Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:47

Gaje Matek i Ojców w gdańskich parkach

W najbliższy weekend, 23 i 24 października, już po raz dziewiąty realizowany będzie projekt „Gaje Matek i Ojców”. Akcja nawiązuje do tradycji posadzenia drzewa na pamiątkę narodzin dziecka. W sobotę i w niedzielę rodzice dzieci urodzonych w 2020 roku będą mogli wspólnie posadzić po jednym drzewie w pięciu gdańskich parkach. W wydarzeniu przy zbiorniku retencyjnym Augustowska weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Z kolei w Parku Reagana, dumnym rodzicom towarzyszyć będzie Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska i zarazem świeżo upieczony ojciec.   

W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 5331 dzieci. Najczęściej nadawanymi imionami były Zofia i Jakub. Mieszkając w mieście, rodzice nie zawsze mają możliwość zasadzenia drzewa w imię tradycji, dlatego Wydział Środowiska stworzył projekt. Pierwsze miejsce pod nazwą powstało w Parku Nadmorskim im. Prezydenta Ronalda Reagana w 2012 roku.

 „Gaje Matek i Ojców” to kompozycja zieleni, składająca się z drzew sadzonych każdego roku przez Miasto na wyznaczonym obszarze. Każde drzewo upamiętnia narodziny jednego rocznika gdańszczan.

Poszczególne drzewa oznakowane są tablicą, na której podany jest rok, liczba narodzonych w tym czasie dzieci oraz najczęściej nadawane imiona. Obszar pod „Gaje Matek i Ojców” są oznakowane tablicami informacyjnym opisującymi ideę projektu, przedstawiającymi plan zagospodarowania terenu oraz wizualizację gaju – jak będzie wyglądał, gdy drzewka dorosną.

 „Gaje Matek i Ojców” znajdują się w pięciu parkach; Nadmorskim Parku im. Ronalda Reagana, Śródmieściu – przy ul. 3 Maja, Gdańsku Południe – Zieleniec przy ul. Augustowskiej, Oliwie oraz Żabiance. 

Rodzice będą mogli dokonać wpisu do księgi pamiątkowej, sfotografować się przy drzewku i tablicy. Uzyskają również pamiątkowy certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu.

Sobota 23.10 

  • 9:00 - 9.30 - Zieleniec przy Stawie Młyńskim w Gdańsku Oliwie, ul. Stary Rynek Oliwski 
  • 10.00 – 10.30 - Zieleniec przy ul. 3 Maja, przy budynku N4 i skrzyżowaniu Błędnik 
  • 11.00 - Zieleniec przy zbiorniku retencyjnym ul. Augustowska w dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe – czas trwania w zależności od zainteresowania 

Niedziela 24.10 

  • 12.00 - 12.30 - Zieleniec przy Potoku Oliwskim, Gdańsk Żabianka - rejon ul. Pomorskiej 82 
  • 13.00 – Park Nadmorski Reagana, wejście D od ul. Jagiellońskiej – czas trwania w zależności od zainteresowania