Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

1173709 1621243994
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 16:30

Ostatni weekend gdańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022

To już ostatnie dni, podczas których można decydować o przyszłości najbliższego otoczenia w dzielnicy, ale także całego Gdańska. Do tej pory, swoje głosy na wybrane projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022 oddało już ponad 22,5 tysiąca osób. Głosowanie potrwa do 18 października, a gdańszczanki i gdańszczanie mogą wybierać wśród 387 projektów. 

Największą frekwencję wśród głosujących odnotowano dotąd w dzielnicach Wyspa Sobieszewska i Letnica, najmniejszą - na Żabiance. Wciąż trwa rywalizacja o łąkę kwietną – powstanie ona w dzielnicy z największą frekwencją procentową wyliczoną po zakończeniu głosowania.

Nie odkładaj decyzji na ostatnią chwilę

Przed nami już ostatni weekend, w trakcie którego będzie można głosować na wybrane projekty w ramch BO2022. Wszyscy ci, którzy wciąż nie zagłosowali, mogą to zrobić do poniedziałku, 18 października. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 387 zakwalifikowanych projektów. Na tę liczbę skalda się 116 projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego (w tym 97 dzielnicowych i 19 ogólnomiejskich) oraz 271 projektów Budżetu Obywatelskiego (w tym 238 dzielnicowych i 33 ogólnomiejskie). Wyniki poznamy do 25 października. Wybrane w głosowaniu projekty zostaną przekazane do realizacji na lata 2022/2023, a jeszcze w październiku rozpocznie się ewaluacja BO i przygotowania do kolejnej, dziesiątej edycji gdańskiego budżetu obywatelskiego. 

Online, w punktach mobilnych i stacjonarnych

Głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego odbywa się za pośrednictwem witryny internetowej. Dzięki stronie możemy też szczegółowo zapoznać się z poszczególnymi projektami, a także znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące tej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wszyscy ci, którzy z jakiegoś powodu nie czują się na siłach, aby samodzielnie zagłosować, mogą skorzystać z pomocy konsultantów. Od momentu uruchomienia głosowania, dostępne są dwa punkty stacjonarne. W zespołach Obsługi Mieszkańców przy ul. Partyzantów oraz Nowych Ogrodach na mieszkańców czekają pomocnicy, którzy przeprowadzą ich przez proces głosowania. 

Warto też wypatrywać piętrowego autobusu z charakterystycznym żółtym logiem Budżetu Obywatelskiego oraz busa z grafiką Karty Mieszkańca. Te mobile punkty do głosowania kursują po gdańskich dzielnicach i czekają na wszystkich chcących oddać swój głos mieszkańców Gdańska.  Można w nich zarówno zagłosować na projekty BO, jak i wyrobić Kartę Mieszkańca (w busie), to tegoroczna nowość w promowaniu głosowania BO. W poprzednich latach w poszczególnych dzielnicach pojawiały się żółte namioty, w których dyżurowali konsultanci. 

Rozkład jazdy mobilnych punktów głosowania.

Nagroda dla dzielnicy z największą frekwencją

W tym roku Miasto zachęca do jak najszerszego udziału i dużej frekwencji wśród głosujących na BO. Z tej okazji przygotowano specjalne nagrody. Mieszkańcy mogli wygrać charakterystyczną torbę BO wypełnioną różnymi gadżetami. Trwa również rywalizacja, pomiędzy gdańskimi dzielnicami. Ta, która po zakończeniu głosowania odnotuje największą frekwencję głosujących mieszkańców, wygra łąkę kwietną.

To bardzo proste! Głosując poprzez numer PESEL zaznaczasz dzielnicę, w której mieszkasz i ta deklaracja będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu frekwencji danej dzielnicy. Dlatego głosować można na projekty w różnych dzielnicach i to nie wpłynie na ostateczny wynik podczas zliczania głosów. Zostanie ona zrealizowana w przyszłym roku.