Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Niechciany kompromis? Wolne Miasto Gdańsk 1920–1939
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 15:30

Międzynarodowa konferencja badaczy w sto lat po powstaniu Wolnego Miasta Gdańska

Trzy dni potrwają obrady badaczy dziejów Wolnego Miasta Gdańska podczas konferencji „Niechciany kompromis? Wolne Miasto Gdańsk 1920–1939”. Przygotowano 22 referaty badaczy z 6 krajów. Transmisje obrad można śledzić na stronach gdansk.pl i ecs.gda.pl.   

W organizację zaangażowanych jest pięć instytucji naukowych z Polski, dwie uczelnie, trzy instytucje muzealne i miasto Gdańsk. Wydarzenie rozpoczyna się w czwartek, 4 listopada, o godz. 17.00 w Dworze Artusa. W piątek i w sobotę organizatorzy zapraszają do biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności.

- Okres tak zwanego drugiego Wolnego Miasta Gdańska to temat wciąż budzący emocje pokoleń Polaków pamiętających dwudziestolecie międzywojenne i lata II wojny światowej – mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, jeden z organizatorów konferencji.

- Organizatorzy mają nadzieję, że konferencja pozwoli zrozumieć, dlaczego obecność niewielkiego postwersalskiego tworu politycznego na mapach świata była niechcianym kompromisem – podsumowuje Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. I dodaje: - Konferencja była planowana na stulecie powstania Wolnego Miasta Gdańska, przypadającą w roku 2020, ale ze względu na czas pandemii zapraszamy na nią dopiero teraz.

Debata na otwarcie

Obrady rozpoczną się koncertem Cappelli Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczko, która wykona kameralne utwory dwóch XX-wiecznych kompozytorów: Johannesa Hannemanna (1902–1945) i Henryka Hubertusa Jabłońskiego (1915–1989). Debatę inauguracyjną poprowadzi Basil Kerski, a udział w niej wezmą dwaj znakomici badacze dziejów Gdańska: dr hab. Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku i prof. dr hab. Peter Oliver Loew z Uniwersytetu Technicznego Darmstadt (Niemcy).

Konstytucja, handel, migracje i stocznia

Drugiego dnia konferencji słuchacze będą mieli okazję wysłuchać 15 referatów, podzielonych na trzy sekcje. Ich tematyka jest niesłychanie szeroka – od symboliki i konstytucji WMG, przez polską politykę wobec WMG, kwestie gospodarcze, aż po przybliżenie dziejów Danziger Werft czyli międzywojennej stoczni gdańskiej i jej polskich pracowników. Omówiona zostanie także historii radia WMG i dzieje walki europejskich wywiadów w międzywojennym Gdańsku. 

Inne wolne miasta w Europie i figury pamięci

Trzeci i ostatni dzień konferencji rozpocznie się od spojrzenia na inne europejskie wolne miasta, a w XX wieku były nimi choćby Kłajpeda czy Triest. Po południu przyjdzie czas na refleksję nad trwaniem i symboliką Wolnego Miasta Gdańska, w tym także na pokazanie obrazu WMG w autobiografiach autorów pochodzenia żydowskiego.

Pełny program konferencji (PL, DE, EN)

  • termin | 4-6 listopada 2021
  • miejsca | Muzeum Gdańska — Dwór Artusa, Europejskie Centrum Solidarności — biblioteka
  • wstęp | wolny
  • rejestracja do Dworu Artusa na 4.11 | e-mail: czwartki@muzeumgdansk.pl
    transmisja | www.gdansk.pl, ecs.gda.pl

Organizatorzy

prof. Grzegorz Berendt, prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, dr hab. Jacek Friedrich, Basil Kerski, dr Przemysław Ruchlewski, dr Judyta Bielanowska, prof. Edmund Kizik, prof. Peter Oliver Loew, Adrian Mitter, prof. Miloš Řezník, prof. Luciano Segreto, dr Ewa Szymańska

Instytucje uczestniczące

Deutsches Polen-Institut Darmstadt, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska,
Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, Herder-Institut Marburg, Muzeum Gdańska,
Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Instytut Kaszubski, Miasto Gdańsk