Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

badanie kontrolne NSP 2021
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:30

Po spisie powszechnym czas na badanie kontrolne

Wraz z końcem września zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Pierwszych wyników spisu można spodziewać się już na początku przyszłego roku. Tymczasem, od 12 do 24 listopada przeprowadzone zostanie badanie kontrolne Spisu Powszechnego. Badaniu poddanych będzie 100 tys. losowo wybranych mieszkań w całej Polsce. Ankieterzy będą przeprowadzać wywiady wyłącznie telefonicznie.

Badanie kontrolne zostanie przeprowadzone w terminie 12 - 24 listopada 2021 r. Jego celem jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Wyniki umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.

Tylko przez telefon

Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą tylko pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym. Ankieterzy statystyczni kontaktować się będą z wylosowanymi do badania respondentami wyłącznie z numeru telefonu: 22 828 88 88, a dane zostaną zarejestrowane w specjalnie przygotowanej aplikacji. Pozyskane informacje podlegają prawnej ochronie i są objęte tajemnicą statystyczną.

Bezpieczne dane

Podobnie jak w przypadku spisu powszechnego, badanie kontrolne będzie przeprowadzone w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestniczącym w nim respondentom. Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora). Tak samo, jak podczas samego spisu, ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc. Lista pytań zadawanych w badaniu kontrolnym będzie dostępna na stronie: spis.gov.pl .

Udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

Nowoczesne metody spisu

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 był najnowocześniejszym ze wszystkich spisów przeprowadzonych dotąd w Polsce. Został zrealizowany z wykorzystaniem internetowej aplikacji do zbierania danych. Digitalizacja spisu ma wpływ na szybkość opracowywania danych.

Pierwsze wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021 zostaną opublikowane już w styczniu 2022 r. Zaprezentowane będą dane wstępne dla całej Polski dotyczące m.in.: liczby ludności wg płci i wieku, liczby budynków, liczby i powierzchni użytkowej mieszkań.

Pierwsze dane wstępne, dotyczące poszczególnych województw, zostaną opublikowane w kwietniu 2022.

Szczegółowy, ramowy harmonogram udostępniania informacji wynikowych z Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań 2021.

Dane z poprzednich spisów dostępne są na portalu informacyjnym GUS.