Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku
- Komunikat
- Aktywność obywatelska
- Działalność Urzędu Miejskiego w Gdańsku
- Zagospodarowanie przestrzenne
Data publikacji 12:21
Młode Miasto - przyszłość dzielnicy
W najbliższy czwartek rozpocznie się cykl spotkań i debat poświęconych przyszłości Młodego Miasta. Jest to kolejna inicjatywa Biura Architekta Miasta angażująca mieszkańców i ekspertów w debatę o kształcie naszego miasta.
- Chcemy wrócić do publicznej dyskusji dotyczącej architektury oraz urbanistyki Młodego Miasta. W szczególności zależy nam na tym aby dyskusja dotyczyła kierunków rozwoju jakie widzimy dla tej części Gdańska. W trwającym od lat dyskursie pojawia się wiele pytań m.in. na ile współczesnej kreacji możemy sobie pozwolić w połączniu z zachowaniem dziedzictwa stoczniowego, ile powinno być zabudowy mieszkaniowej, a ile terenów pod usługi, a także jak zaplanować i realizować obsługę komunikacyjną tego terenu zgodnie ze współczesnymi potrzebami i trendami. Mamy mnóstwo tematów do poruszenia, ale także korzystać możemy z całej palety światowych doświadczeń i koncepcji. Pragniemy także, aby każdy komu na sercu leży kształt tej dzielnicy mógł wziąć udział w dyskusji, dlatego planujemy cykl aż sześciu spotkań, w formie debat i warsztatów, które wszystkie odbędą się jeszcze w tym roku. Podsumowanie zaprezentujemy na konferencji w grudniu – mówi Piotr Lorens, architekt miasta.
Wydarzenia organizowane będą przy współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto. Cykl spotkań rozpocznie się w czwartek 21 października 2021 r. o godz. 17.00, w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Pierwsze spotkaniem, otwierającym cykl będzie panel ekspercki w skład, którego wejdą: Zbigniew Canowiecki, Jacek Dominiczak, Arkadiusz Hronowski, Janusz Lipiński, Roman Sebastyański, Aneta Szyłak. Organizatorom zależy na rozpoczęciu więlowątkowej debaty na temat Młodego Miasta i zebraniu wielu perspektyw widzenia tej problematyki, by wspólnie nakreśłić wizję rozwoju tego obszaru. Kolejne spotkania będą odbywać się co tydzień w czwartki (z wyłączeniem dni świątecznych). Przyjmą one formę warsztatów, debat eksperckich jak i prezentacji postępu prac nad studiami nad kierunkami rozwoju Młodego Miasta. Konferencja podsumowująca odbędzie się 9 grudnia 2021 r.
Inicjatywa Miasto
Stowarzyszenie prowadzi bezpośrednie i pośrednie działania na rzecz poprawy przestrzeni publicznej. Poprzez negocjacje z mieszkańcami, przedsiębiorcami, instytucjami samorządowymi proponują wspólne działania na rzecz poprawy jakości lokalnej przestrzeni. Tworzą wielobranżowe programy łączące realizację projektów architektoniczno-urbanistycznych z programami o charakterze społecznym, doradczym i edukacyjnym.
Gdańskie Warsztaty Projektowe
Gdańskie Warsztaty Projektowe to cykl spotkań organizowanych przez Biuro Architekta Miasta poświęconych innowacjom w kształtowaniu przestrzeni. Do udziału w nich zapraszani są mieszkańcy oraz specjaliści z obszaru urbanistyki i architektury, w tym przedstawiciele zarówno środowiska naukowego, samorządowców, praktyków jak i organizacji zawodowych oraz pozarządowych. Otwarte dla wszystkich zainteresowanych służą zdefiniowaniu nowych kierunków kształtowania przestrzeni Miasta Gdańska.
Więcej informacji:
https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/biuro-architekta-miasta