Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 20:51
O edukacji w Gdańsku z miejskimi radnymi
Obecny kształt szkół, obawa związana ze zmianami proponowanymi przez Ministra Edukacji i Nauki oraz dostępne możliwości. To główne tematy poruszane podczas debaty w trakcie Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Gdańska, zwołanej przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańsk, która odbyła się w poniedziałek, 18 października. W jej trakcie przyjęty został także apel radnych.
- Polska oświata powinna być miejscem spotkania, wzrastania i towarzyszenia młodym ludziom w poznawaniu świata, w wyrabianiu poglądów i tworzenia się relacji społecznych. Od tego uzależniona jest nasza przyszłość. Dzisiejsze uczennice i uczniowie, pracownicy i rodzice, raze, tworzymy wspólnotę szkolną. Stojąc przed zmianą, która pewnie wejdzie w życie, powinniśmy porozmawiać o tym, co ona oznacza dla naszego społeczeństwa i co możemy zrobić, aby zminimalizować jej skutki. - mówiła podczas wystąpienia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Przed rozpoczęciem debaty odbyła się prezentacja, w trakcie której przedstawiono najważniejsze dotychczasowe osiągnięcia, pokazano kierunek, w którym zmierza gdańska edukacja oraz zagrożenia związane z proponowanymi zmianami w ustawie Prawo oświatowe.
- Hasłem przewodnim gdańskiej edukacji jest "Szkoła i przedszkole współpracy". Natomiast to na czym nam także zależy, to aby była to instytucja ucząca się. Czyli taka, która słucha, wyciąga wnioski, uczy się i rozumie, że można popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski. Jest otwarta, wspiera inicjatywy i rozumie, że kontakt szkoły ze zróżnicowana społecznością i otoczeniem jest faktyczną praktyką pozwalająca przygotować się do życia. - mówiła w trakcie prezentacji Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
W debacie "Wizja rozwoju gdańskiej edukacji w kontekście projektowanych zmian prawa oświatowego" udział wzięli:
- Jarosław Spychała, inicjator i realizator wykładów w ramach Gdańskiej Akademii Filozofii,
- Franciszek Potulski, były wiceminister Edukacji Narodowej,
- Alina Molska, przezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gdańsku,
- Bożena Brauer, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Gdańsku,
- Agnieszka Tomasik, dyrektora ZSO nr 8 w Gdańsku oraz koordynatorka innowacyjnego programu doskonalenia nauczycieli "Kreatywna Pedagogika",
- Katarzyna Kuźma-Giorewa, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 38 w Gdańsku,
- Krzysztof Linde, uczeń i przewodniczący samorządu uczniowskiego IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku,
- Igor Dorawa, reprezentant Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska,
- Marek Smolski, przedstawiciel rodziców działający w Gdańskim Forum Edukacyjnym,
- Jan Suchanek, mecenas i przedstawiciel środowiska prawniczego.
Po zakończeniu debaty odbyła się dyskusja miejskich radnych oraz głosowanie nad przyjęciem apelu klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska w sprawie zatrzymania destrukcji polskiego systemu edukacji. 21 radnych głosowało za, natomiast 12 było przeciw. Został więc on przyjęty i jest dostępny w załączniku.