Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 17:06
Oliwa zyskała pomnik Ireny Jarockiej
W scenicznej pozie, z mikrofonem w ręku i wzrokiem wpatrzonym w dal, na oliwskim skwerze połyskuje w słońcu pomnik Ireny Jarockiej. Oglądać go można u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza. To właśnie w tej okolicy Irena Jarocka spędziła dzieciństwo i młodość.
Wstęgę na pomniku autorstwa Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera przecięła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Michał Sobolewski, przewodniczący zarządu Fundacji Ireny Jarockiej. Uroczystość przyciągnęła tłum przyjaciół i fanów artystki, a goście przyjechali z całego kraju. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii oraz występ uczniów V LO w Gdańsku.
- Bardzo się cieszę, że możemy w Gdańsku, w Oliwie, miejscu, w którym dorastała pani Irena Jarocka odsłonić na skwerze jej imienia dziś ten pomnik. Dziękuję wszystkim bliskim za przybycie, a także za dbanie o pamięć o artystce, jej twórczości i za pielęgnowanie tego dziedzictwa. Wszystkim życzę, aby ten skwer przypominał zawsze dobre momenty, był przestrzenią do oderwania się od trudnych chwil i trudnej rzeczywistości – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Symbolem Fundacji Ireny Jarockiej jest motyl. W ramach wdzięczności, prezes fundacji przekazał na ręce prezydent Gdańska statuetkę kryształowego motyla.
Utalentowana i wyjątkowa artystka
Pomnik nie powstałby bez wielkiej determinacji Fundacji Ireny Jarockiej i zaangażowania Michała Sobolewskiego, prezesa zarządu, a prywatnie męża artystki.
- Irena Jarocka znana jest jako ikona polskiej piosenki. Dla mnie, który spędził z Ireną 35 nadzwyczaj szczęśliwych lat, była wspaniałym człowiekiem - żoną, matką i artystką. Wiedziała czym jest życie. Wiedziała, że istotą życia są pozytywne relacje międzyludzkie. Wynikiem tych relacji jest też dzisiejsza obecność ludzi, którzy przyjechali tu nawet z zagranicy. Rozumiała, że istotą tych relacji jest miłowanie. Jej dewizą były słowa: śpiewając miłuje, miłując istnieje. Fundacja Ireny Jarockiej przyjęła za swoją dewizę ogólniejszą formę: Żyjąc miłuję, miłując istnieję – mówił Michał Sobolewski.
Mąż artystki cytował także, jak Irenę Jarocką wspominali jej sceniczni koledzy.
- Miała w sobie blask, była niczym promień słońca, zawsze uśmiechnięta, zawsze dobra, biła z niej kojąca, inspirująca energia – wspominała w 2002 roku wokalistka Urszula Dudziak.
- Irena była naprawdę wyjątkowa. Dla mnie stanowiła uosobienie klasy. Nigdy nie słyszałam, aby ktokolwiek powiedział o niej coś złego. Miała coś jasnego, każde spotkanie z nią powodowało uśmiech i radość. Piękna, urocza, naturalna, normalna dziewczyna. Wszyscy ją lubili – tak Irenę Jarocką wspominał Zbigniew Wodecki.
Podczas przemówienia Michał Sobolewski wspomniał także śp. Pawła Adamowicza. Pamięć o zmarłym prezydencie uczczono minutą ciszy.
W uroczystości brała udział także Małgorzata Bąk, dyrektorka V LO w Gdańsku, którego absolwentką jest Irena Jarocka. Na terenie szkoły znajduje się ławeczka poświęcona artystce, która jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów. Uczniowie sąsiadującego ze skwerem V LO umilali gościom środowego wydarzenia czas muzyką z repertuaru Ireny Jarockiej.
Projekt pomnika wyłoniony w konkursie
28 listopada 2019 roku Rada Miasta uchwałą NR XVII/355/19 zadecydowała o wzniesieniu pomnika Ireny Jarockiej w Gdańsku Oliwie, na skwerze imienia artystki. Prezydent Gdańska we współpracy z Fundacją Ireny Jarockiej ogłosiła otwarty konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika. Do 1 marca 2021 roku rzeźbiarze z całego kraju nadsyłali prace konkursowe. Spośród nadesłanych 25 prac komisja wyłoniła projekt rzeźbiarza z Torunia – Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera.
Wnioskodawcą konkursu na projekt i fundatorem pomnika jest Fundacja Ireny Jarockiej.
Gdańska historia Ireny Jarockiej
Irena Jarocka, wybitna polska piosenkarka (1946–2012), w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem. W latach 1947–1968 mieszkała wraz z rodzicami w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Od 1964 r. kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku oraz studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na wydziale wychowania muzycznego; ukończyła także Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego w Gdańsku.
Uczestniczyła w konkursach dla piosenkarzy amatorów, współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla. W 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku i w tym samym roku pierwszy raz wystąpiła na festiwalu w Opolu. Za swój faktyczny debiut uważała występ w 1968 roku na festiwalu w Sopocie, gdzie zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły”.
Artystka zmarła w 2012 r. w Warszawie i tam została pochowana. Rada Miasta Gdańska uchwałą nr LV/1567/18 z dn. 28 czerwca 2018 r. zdecydowała o nadaniu nazwy „Skwer im. Ireny Jarockiej” skwerowi położonemu przy ulicach: Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza w dzielnicy Oliwa. Teraz na skwerze można podziwiać pomnik artystki.