Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 12:20
Rusza Forum Młodych w ECS i online. Mów do mnie jak do człowieka – debaty i warsztat
Do uczennic i uczniów szkół średnich oraz ostatnich lat szkół podstawowych – adresowana jest młodzieżowa konferencja FORUM MŁODYCH, które rozpoczyna się 30 listopada i potrwa trzy dni – do 2 grudnia. Młodzi sami decydują, jakie tematy będą poruszać, do debaty zapraszają ekspertki i ekspertów, wymieniają się poglądami i poszukują rozwiązań dobrych dla wszystkich. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem MÓW DO MNIE JAK DO CZŁOWIEKA! Jeszcze są wolne miejsca na warsztat. Transmisja wszystkich ośmiu debat - online na facebookowym profilu ECS.
Przez trzy popołudnia na przełomie listopada i grudnia – w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i online, pod adresem fb.com/ecsgdansk – młodzi będą dyskutować o tym, co dla nich ważne. Wsparciem w dyskusjach będą eksperci. Wśród nich znajdą się aktywiści, politycy, dziennikarze, naukowcy - Franek Sterczewski, jeden z najmłodszych polskich posłów, Szymon Majewski, popularny dziennikarz, dr Wojciech Glac, biolog czy Katarzyna Włodkowska, reportażystka, odważna i bezkompromisowa dziennikarka i inni. Każda chętna osoba będzie mogła zadać pytanie ekspertom – bez względu na to, czy znajdzie się w ECS, czy połączy się choćby z Australii.
Praca nad projektem rozpoczęła się w lipcu. Wspólny cel – zrobić najlepszą konferencję młodzieżową w Polsce. Taką, na której mówi się tylko o tym, co dotyczy młodych, gdzie nie ma tematów tabu, gdzie dbamy o naukowy konsensus, prawdę, dobro wspólne i solidarność.
Od kilku lat program konferencji układają młodzi ludzie z Trójmiasta i okolic. W większości to uczennice i uczniowie szkół średnich. Członkinie i członkowie Rady Programowej badają preferencje swoich rówieśników, pytają ich o najważniejsze problemy, układają tematy debat. Wybierają ekspertki i ekspertów, z kim chcą porozmawiać. Goście muszą spełniać niełatwe kryteria: być ludźmi doświadczonymi i uczciwymi, którzy głośno mówią o ważnych sprawach.
– To moje dziesiąte FORUM MŁODYCH, a jego rodowód sięga 2007 roku – przyznaje Agnieszka Wichrowska z Działu Projektów Edukacyjnych ECS, koordynatorka projektu. – Co roku zmienia się formuła konferencji, dodajemy nowe elementy, rezygnujemy z tych, które okazały się nietrafione. Najlepszą decyzją w ciągu tych dziesięciu lat było oddanie FORUM MŁODYCH w ręce młodych. My, dorośli, wspieramy ich w realizacji konferencji, tak żeby wspólnie stworzyć przestrzeń do ważnych rozmów.
W tym roku konferencja odbywa się pod hasłem MÓW DO MNIE JAK DO CZŁOWIEKA. Jakub Strzelczyk, student wydziału mechaniki i budowy maszyn Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, wyjaśnia sens tego tytułu.
– Bardzo często słyszymy przysłowie: „Dzieci i ryby głosu nie mają”. Uważam, że jest ono bardzo demotywujące i znacząco wpływa na postrzeganie świata przez młode osoby. Forum Młodych jest miejscem, gdzie głos młodych ma szansę wybrzmieć.
Nina Katka z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku dodaje: – Myślę, że jako młodzież chcemy przede wszystkim szczerych rozmów o tym co się dzieje wokół nas, chcemy faktów, a nie domysłów i unikania tematów.
W tym roku na FORUM MŁODYCH odbędzie się osiem debat i warsztat online. Wszystkie debaty będą transmitowane na profilu facebookowym ECS.
Konferencję otworzy debata o miejscu młodych w przestrzeni publicznej. Filip Borawski z XV LO w Gdańsku porozmawia z Polą Biblis i Aleksandrą Sawą – działaczkami młodzieżowymi i z posłem Frankiem Sterczewskim, jednym z najmłodszych parlamentarzystów obecnej kadencji.
We wtorek 30.11 o godz. 19.10 posłuchamy rozmowy o zdrowiu psychicznym młodych ludzi, na którą zaprasza Barbara Siewert z III LO w Gdyni. Gośćmi Barbary będą biolog dr Wojciech Glac z UG, psycholożka Joanna Gutral, która prowadzi na instagramie popularny profil @zdrowaglowa oraz satyryk i dziennikarz Szymon Majewski, który w ostatnich latach publicznie mówił o zdrowiu psychicznym.
W czwartek FORUM MŁODYCH zakończymy debatą o prawdzie. Najmłodszy członek Rady Programowej, Tymon Lipiński, zmierzy się z pytaniami o prawdę wraz z gośćmi: gdańską dziennikarką – Katarzyną Włodkowską, prezesem ośrodka factcheckingowego Demagog.pl – Pawłem Terpiłowskim oraz psychologiem – Igorem Rotbergiem.
Debatom towarzyszyć będzie warsztat online na platformie Zoom (1.12, godz. 19.00). Będzie o tym, jak zacząć działalność publiczną i poprowadzi go Kuba Hamanowicz z VII LO w Gdańsku. Na warsztat konieczna jest rejestracja!
Kontakt dla mediów:
Agnieszka Wichrowska
Dział Projektów Edukacyjnych
Europejskie Centrum Solidarności
tel. 58 772 40 40, e-mail: a.wichrowska@ecs.gda.pl