Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Sala obrad Rady Miasta. Na pierwszym planie młodzi radni w ławach, na drugim planie prezydium.
Zdjęcie portretowe: Dariusz Wołodźko

Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:30

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska

Uczysz się w szkole ponadpodstawowej lub w ostatnich klasach szkoły podstawowej? Działasz na rzecz innych, masz pomysły na współpracę wśród gdańskiej młodzieży? Kandyduj do Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska VI kadencji.

Młodzieżowa Rad Miasta Gdańska w tym roku świętowała dziesięciolecie swego funkcjonowania, bowiem po raz pierwszy wybrana została w 2011 roku. Zasiada w niej 34 radnych, a jej kadencja trwa dwa lata – właśnie dobiega końca piąta.

Rada pełni ona rolę doradczo-konsultacyjną dla władz miasta, współpracuje z samorządami szkolnymi i podejmuje działania na rzecz gdańskiej młodzieży. Młodzi radni wybierani są – na wzór „dorosłej” Rady Miasta – w sześciu okręgach wyborczych.

Dwuetapowe wybory

Wybory do MRMG podzielone są na dwa etapy. Pierwszy z nich to wybór z grona uczniów klas 7 i 8 w szkołach podstawowych oraz wśród wszystkich klas w szkołach ponadpodstawowych po dwóch kandydatów do Zgromadzenia Elektorów danego okręgu.

Drugi etap to przeprowadzenie wyborów w okręgach wyborczych właściwych dla każdej ze szkół. W tym roku do 16 listopada trwa wybór uczniów do Zgromadzenia Elektorów, które wybierze spośród siebie członków Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.

W dniach 26 listopada – 3 grudnia zaplanowano spotkania wyborcze w sześciu okręgach, a do 20 grudnia nastąpi ogłoszenie wyników wyborów.

Terminarz spotkań wyborczych w okręgach

  • Okręg Wyborczy nr 1, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2, ul. Smoleńska 5/7, 29 listopada, godzina 12.00-15.00;
  • Okręg Wyborczy nr 2, Szkoły Ekonomiczno-Handlowe, ul. Seredyńskiego 1a, 26 listopada, godzina 12.00-15.00;
  • Okręg Wyborczy nr 3, VIII Liceum Ogólnokształcące, ul. Kartuska 128, 30 listopada, godzina 12.00-15.00;
  • Okręg Wyborczy nr 4, Zespół Szkół Energetycznych, ul. Reja 25, 1 grudnia, godzina 12.00-15.00;
  • Okręg Wyborczy nr 5, XXI Liceum Ogólnokształcące z oddziałami sportowymi, ul. Kołobrzeska 77, 3 grudnia, godzina 10.00-13.00;
  • Okręg Wyborczy nr 6, Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących ul. Subisława 22, 2 grudnia, godzina 12.00-15.00.

Dlaczego warto kandydować?

Zdaniem Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta Gdańska, warto przekonać się, jak działa samorząd.

- Młody radny może zobaczyć, jak funkcjonuje Miasto, jego organy i instytucje, ponieważ MRMG działa podobnie jak Rada Miasta Gdańska. Można na własnej skórze przekonać się, jak pracuje samorząd. Młodzieżowi radni podejmują dużo inicjatyw, które sami później realizują, m.in. organizują różnego rodzaju festyny czy zawody sportowe. W poprzednich latach brali również udział w wielu, różnego rodzaju, akcjach dobroczynnych – podkreśla przewodnicząca Agnieszka Owczarczak. – Młodzieżowi radni mogą podejmować też uchwały ze swoimi pomysłami czy wnioskami, które trafiają później do Rady Miasta Gdańska czy prezydent Gdańska.

Także w opinii Huberta Zawadzkiego, obecnego Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, warto kandydować.

- To ogromna szansa na rozwój, nie tylko poprzez aktywność i wpływanie na działania społeczne Miasta szczególnie wobec gdańskiej młodzieży, ale także szkolenia się m.in. we współpracy. To szansa na zmienianie czegoś przede wszystkim dla osób, które lubią działać społecznie. Jest to naprawdę niesamowite doświadczenie – zaznacza Hubert Zawadzki. – Działania MRMG w tej kadencji były mocno utrudnione przez pandemię, która „zabrała” nam aż 1,5 roku z 2 lat, jakie mamy. Mimo to zauważyliśmy, że Młodzieżowa Rada staje się coraz bardziej rozpoznawalna, obserwujemy zwiększone zainteresowanie Radą, jej działalnością. W tej kadencji, pomimo trudnej sytuacji, udało nam się zorganizować dla gdańskiej młodzieży m.in. turniej szachowy i grę terenową, a także rozpropagować ideę debat oksfordzkich, debat publicznych. Poza tym współpracujemy z innymi Młodzieżowymi Radami oraz gdańskimi fundacjami.

Więcej informacji na temat Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska znajdziemy na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

 

Na zdjęciu: 10-lecie Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Urodzinowe spotkanie odbyło się 29 września w Nowym Ratuszu. Fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl