Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Kolaż zdjęć wykonawców.
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:14

Actus Humanus 2021

Dwadzieścia koncertów w dziesięć dni, najwybitniejsi polscy i europejscy artyści, muzyka od średniowiecza do późnego baroku. W dniach 3-12 grudnia w Gdańsku odbędzie się festiwal Actus Humanus. W programie utwory dawnych kompozytów wykonane przez współczesnych artystów. Grudniowy czas oczekiwania na najważniejsze święta będzie umilać feeria dźwięków w najlepszym wydaniu.

- W grudniu zawsze bliżej nam do podsumowań i zadumy. Kończący się rok obfitował w ważne decyzje i działania na polu gdańskiej kultury. Dla wielbicielek i wielbicieli Actus Humanus, chyba najbliższa sercu była informacja o wpisaniu tradycji gdańskich carillonów na krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego. Przed nami długa prosta w boju o tytuł Unesco. Carillony wpisane są w kod genetyczny naszego miasta. Słychać to podczas codziennych spacerów po Głównym i Starym Mieście, ale również przy okazji takich wydarzeń, jak Actus Humanus, kiedy Monika Kaźmierczak, nasza fantastyczna miejska carillonistka, występuje w towarzystwie najlepszych na świecie wykonawców muzyki dawnej – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Koncertu Moniki Kaźmierczak będzie można wysłuchać w sobotę, 4 grudnia o godz. 17.30 w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej 46. Na carillonach Kościoła św. Katarzyny we wtorek, 11 grudnia o godz. 17.30 zagra Małgorzata Fiebig.

Atrakcyjny program

- Otwierając program tegorocznej grudniowej edycji Actus Humanus byłam pod wrażeniem. Lista nazwisk wykonawców polskich i zagranicznych, instrumentalistów, śpiewaków i zespołów jest imponująca. W Gdańsku ponownie zjawi się czołówka najwybitniejszych specjalistów wykonawstwa historycznego. Mam nadzieję, że dzięki nim i dzięki muzyce, którą nam zaprezentują, ruszymy w podróż, która przyniesie ukojenie – dodaje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Koncerty odbywać się będą w pięciu lokalizacjach; Centrum św. Jana, Dworze Artusa, Ratuszu Głównego Miasta, Kościele św. Katarzyny i Ratuszu Staromiejskim.  

Mottem festiwalu Actus Humanus 2021 mogłyby być słowa Carla Philippa Emanuela Bacha: „Muzyka nade wszystko musi poruszać serce”. Wszystko zacznie się od zwątpienia klawesynistów francuskich, a zakończy radosnym kolędowaniem przy dźwiękach pasterskich fletów i skrzypiec prosto z barokowego Paryża. W tych ramach – podczas koncertów wieczornych – zmieszczą się utwory instrumentalne i kantatowe przedstawicieli kilku pokoleń Bachów, koncerty mistrzów włoskich: Antonia Vivaldiego i Francesca Geminianiego, a także symfonie Williama Boyce’a, czołowego kompozytora angielskiego XVIII wieku oraz bożonarodzeniowe dzieła liturgiczne Marca-Antoine’a Charpentiera. Nie zabraknie polskich kolęd – tych znanych i tych zapomnianych – oraz polonezów i tańców polskich, wydobytych z barokowych manuskryptów. Recitale popołudniowe pełne będą muzycznych odkryć i niespodzianek: od melancholijnych dzieł klawesynowych Louis Couperina, Johanna Jacoba Frobergera i Louis-Nicolas Clérambault, przez carillonowe opracowania muzyki Jana Pieterszoona Sweelincka i Georga Muffata, lutniowy repertuaru epoki renesansu i baroku, tańce dworu Ludwika XIV w wersjach na harfę, muzyczne opowieści o średniowiecznych kobietach i najsłynniejszy anglosaski epos o Beowulfie, aż po suity na violę da gamba syna słynnego Mr. de Sainte-Colombe’a i małą antologię muzyki fletowej kilku stuleci.

Światową czołówka artystów

Festiwal Actus Humanus jak zawsze zgromadzi ścisłą światową czołówkę artystów specjalizujących się w wykonawstwie historycznym. Stawkę otworzy klawesynista niemiecki Andreas Staier. Obok niego zagrają wirtuozi instrumentów klawiszowych prowadzący orkiestry: Lilianna Stawarz z Royal Baroque Ensemble, Pablo Valetti i Céline Frisch z Café Zimmermann, Marcin Świątkiewicz z Arte dei Suonatori, Rinaldo Alessandrini z Concerto Italiano. Z kolei Martyna Pastuszka i Stefan Plewniak swoje zespoły – {oh!} Orkiestrę Historyczną i Il Giardino d’Amore – poprowadzą od skrzypiec. Wystąpią najwybitniejszy na świecie znawca dawnych harf, Andrew Lawrence-King oraz charyzmatyczni śpiewacy, akompaniujący sobie na harfach: Patrizia Bovi i Benjamin Bagby, a także sopranistka Sunhae Im z towarzyszeniem niezrównanej Akademie für Alte Musik Berlin. Recitale dadzą dwaj lutniści, uczeń i mistrz: Michał Gondko i Hopkinson Smith oraz gambista Krzysztof Firlus i flecista Giovanni Antonini.

Muzyka będzie się też unosić się nad dachami miasta, gdy dzwony gdańskich carillonów wprawią w ruch Monika Kaźmierczak i Małgorzata Fiebig. Zaprezentują się artyści, którzy jak nikt inny łączą świat muzyki dawnej i tradycyjnej: Maria Pomianowska ze swoim zespołem i Orkiestra Czasów Zarazy Pawła Iwaszkiewicza.

Plejada czołowych artystów muzyki dawnej zawita do Gdańska w czasie szczególnym. Ich wykonania wypełnią dziesięć adwentowych dni, podczas których czasowi oczekiwania na najpiękniejsze święta towarzyszyć będzie muzyka minionych epok.

Bilety na koncerty dostępne w serwisie Ticketmaster.pl

Organizatorami Festiwalu są: Miasto Gdańsk Fundacja A415, event-factory, i Program 2 Polskiego Radia.

Szczegółowy progrma znajduje się w załączeniu. 

Strona internetowa festiwalu Actuc Humanus