Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Gdański Tydzień Wolontariatu 2019 fot  Dominik Paszliński www gdansk pl
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 11:00

Tygodniowe święto wolontariuszy

5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji, w poniedziałek, 29 listopada już po raz szósty rozpocznie się Gdański Tydzień Wolontariatu. W programie m.in. parada wolontariuszy, forum wolontariatu szkolnego, szkolenia czy spotkania. 

Celem całego tygodnia jest wzmocnienie idei wolontariatu, integracja środowiska wolontariackiego oraz wspieranie działań lokalnych. Jest to przede wszystkim święto gdańskich wolontariuszy, ale także cykl różnorodnych wydarzeń adresowanych do wszystkich mieszkańców Gdańska. Inicjatywa ma na celu docenienie i integrację gdańskiego środowiska wolontariuszy oraz upowszechnianie wiedzy o działaniach i akcjach organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i przedsiębiorców, w które w ciągu całego roku angażowani są wolontariusze.

I Gdańskie Forum Wolontariatu Szkolnego

Wydarzenie otwierające Gdański Tydzień Wolontariatu rozpocznie się w poniedziałek, 29 listopada o godz. 11.00 w Centrum Edukacji Nauczycieli. Słowo wstępne wygłosi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. 

Ideą spotkania nauczycieli oraz uczniów gdańskich szkół, zaangażowanych w szkolny wolontariat, jest wymiana doświadczeń, dyskusja na temat rozwoju wolontariatu oraz podzielenie się pomysłami. Podczas wydarzenia uczniowie rozmawiać będą o wolontariacie ekologicznym, o tym, czym jest zielony aktywizm czy o przyszłorocznej Europejskiej Stolicy Wolontariatu w Gdańsku i tym, jak mogą się w nią zaangażować. Nauczyciele natomiast porozmawiają o wyzwaniach, jakie przed nimi stoją oraz o Gdańskim Modelu Wolontariatu Szkolnego. 

Tego samego dnia, o godz. 13.00 na Długim Targu na Fontannę Neptuna zostanie założona gigantyczna koszulka wolontariatu gdańskiego. Szczegółowy program całego tygodnia dostępny jest w załączniku oraz na stronie Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Kulminacyjnym dniem Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu będzie niedziela, 5 grudnia. Tego dnia na wszystkich zainteresowanych czekać będzie możliwość przejażdżki po Gdańsku zabytkowym tramwajem BERGMANN. Tramwaj kursować będzie na trasie Oliwa - Siedlce w godzinach 13.00 - 16.30. Szczegółowy program dostępny jest w załączniku. 

Już po raz szósty z okazji obchodzonego na całym świecie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza zorganizowana zostanie Parada Wolontariuszy i Wolontariuszek! Będzie to święto wszystkich osób związanych z wolontariatem, które na co dzień biorą udział w wielu wydarzeniach, pomagają, inspirują i motywują. Start Parady zaplanowany został w niedzielę przy Złotej Bramie o godz. 11:00. Przejdzie ona ulicami miasta aż do napisu ”Gdańsk” na Ołowiance.

Tego samego dnia o godzinie 16.00 w Auli Europejskiego Centrum Solidarności rozpocznie się Gala Wolontariatu, podczas której w ramach konkursu Aktywni w Mieście, zostaną uhonorowane osoby, organizacje współpracujące z wolontariuszami i wolontariuszkami, szkolne koła wolontariatu oraz firmy zaangażowane społecznie. Wciąż także można zgłaszać osoby, które miałyby otrzymać tę nagrodę w kategoriach:

  • Wolontariusz/-ka roku,
  • Koordynator/-ka wolontariatu roku,
  • Organizacja / Firma przyjazna wolontariuszom,
  • Grupa / Klub / Rodzina wolontariacka/ki.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do środy, 1 grudnia. Wnioski nominacyjne można przesyłać drogą elektroniczną na adres: kontakt@tydzienwolontariatu.pl lub dostarczyć osobiście do biura Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku: budynek ECS, Plac Solidarności 1, III p., pok.3.28 (w godz. 8.00-17.00). Szczegóły konkursu oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, oraz na stronie Wolontariatu Gdańskiego.