze

Szczegóły dotyczące konceru dostępne są na stronie Polskiego Chóru Kameralnego oraz na facebookowej stronie wydarzenia.