Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:30
Jarmark Bożonarodzeniowy i świąteczne atrakcje w Gdańsku
Bajkowe iluminacje, smakołyki, oryginalne prezenty i świąteczna atmosfera. W piątek 19 listopada rusza Jarmark Bożonarodzeniowy. Tegoroczny, pod znakiem nowości, bogatszy będzie m.in. o premierowe lokalizacje i zakątki. Od niedzieli, 5 grudnia parki i skwery rozświetlą świąteczne iluminacje. Też 5 grudnia przypłynie do Gdańska Święty Mikołaj. Nie zabraknie także atrakcji w dzielnicach. Przedstawiamy kalendarz świątecznych wydarzeń.
- Organizujemy Jarmark Bożonarodzeniowy i rozświetlamy miasto po to, żeby wlać nadzieję w serca, bo taka jest idea Świąt Bożego Narodzenia. Świąteczna atmosfera w naszym mieście opanuje nie tylko Targ Węglowy i okoliczne uliczki. Klimat świąt będą mogli odczuć mieszkanki i mieszkańcy całego miasta. 5 grudnia odpalimy bajkowe iluminacje. W okolicach mikołajek bożonarodzeniowe drzewka ozdobią także 11 gdańskich dzielnic. Mamy też przygotowane inne atrakcje – mówiła podczas briefingu zapowiadającego świąteczne wydarzenia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
#NajlepszychŚwiąt dla wszystkich
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy wzorem podobnych wydarzeń w Europie rozpocznie się już 19 listopada, z myślą o tych, którzy lubią przygotować się do świąt wcześniej, robiąc prezenty bez pośpiechu i powoli delektując się świąteczną atmosferą. Zgodnie z wieloletnią tradycją oferta Jarmarku oparta będzie na produktach oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców. Nie zabraknie regionalnych artykułów spożywczych i smakołyków powstających na bazie rodzinnych receptur. Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy zaskoczy także stałych bywalców. Zobaczymy piękne iluminacje, nowe figury świetlne, poznamy tematyczne zakątki i nową karuzelę wenecką.
Świąteczne kramy spotkamy na Targu Węglowym, a także spacerując na sąsiadujących z Targiem uliczkach, Tkackiej i Bogusławskiego. W sumie stanie 120 świątecznych stoisk, z których połowa należy do gdańskich przedsiębiorców. W 49 z nich skorzystać będzie można z oferty gastronomicznej. Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy zostanie zorganizowany z uwzględnieniem obostrzeń związanych z COVID-19.
- Z dużą radością, ale i z rozwagą staramy się wracać z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. W tym roku jest on większy terytorialnie. Natomiast nie pozwoliliśmy sobie na to, żeby zwiększać liczbę wystawców. Wiemy, w jakich czasach żyjemy. Wiemy, że musimy wspólnie dbać o swoje bezpieczeństwo i wiemy, że pewien dystans społeczny musimy zachować. Wiemy, że gdańszczanie oceniają ten jarmark, jako jedno z najciekawszych wydarzeń, które dzieje się w Gdańsku. Staramy się zadbać o bezpieczeństwo w kilku obszarach. Z jednej strony to nowa organizacja ruchu, to także różne zabezpieczenia, barierki czy blokady. Chcemy, żeby wystawcy i goście nas odwiedzający mieli poczucie bezpieczeństwa. Życzę Państwu zdrowego i miłego spędzenia czasu na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego – mówił Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich i AMBEREXPO.
Jarmarkowe domki będą czynne od niedzieli do czwartku w godz. 12.00 – 20.00 od piątku do soboty w godz. 12.00– 21.00.
Tegoroczny Jarmark został podzielony na trzy zakątki, a opisy każdego z nich można przeczytać na stronie www.bozonarodzeniowy.pl.
