Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Olimpia Schneider

Olimpia Schneider
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:51

Gdańsk ma nową trasę rowerową wzdłuż Wisły

Zakończyła się budowa drogi rowerowej wzdłuż wału wiślanego do granic Gminy Miasta Gdańska. Rowerzyści mogą już korzystać z nowej trasy, która liczy około 7 km. Na około 100-metrowym odcinku trasy rowerzyści poruszają się pomalowanym na niebiesko asfaltem. Jego znaczenie jest symboliczne - w miejscu, gdzie znajduje się niebieski odcinek drogi kiedyś płynęła Wisła.

- Pamiętajmy, że droga ta jest częścią europejskiego szlaku rowerowego. Tak jak chcemy jeździć po europejskich drogach rowerowych tak myślę, że chcemy aby Gdańsk i Pomorze były silnym regionem w zjednoczonej Europie – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nowa droga rowerowa rozpoczyna się na skrzyżowaniu ul. Boguckiego z ul. Świbnieńską. Rowerzyści jadąc po koronie wału docierają do granic Gdańska, gdzie trasa połączyła się ze ścieżką na terenie gminy Cedry Wielkie.  Dodatkowo w okolicy Błotnika droga rowerowa ma swoje odgałęzienie w kierunku przystani. Nowa trasa liczy ok.  7 km.  Oprócz budowy trasy rowerowej, wykonawca przebudował oświetlenie uliczne, sieci teletechniczne, studzienki sieci wodociągowej oraz kanalizację deszczową. 

- Wielka radość że kolejny odcinek trasy rowerowej, jednej z najpiększniejszych w Polsce. Łączymy kolejne odcinki ścieżek rowerowych na terenie województwa pomorskiego. Pokazuje to jaka jest siła samorządów lokalnych, bo ścieżki te przebiegają przez teren różnych gmin – mówił podczas otwarcia trasy Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Na około 100-metrowym odcinku trasy rowerzyści poruszają się pomalowanym na niebiesko asfaltem. Przejeżdżając błękitnym fragmentem można odnieść wrażenie, że jedzie się po wodzie. Jego znaczenie jest symboliczne - w miejscu, gdzie znajduje się niebieski odcinek drogi kiedyś płynęła Wisła.

Wykonawcą nowej trasy była firma WPRD Gravel. Umowa opiewała na ok. 4,4 mln złotych.
Nowa droga jest kolejnym odcinkiem Wiślanej Trasy Rowerowej R-9 i Pomorskich Tras Rowerowych o Znaczeniu Międzynarodowym R-10. Zadanie otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.