Michał Brandt
Gdańska Organizacja Turystyczna
Data publikacji 10:00
Chodźmy na spacer – śladami gdańskich legend
Będzie nastrojowo, bardzo mikołajowo i legendarnie. Gdańska Organizacja Turystyczna zaprasza na 2 wyjątkowe spacery śladami gdańskich legend. Start w niedzielę, 5 grudnia o godz. 12.00 i 14.00.
Pierwszy spacer startuje spod Kunsztu Wodnego o 12:00 pod przewodnictwem Dominiki Ikonnikow. Drugi, z Katarzyną Czaykowską, rozpocznie się o 14:00 przy Bramie Wyżynnej. Obie przewodniczki łączy m.in. to, że są autorkami zbioru legend, który wydała niedawno Gdańska Organizacja Turystyczna pt. „Gdańskie legendy na nowo opowiedziane”. Udział w spacerach jest bezpłatny, jednak wymagana jest rejestracja, a liczba miejsc jest ograniczona do 30 os./spacer.
Rokita, Targ Sienny i bastion wojenny
Trasa spaceru ,,Rokita, Targ Sienny i bastion wojenny, czyli spacer śladami gdańskich legend'', który rusza go godz. 12.00 poprowadzi poprzez Targ Sienny, którego początki sięgają XVII wieku.
Uczestnicy poznają historię zabytkowego budynku, należącego niegdyś do sióstr elżbietanek, w którym przez ponad 100 lat prowadziły one ochronkę i przytułek dla ubogich dzieci. Legenda o Czarnym Morzu przybliży dzieje Biskupiej Górki, a na Starym Przedmieściu poznamy tajemnice uliczki Żabi Kruk oraz dawnych umocnień, strzegących Gdańska od strony Żuław.
Śladami gdańskich legend
Trasa spaceru startującego o godz. 14.00 wiedzie śladami legend o Kubie Dorszu (a więc nieco obronności i przygotowań miasta w tej kwestii). Przy sposobności warto poznać historię Starej Apteki, niejednokrotnie mijanej w drodze na skróty.
Trasa spaceru poprowadzi także koło kościoła dominikanów - Św. Mikołaja. Warto pamiętać, że Jarmark Dominika, czy kto lubi czy nie - wywodzi swoją historię właśnie z tego miejsca. Następnym punktem spaceru będzie słynny portal przy ulicy Tobiasza, nieopodal niegdysiejszego kościoła Św. Ducha. Legenda o Jakubie i Annie przybliże nieco dolę, a może raczej niedolę, najuboższych mieszkańców miasta nad Motławą. Następnie Żuraw gdański . Jako, że zawsze stanowi punkt obowiązkowy na mapie spacerów i wycieczek po mieście, tak będzie i teraz, przy okazji legendy o brukowcach gdańskich. Wieża kościoła Mariackiego (Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP) widoczna z ulicy Św. Ducha będzie osnową dla legendy o Stolemie. Zaś Długi Targ i spojrzenie na Długą spod Ratusza Głównego Miasta, pozwoli na docenienie wkładu Stolema w upiększenie miasta. Pozwoli też na docenienie wysiłku tych, którzy piękno Drogi Królewskiej przywrócili po II wojnie światowej. Spacer zakończy się przy Bramie Zielonej