Programowe atrakcje
Ponownie w programie zagoszczą kolorowe parady, które cieszą oko starszych i młodszych. Nie zabraknie świątecznego koncertowania, czytania bajek, czy spaceru śladami gdańskich legend. Zgodnie z wieloletnią tradycją mieszkańcy Gdańska powitają Świętego Mikołaja. (szczegółowy program w załączeniu)
Konkursy z nagrodami od VisitGdansk
- Jarmark Bożonarodzeniowy to od wielu lat nieustający progres jakości. To marka nie tylko wśród mieszkańców, ale także międzynarodowa marka turystyczna. Zeszły rok pokazał jak bardzo tego brakuje, że bycie tutaj jest niesamowicie ważne. W tym roku podczas jarmarku pojawi się kilka nowinek. To m.in. Domek Św. Mikołaja z ciężko pracującymi elfami, to także system punktowy, który za pomocą Gdańskiej Karty Mieszkańca, będzie można zbierać punkty za odwiedzanie poszczególnych stacji jarmarku. Jarmark Św. Dominika pokazał, w potrafimy przygotować ten produkt w sposób odpowiedzialny, bezpieczny zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Cieszymy się, że możemy zapraszać gości zarówno z całej Polski oraz z zagranicy, aby spędzali z nami ten przedświąteczny i świąteczny czas – mówił Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
Punktem obowiązkowym dla każdego gościa Jarmarku będzie Fabryka Prezentów Świętego Mikołaja. To centrum upominków – firmowy domek, gdzie kupimy oficjalne upominki Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz pamiątkowe upominki z Gdańska. Zostaną one pięknie zapakowane na prezenty przez pomocników św. Mikołaja. W Fabryce Prezentów Świętego Mikołaja będzie można również nadać zakupiony na Jarmarku podarunek do bliskiej osoby dzięki darmowej-ekonomicznej i ekologicznej przesyłce do paczkomatów InPost.
Przez cały czas trwania Jarmarku trwać będzie konkurs punktowy. Zabawa skierowana jest do użytkowników Gdańskiej Karty Mieszkańca lub Karty Turysty. Polega ona na odwiedzaniu domków na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku oraz samodzielnym sczytywaniu zawieszonych w ramkach kodów QR za pomocą telefonu komórkowego, wykorzystując aplikację mobilną Jestem z Gdańska (do pobrania: Android | iOS) lub Gdańska Karta Turysty (do pobrania: Android | iOS).
Za jednorazowe odwiedzenie domku i zeskanowanie kodu przyznany zostanie punkt #choinkowy (punkty nie będą przyznawane za powrót do już odwiedzonego domku).
Przewidziane nagrody to upominki świąteczne, gadżety promocyjne, książki i wydawnictwa, vouchery, bilety wstępu na wydarzenia, etc. Aby otrzymać nagrodę, należy zgromadzić odpowiednią ilość punktów i zarezerwować wybraną nagrodę w systemie Gdańskiej Karty Mieszkańca na stronie internetowej: www.jestemzgdanska.pl lub w systemie Karty Turysty na stronie internetowej kartaturysty.visitgdansk.com. Każda z nagród będzie czytelnie opisana ilością dostępnych sztuk oraz ilością punktów niezbędną do jej otrzymania.
W święta pomagamy razem
Czas świąteczny skłania do integracji i działania w ramach wspólnego dobra. Tradycyjnie już idea ta znajdzie swoje odzwierciedlenie również podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego.
- Klimat Bożego Narodzenia to także taki czas szczególnej wrażliwości na tych słabszych, potrzebujących, samotnych szczególnie w czasie jeszcze wciąż pandemicznym. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że podczas jarmarku będziemy mogli zbierać fundusze na podopiecznych hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku. Działamy, rozszerzamy nasze działania, wsłuchujemy się w potrzeby gdańskiej i pomorskiej społeczności i chcemy na nie odpowiadać jak najpełniej. Z góry dziękuję wszystkim, którzy wesprą Hospicjum im. Dutkiewicza, zachęcam do tego by wspierać też inne hospicja, domy pomocy społecznej, schroniska wszędzie tam, gdzie w tym szczególnym czasie są osoby chore, samotne. One wszystkie na nas czekają i Boże Narodzenie jest przepiękna okazją, żeby sobie o tych osobach przypomnieć i je wspierać – mówiła Anna Janowicz, prezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej
Potwierdzeniem, że w święta warto, a nawet trzeba pomagać, będzie m.in. akcja organizowana wraz z GPEC na rzecz Fundacji Hospicyjnej. Wykupienie biletu-cegiełki o wartości 10 zł umożliwi grupie maks. 5 osób wykonanie wyjątkowych zdjęć w igloo z tropikalną wyspą w Zakątku Łosia i śnieżnej kuli napędzanej rowerem przy Teatrze Wybrzeże. Pieniądze będą zbierane do puszek i w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej. Podopiecznych Hospicjum wesprzemy także kupując oficjalne gadżety jarmarku. Podczas edycji jarmarku w 2019 roku udało się zebrać ponad 141 tysięcy złotych.
Bezpieczeństwo
Jarmark odbywać się będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami i restrykcjami sanitarnymi, czyli dezynfekcja, dystans, maseczki. W strefie gastronomicznej zachowana będzie odległość 2 metrów między stołami, które na bieżąco będą dezynfekowane. Personel i wystawcy wyposażeni zostaną w płyn dezynfekujący, rękawiczki jednorazowe i maseczki. Teren jarmarku zostanie oznakowany i zabezpieczony w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Przy każdym z wjazdów na teren jarmarku znajdować się będą betonowe zabezpieczenia antyterrorystyczne.
Szczepimy się na Jarmarku
Przez 5 tygodni trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie możliwość wyboru i zaszczepienia się przeciwko COVID-19 w Plenerowym Punkcie Szczepień w Gdańsku. W tym roku przy okazji świątecznych zakupów zapraszamy do skorzystania z Plenerowego Punktu Szczepień zlokalizowanego na Targu Węglowym przy wjeździe od strony Targu Drzewnego. To propozycja dla każdego, kto ukończył 18 rok życia, niezależnie od miejsca zamieszkania, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Wizyta nie wymaga wcześniejszych zapisów ani umawiania na konkretną godzinę. W punkcie będzie można skorzystać z podania szczepionki przeciw COVID-19, w tym dwudawkowej szczepionki firmy Pfizer lub jednodawkowej firmy Johnson& Johnson. Punkt będzie czynny codziennie wg harmonogramu:
- niedziela – czwartek godz. 1200 – 2000
- piątek – sobota godz. 1200 – 2100
O pacjentów, którzy podczas Jarmarku skorzystają z możliwości zaszczepienia się dbać będzie doświadczona kadra Podmiotu Leczniczego COPERNICUS.
Zmiany w ruchu
Dla potrzeby organizacji Jarmarku Bożonarodzeniowego wyłączony z ruchu kołowego jest Targ Węglowy. Ulica Wojciecha Bogusławskiego staje się droga jednokierunkową na odcinku od ul. Okopowej do wysokości budynku banku BNP Paribas. Od strony ul. Podwale Przedmiejskie staje się „ślepą uliczką”, dojazd tylko do wysokości budynku BNP Paripas. Dodatkowo w okresie weekendów tj. piątek godz. 17.00 – niedziela godz. 23.00, ulica Bogusławskiego będzie całkowicie wyłączona z ruchu kołowego. (na odcinku zajęcia pasa drogowego).
Świąteczna odsłona Muzeum Bursztynu
W związku z nadchodzącym Jarmarkiem Bożonarodzeniowym specjalne atrakcje przygotowało też Muzeum Bursztynu. W programie warsztaty oraz konkursy dla dzieci, pokazy szlifowania bursztynu, oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej, spotkania poświęcone projektowaniu 3D oraz świąteczne przeceny. Oddział Muzeum Gdańska będzie czynny w weekendy do godz. 19.00.
Ruszyły zapisy na wydarzenia. Szczegóły można znaleźć w komunikacie Muzeum Gdańska.
Wyjątkowe iluminacje (od 5 grudnia)
Kiedy nad miastem zapadnie zmrok magiczny nastój świąt roztoczą Gdańskie iluminacje. Milionami światełek rozbłyśnie Targ Węglowy, gwiazdkowy klimat zapewnią uliczki Parku Oliwskiego. Rozświetlony girlandami światełek, pływającymi po wodzie świetlnymi łódeczkami i dziesiątkami iluminacji przyciągać będzie rodziny na świąteczne spacery. Od 5 grudnia 2021 do 2 lutego 2022 podziwiać można będzie świąteczne iluminacje aż w ośmiu różnych lokalizacjach: w Parku Oliwskim, na skwerze Kobzdeja, na Zielonym Moście, Parku Oruńskim, Parku Regana, na Targu Węglowym i ulicach Stągiewnej i Tkackiej. Na skwerze Kobzdeja na spacerowiczów czekać luneta, tron, dobosz oraz dekoracyjne sople, a na Zielonym moście będzie można sfotografować się w ramce w lwami. Pojawią się też niespodzianki. Do znanych już z poprzednich iluminacji dołączą nowe figury.
Świąteczny klimat gdańskich dzielnic (4-8 grudnia)
Gdańsk szykuje się na święta, nie zabraknie świątecznej atmosfery także w lokalnych przestrzeniach miasta. Zielone drzewka mają nie tylko ozdobić okolicę, ale też spowodować uśmiech na twarzach mieszkańców, w tym trudnym czasie, jakim jest okres pandemii. Choinki dzielnicowe, są już tradycją w naszym mieście. Świątecznym klimatem będą mogli się cieszyć mieszkańcy Oruni, Biskupiej Górki, Osowej, Wrzeszcza, Nowego Portu, Letnicy, Piecków-Migowa, Jasienia, Sobieszewa, Dolnego Miasta i Zaspy. Świąteczne drzewka będą uroczyście rozświetlane w dniach 4-8 grudnia.
Gdańska choinka (5 grudnia)
Stało się już tradycją że Święty Mikołaj co roku przybywa do Gdańska drogą morską. Również i w tym roku przypłynie on do naszego miasta wodami Motławy. W niedzielę, 5 grudnia o godzinie 16.15 warto wypatrywać łodzi mikołajowej na Długim Pobrzeżu. O 16.30 na Długim Targu, na scenie przy Gdańskiej Choince Mikołaja oczekiwać będą mieszkańcy i turyści. Tam wszyscy wspólnie z wyjątkowym gościem rozświetlą największe świąteczne drzewko w mieście.
Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska (18 grudnia)
Szopka z piasku, kiermasz świąteczny, warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych i najważniejsze – spotkanie z duchownymi kościołów i związków wyznaniowych obecnych w Gdańsku – to atrakcje wydarzenia, które odbędzie się w sobotę, 18 grudnia w Oliwskim Ratuszu Kultury. Hasło tegorocznej Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej brzmi: Wspólnie. Mimo różnic.
Bożonarodzeniowe upominki, dekoracje i inne akcesoria będzie można nabyć na kiermaszu w salach Oliwskiego Ratusza Kultury. Rękodzielnicze (i nie tylko) prace wystawią m.in. Fundacja Sprawni Inaczej, Fundacja Mam Marzenie, Zespół Szkół Specjalnych nr 2, Szkoła Podstawowa nr 35 i I Społeczna Szkoła Podstawowa STO. Ci, którzy zechcą własnoręcznie wykonać tradycyjne, polskie ozdoby choinkowe, mogą skorzystać z bezpłatnych, rodzinnych warsztatów.
Szczegóły wydarzenia można znaleźć na stronie Oliwskiego Ratusza Kultury.
Gdańska Wigilia (19 grudnia)
Gdańska Wigilia zwyczajowo już odbędzie się w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem, w tym roku w niedzielę, 19 grudnia o godzinie 16.00. Jako że ideą wydarzenia jest skupienie przy wspólnym wigilijnym stole tych mieszkańców Gdańska którzy chcą podzielić się opłatkiem i chcą złożyć sobie bożonarodzeniowe życzenia, także i w tym roku na Długim Targu zostanie ustawiony rozświetlony blaskiem świec, wigilijny stół. Przy Gdańskiej Choince zostanie ustawiona stajenka przy której będą czuwać anioły. Zabrzmi także koncert kolęd w wykonaniu chóru, a po raz pierwszy w historii będzie akompaniować mu na żywo gdański Carillon. Nie zabraknie również życzeń od przedstawicieli władz Gdańska i dostojników kościoła. Organizatorem Gdańskiej Choinki i Gdańskiej wigilii jest GAK.
Wciąż można wziąć udział w konkursie na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową i choinkowe ozdoby, które upiększą Choinkę Młodych Gdańszczan.